Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Podpora v nezaměstnanosti

12.09.2014

Dobrý den, měla bych dotaz.
Byla jsem v zaměstnanecké poměru, kdyz jsem otěhotněla, nastoupila jsem mateřskou dovolenou a poté 2-letou rodičovskou dovolenou, po niž jsem začla opet u svého zaměstnavatele pracovat. Kdyz byly dceři 3 roky a 5 mesicu dostala jsem výpověď pro nadbytecnost s 3 měsíčním odstupnym. Po němž jsem se zaregistrovala na ÚP. A pobírala jsem podporu v nezamestnanosti po dobu 5 mesicu. Poté co se mi nepodařilo si najit zaměstnaní jsem po par měsících začala podnikat jako OSVČ po dobu 6 mesicu.
A protože se mi příliš nedaří uvažuji o opětovné evidenci na ÚP. A zajímalo by me zda bych dosáhla na podporu v nezamestnanosti... Za poslední 2 roky jsem pracovala jako OSVC (6mesicu) a k ještě 4 a pul měsíce jako zaměstnanec ( účast na sociálního pojištěni) , chybí mi měsíc a pul abych splnila podmínku 12mesicu v 2 letech. Někde jsem se docetla, ze pece o dite do 4 let veku lze taktéž započítat jako nejakou náhradní dobu..???.. A to je můj dotaz pokud by to tak bylo splnila bych podmínku 12 mesicu ... Ale v těchto rozhodnych měsících, ( kdy dceři ještě nebyly 4 roky a které mě chybí), jsem pobírala taktéž peněžitou dávku v nezamestnanosti. Prosim mohli by jste me poradit Děkuji

Dobrý den,
klíčové pro nárok na opětovné poskytování podpory v nezaměstnanosti a míru tohoto nároku podle ust. § 48 a 49 zákona o zaměstnanosti je, zda uchazeči o zaměstnání v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula, nebo neuplynula celá podpůrčí doba (tedy zda ji nezaměstnaný vyčerpal, nebo nevyčerpal), jakož i doba, po kterou trvala po předchozím vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání jeho následná výdělečná aktivita (zaměstnání nebo samostatná výdělečná činnost), zakládající účast na důchodovém pojištění.
Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba (pobíral tedy podporu v nezaměstnanosti po maximální dobu 5, 8 nebo 11 měsíců), má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba (rozuměj splnění této podmínky) se však nevyžaduje v případech:
• kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo
• s ním byl rozvázán pracovní poměr z organizačních důvodů (ve smyslu ust. § 52 písm. a), b) nebo c) zákoníku práce) nebo
• proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek.
Do doby 6 měsíců, jejichž „odpracování“ zaručuje opětovný nárok na podporu v nezaměstnanosti, se ovšem nezapočítává doba důchodového pojištění získaná v tzv. nekolidujícím zaměstnání nebo krátkodobém zaměstnání, tedy doba, po kterou uchazeč o zaměstnání vykonával, přestože byl veden v evidenci uchazečů o zaměstnání úřadem práce, povolenou limitovanou pracovní činnost.
Předpokládám, že jako OSVČ platíte řádně všechna pojištění. V případě registrace na úřadu práce je nutné doložit potvrzení o ukončení činnosti a výši vyměřovacího základu. Bez potvrzení nemohou úředníci úřadu práce vypočítat výši podpory v nezaměstnanosti. Potvrzení vystavuje oddělení OSVČ na OSSZ (KSSZ). Na potvrzení je uvedeno, zda jsou doplaceny doplatky minulých let a zálohy na pojistné v aktuálním roce, splatné ke dni vystavení potvrzení. Pro vyměření podpory v nezaměstnanosti, mohou úředníci úřadu práce v případě, kdy ještě není podán přehled příjmů za uplynulé období, požadovat, aby přehled byl podán i když ještě není konec zákonné lhůty pro jeho podání na OSSZ (KSSZ) (jedná se hlavně o období registrace na úřadu práce v rozmezí od 2.ledna do 30. dubna).

Pokud jste tedy po dobrání podpory pracovala déle než 6měsíců, měla byste mít opětovný nárok na podporu.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.