Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné, exekuce, ...

11.09.2014

Dobrý den ,
mám několik dotazů -
1) Můj manžel má tři dcery z předchozího vztahu - výživné platí již jen na dvě z nich ( v minulosti byl soudně trestán za neplacení výživného trestem odnětí svobody) a mělby i splácet dluhy na výživném. Ale protože byl dva roky ve výkonu trestu nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Práci nemá protože honechtějí nikde zaměstnat. Spolu máme pětiletého syna.
Přez to má na jednu dceru platit 2500kč a na druhou 3500kč(soud mu výživné zvedl i přez to že doložil že žijeme pouze z mého platu který činí 9600kč a dokonce po něm chtějí to zapaltit zpětně asi za půl roku to je šílenství) posílá na každou pouze 500kč aby měl co doložit na probační službě.Bojím se aby nebyl zase nějaký průšvyh z toho že platí málo,myslíte že stačí když každý měsíc zaplatí těch 500kč? Opravdu víc nemůžeme posílat neboť platíme nájemné 5000kč.

2) V zákoně o rodině se píše že dítě má právo se podílet na životním standardu rodičů,manželova nejmladší dcera žije s matkou a jejím přítelem v bytě který je rekonstruovaný,moderně zařízený,má nejmodernější telefon,tablet,notebook,internet, každý měsíc chodí ke kadeřníkovi,matka jí kupuje drahou kosmetiku i oblečení. To je samozřejmě v pořádku je jí 16 let a tak potřebuje zapadnout do společnosti dnešních mladých děvčat.
My ale žíjeme jinak,v domku s manželovo maminkou (domek patří manželově sestře) kde platíme 5000kč měsíčně,máme 5 letého syna který chodí do školky která stojí měsíčně 1000kč,manželovým dcerám posíláme každé 500kč měsíčně a to vše z mého platu 9600kč + příspěvek na dítě 500kč(ale z toho vždy poctivě koupím synovi co potřebuje a nebo mu splním nějaké "tajné přání" jsou to přeci peníze pro něj) + příspěvek na živobytí kolem 1400kč
Předpokládám že neexistuje žádný zákon který by nařídil aby se na tomhle standardu manželova dcera podílela ona přijede pouze když má svátek nebo narozeniny protože ví že vždy něco dostane od nás i od babičky. Ale pomoct nepřijede nikdy dokonce ani tehdy když je o to požádána. Co s tím?

3) V 31.8.2014 mi zkončila pracovní smlouva která neni prodloužená přihlásila jsem se na úp kde budu pobírat podporu v nezaměstnanosti a dále momentálně pobírám přídavek na dítě 500kč a příspěvek na živobytí kolem 1400kč
Může si manžel po zaregistrování na úp (nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti) zažádat též o příspěvek na živobytí?

4) Po obdržení zápočtového listu jsem zjistila že na můj plat bylo vedeno 17!exekucí na manželovo jméno a většina z nich byla z doby kdy jsme spolu ještě ani nechodili. Opravdu jsem nucena platit dluhy se kterými nemám vůbec nic společného?

Děkuji a přeji krásný den :)

Dobrý den.
Zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:
1) Ve věci výživného Vám doporučuji znovu zvážit podání návrhu na snížení výživného, neboť tím, že jste ukončila pracovní poměr, došlo ke změně poměrů a výživné může být změněno.
2) Vztahy mezi rodiči a dětmi jsou od 1. 1. 2014 upraveny v tzv. novém občanském zákoníku (89/2012 Sb., v platném znění). Dle § 915 cit. předpisu platí, že životním úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů, je však zřejmé, že tohoto nelze zcela docílit, pokud rodiče žijí odděleně a jejich životní úroveň se liší. Pokud dcera žije s matkou je zřejmé, že se bude podílet spíše na její životní úrovni. Dle § 883 cit. předpisu jsou si rodiče a dítě povinni pomocí, podporou a ohledem na svou důstojnost, konkrétní realizace tohoto ustanovení však bude záležet na vztazích rodině a jedná se spíše o otázku psychologickou než právní. V případě potřeby se můžete obrátit s dotazem na naší psycholožku Mgr. Elišku Kodyšovou, a to položením dalšího dotazu.
3) Nárok na příspěvek na živobytí má osoba v hmotné nouzi, jestliže její příjem a příjem společně posuzovaných osob nedosahuje částky živobytí posuzovaných osob. Splňuje-li podmínky nároku na příspěvek na živobytí více společně posuzovaných osob, náleží příspěvek na živobytí jen jednou, a to osobě určené na základě dohody těchto osob. Nedohodnou-li se tyto osoby, určí orgán pomoci v hmotné nouzi, který o příspěvku na živobytí rozhoduje, které z těchto osob se příspěvek na živobytí přizná.
4) Co se týče exekučních řízení, ve kterých je povinným Váš manžel, pak obecně platí, že exekutor může postihnout Vaši mzdu, pokud se jedná o dluhy vzniklé za trvání manželství. Překvapuje mě, že jste se o probíhajících exekucích dozvěděla až od zaměstnavatele, neboť příslušné exekuční příkazy Vám měly být rovněž doručeny. Doporučuji Vám proto zjistit, zda máte v centrální evidenci obyvatel evidovanou adresu trvalého pobytu, popř. doručovací adresu, na které se skutečně přebíráte poštu, aby Vám mohlo být nadále řádně doručováno. V případech, kdy se domníváte, že exekutor postihl Vaši mzdu neprávem, je třeba podat návrh na částečné zastavení exekuce, co do způsobu jejího provedení srážkami z Vaší mzdy, a to u příslušného exekutorského úřadu. Pozor – u řízení zahájených v roce 2013 a později je možné takový návrh podat pouze ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy jste se o rozhodných skutečnostech dozvěděla, v návrhu tedy uveďte rozhodné skutečnosti, ze kterých vyplývá, že návrh byl podán včas.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.