Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnání u dvou zaměstnavatelů

09.09.2014

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: nyní jsem na rodičovské dovolené. Čerpala jsem MD od svého zaměstnavatele, u kterého mám pracovní poměr na dobu neurčitou. K tomuto zaměstnavateli se již nehodlám vrátit. RD čerpám do 2 let věku dítěte. Teď během rodičovské mám nabídku na poloviční úvazek u jiného zaměstnavatele, který hodlám přijmout. Mé dotazy:
1. mohu mít uzavřené obě smlouvy? Jak u původního zaměstnavatele, tak i u nového, u kterého budu mít uzavřený pracovní poměr - smlouvu se zkráceným úvazkem - na dobu určitou?
2. v případě těhotenství se mi vypočítává PPM od kterého zaměstnavatele?
3. v případě mateřské dovolené - mohu pracovat stále u druhého zaměstnavatele nebo mohu až při nároku na RD?
4. je možné se v krajním případě zříci PPM a čerpat rovnou rodičovský příspěvek, abych se mohla hned po šestinedělí vrátit k druhému zaměstnavateli na stejnou pracovní pozici?
Děkuji za odpověĎ

Dobrý den,

pokud budete na rodičovské dovolené /pracovní volno od zaměstnavatele/, můžete vykonávat i činnost pro jiného zaměstnavatele, ovšem pozor na § 304 zákoníku práce který říká, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

V roce 2012 bylo zrušeno ustanovení o zaměstnání namísto (§ 14 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Nárok na PPM se od této doby posuzuje v každém zaměstnání samostatně. Budete-li splňovat podmínky nároku na PPM v obou zaměstnáních, bude Vám pak PPM náležet z obou zaměstnání (přičemž v tomto případě se vyplácí jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).
Pokud tedy není ani jedno trvající zaměstnání zaměstnáním malého rozsahu (vysvětlím níže) a získáte v každém z nich 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM, pak Vám nárok na dávku vznikne v obou zaměstnáních. Zaměstnání malého rozsahu je takové zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky účasti zaměstnanců na pojištění ve smyslu místa výkonu práce a délky trvání zaměstnání, ovšem sjednaný započitatelný příjem za kalendářní měsíc nedosahuje ani částky rozhodného příjmu nebo nebyl započitatelný příjem za kalendářní měsíc sjednán vůbec. Rozhodný příjem činí v roce 2014 částku 2 500 Kč. Zaměstnanec činný v zaměstnání malého rozsahu je pak účasten nemocenského pojištění jen v těch kalendářních měsících trvání tohoto zaměstnání, v nichž jeho započitatelný příjem dosáhl aspoň částky rozhodného příjmu. Ze zaměstnání malého rozsahu neplyne ochranná lhůta. Pokud byste chtěla pobírat dávky z obou zaměstnání a splníte potřebné podmínky, musíte obě činnosti přerušit.

Pracovat při pobírání peněžité pomoci v mateřství můžete za předpokladu, že z dané činnosti Vám není dávka peněžité pomoci poskytována. U rodičovského příspěvku je možná pracovní činnost bez omezení, jen je třeba zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Zaměstnavatel Vás nesmí zaměstnat v období šestinedělí, a to ani na Vaši žádost, mateřská dovolená nesmí být kratší než 14 týdnů.

Zákon č. 187/2006 Sb.,O nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů)v § 47 odst.1 říká, že pojištěnka, která dítě porodila, se může vzdát nároku na výplatu peněžité pomoci v mateřství nejdříve po uplynutí 14 týdnů podpůrčí doby, ne však dříve, než uplyne 6 týdnů ode dne porodu.

Po dobu 14 týdnů mateřské dovolené tedy budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství, v této době nesmíte mít ze svého zaměstnání žádný příjem, poté se můžete nároku na peněžitou pomoc v mateřství vzdát, ukončit mateřskou dovolenou a opět pracovat.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.