Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství

09.09.2014

Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem 3 roky na rodičovské dovolené po 4 letech na HPP. Dcera měla 3 roky v červnu. Na prázdniny jsem měla neplacené volno. Od září pracuji u téhož zaměstnavatele na zkrácený pracovní úvazek 6 hodin. Stále se snažíme o druhé dítě. Pokud by se stalo, že otěhotním a budu nucena jít na nemocenskou, z čeho se mi bude počítat nemocenská a mateřská? Vím, že hraje roli hranice 4 let věku prvního dítěte, ale nevím, do kdy přesně bych to musela "stihnout". A zda výpočet mateřské bude mít vliv předchozí nemocenská.
Moc děkuji za odpověď

Vážená paní,

výše peněžité pomoci v mateřství i nemocenského se stanoví z vyměřovacího základu podle § 18 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny, snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.
Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu; do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem.
Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost.
Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se doba rodičovské dovolené posuzuje jako doba účasti na nemocenském pojištění.
Nemá-li-li mít matka v rozhodném období žádný příjem ze zaměstnání nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za rozhodné období první předchozí kalendářní rok, v němž měla matka započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Z tohoto příjmu se určí denní vyměřovací základ pro výpočet další PPM.
Vzniká-li za trvání stejného zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tj. den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství), porovnává se denní vyměřovací základ před redukcí s denním vyměřovacím základem před redukcí u předchozího dítěte. Matce náleží peněžitá pomoc v mateřství z vyměřovacího základu, který je pro ni výhodnější.

Vyloučenými dny jsou

a) kalendářní dny omluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci nebo ve
službě, za které zaměstnanci nenáleží náhrada příjmu nebo za které mu
nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, s výjimkou kalendářních dnů
dočasné pracovní neschopnosti, za které zaměstnanci nevznikl nárok na
nemocenské z důvodu uvedeného v § 25 písm. a) a c), a kalendářních dnů
dočasné pracovní neschopnosti po ukončení podpůrčí doby podle § 28
odst. 4,

b) kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, v nichž
náleží zaměstnanci náhrada mzdy, platu nebo odměny v období prvních 14
kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) nebo snížený
plat (snížená měsíční odměna) v období prvních 14 kalendářních dní
dočasné pracovní neschopnosti (karantény)^19); v období od 1. ledna
2012 do 31. prosince 2013 se těmito vyloučenými dny rozumí období
prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo
karantény,

c) kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské,
peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné,

d) kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce, za které osoba
samostatně výdělečně činná podle zvláštního právního předpisu^1)
neplatí pojistné na pojištění,

e) kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce, v nichž osoba
samostatně výdělečně činná nebyla účastna pojištění.

To znamená, že doba dočasné pracovní neschopnosti se nepočítá, je to jak výše uvedeno vyloučená doba. Výše nemocenského bude zřejmě vycházet se stávajícího příjmu a pokud "stihnete" nastoupit na další peněžitou pomoc v mateřství do čtyř let věku dítěte, tak její výše bude téměř stejná jako před nástupem na první peněžitou pomoc v mateřství.
Další informace si můžete přečíst v publikaci Nebojujte se zákony a slaďte práci s rodinou: http://www.aperio.cz/566/vyslo-nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-pro-rok-2014
Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.