Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání

05.09.2014

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na dobu neurčitou ve velké nadnárodní firmě v Brně od roku 2009. Od roku 2010 jsem na RD se svými dvěma dětmi. RD s posledním dítětem mi skončila 12.7.2014 (měla jsem dvouletou variantu). Chtěla jsem kvůli dětem přejít na poloviční uvazek, ale ten nebyl, tak jsem si RD písemně prodloužila do 31.10.2014. V červenci mě kontaktovali, že pro mě mají místo s polovičním úvazkem, vše bylo dohodnuto ústně, měla jsem slíbené i místo ve firemní školce, vše s nástupem od 1.9.2014.

Ke konci srpna jsem zjistila, že jsem těhotná a zaměstnavatele o tom informovala, smlouva nebyla nijak upravená, tudíž jsem vedená stejně jako předtím zaměstnanec na dobu neurčitou s plným úvazkem. O místo na poloviční úvazek jsem nijak nebojovala, protože bych pak měla i menší mateřskou a myslím, že druhou polovinu těhotenství (je to mé již čtvrté těhotenství a vždy byla riziková) strávím doma na neschopence.

Chci se vrátit do práce na celý úvazek, od toho 12.7. nepobírám žádné peníze, ale zaměstnavatel (HR oddělení) mi napsalo, že jsem neperspektivní zaměstnanec a tudíž nemám na firemní školku nárok, tudíž mi syna nevezmou. Ohledně místa jsem byla na dvou pohovorech ve firmě, ale nikdo se mi neozývá. Můj manažer se mnou nekomunikuje, na emaily nereaguje, HR oddělení nebere telefony, na emaily nereaguje a osobně se k nikomu nedostanu, protože musím přejít přes vrátnici a přes ni se nedostanu. Stejně nevím, kde můj manažer sedí a HR oddělení čítá 30 zaměstnanců, ti vím, kde sedí, ale stejně se tam nedostanu.

Prosím poraďte, co mám dělat? Potřebuji peníze a pracovat, vím, že mě musí přijmout, protože mám smlouvu na dobu neurčitou, ale nevím, jak toho dosáhnout, aby se mnou někdo komunikoval a zaměstnal mě u sebe v teamu. HR oddělení navíc asi prozradilo, že jsem těhotná dále, tak nevím, zda mě vlastně někdo zaměstná.

Docela mě to stresuje, nevím, co mám dělat. Na koho se obrátit. Máme tři děti, čtvrté je neplánované, stejně se bojím, že po nástupu to dlouho nevydržím a půjdu na neschopenku. Jsem už i starší (36 let). PRosím poraďte, potřebuji radu, a jak získat místo a nějaké peníze.

S pozdravem
Jana

Dobrý den,

rodičovskou dovolenou upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, v § 196. Pokud máte rodičovskou dovolenou poskytnutou do 31.10. a nikdo z firmy s Vámi nekomunikuje, tak bych doporučovala se následující den dostavit na své původní pracoviště s tím, že Vám skončila rodičovská dovolená a chcete vykonávat práci dle své platné pracovní smlouvy - určitě tam nějaký nadřízený bude, který musí situaci řešit. Pokud by zaměstnavatel pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě neměl, může nabídnout jiné pracovní místo. Se změnou pracovní smlouvy ovšem musíte souhlasit a tato změna musí být provedena písemně. Pokud nebudete se změnou pracovní smlouvy souhlasit (toto byste měla oznámit zaměstnavateli písemně) a zaměstnavatel Vás nemůže zaměstnat podle původní pracovní smlouvy, je to bráno jako překážka v práci na straně zaměstnavatele a je na něm, aby situaci řešil. Vzhledem k tomu, že jste těhotná, tak se na Vás vztahuje ochranná doba a výpověď např. z důvodu nadbytečnosti Vám dát nemůže. Pokud není z jeho strany možné přidělovat práci dle Vaší platné pracovní smlouvy a Vy na její změnu nepřistoupíte, tak se jedná se o překážku na straně zaměstnavatele, kdy Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného (pravděpodobného) výdělku, a to v zásadě po celou dobu trvání překážky v práci (nástup na mateřskou dovolenou, pracovní neschopnost atd.).

§ 19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb. říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství-PPM; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle právních předpisů. To znamená, že Vaše PPM by neměla být v tomto případě nižší než u předchozího dítěte, i kdybyste přistoupila na zkrácený úvazek.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.