Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Uvedení otce do RL

08.09.2014

Dobrý den, chtěla bych se jenom zeptat co je v mé situaci dle Vás nejlepší. Jsem tři týdny před plánovaným porodem a nevím si rady jestli uvést otce dítěte do rodného listu nebo ne. Nejsme spolu od mého třetího měsíce těhotenství, kdy jsem od něho odešla. On se vrátil ke své bývalé přítelkyni. Asi měsíc jsme spolu nebyli v kontaktu, ale časem se naše cesty opět setkali, on byl sice stále s ní, ale tvrdil mi jak chce být se mnou a miminkem a že spolu po porodu budeme atd. Já jsem mu to všechno věřila, přišlo mi že to vše myslí vážně, bylo na něm vidět, že se na miminko těší. Bohužel mi jednoho dne zavolal, že mě jenom tahal za nos, kvůli tomu aby byl vedený jako otec. a teď k jádru věci: nevím co dělat. Pokud ho tam uvedu, bude na něj mít nárok a může žádat o styk s dítětem, jenže otec dítěte dluží spoustu peněz kde se dá, na sociálním pojištění, na zdravotním pojištění, na FÚ, vše jsem se dozvěděla nedávno a to nevím možná o všem, takže dluhy se v případě neplacení automaticky převedou na miminko. Alimenty z něho také žádné nebudou, je na PÚ a trvalé bydliště má na úřadě. Nechci aby o něj usiloval. Vím že když ho jako otce neuvedu, bude si otcovství nárokovat. Vážně nevím jak se rozhodnout. Když ho neuvedu, stejně toho soudně dosáhne. Jaké jsou jiné možnosti? Dá se nějak zabránit tomu aby i když by byl uveden jako otec neměl na miminko nárok ani se jeho dluhy nepřevedli, v těhotenství nejevil žádný zájem, jenom sliboval a tahal za nos, s ničím mi nepomohl, ani fanančně, ani citově. Děkuji

Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz má několik rovin, minimálně se dá rozdělit na rovinu právní a rovinu morální.
Sama nemůžete nechat otce zapsat otce do rodného listu. V podstatě lze určit otcovství pouze souhlasným prohlášením rodičů před matrikou popř. soudem, nebo nechat určit otcovství soudem (v řízení před soudem), a to na návrh Váš, otce nebo i dítěte, přičemž lhůta k podání návrhu není zákonem určena. Zcela určitě se dítě bude časem ptát po otci (pokud bude mít tuto kolonku v rodném listě nevyplněnou) a matka to bude muset vysvětlovat. Dítě i otec dítěte, který se o dítěti časem dozví, se mohou domáhat určení otcovství, a to kdykoliv !!!
Pokud jde o otázku, zda je to výhodné či nikoliv, tak to je průřez mnoha zákony a pravidly morálky. Dítě bude mít v kolonce otec napsáno „neurčen“ , přijde o výživné od otce a Vy bude muset tento příjem, který je příjmem dítěte, nějak fakticky nahradit, přijdete i o případný příspěvek otce dítěte spojený se slehnutím (pořízením výbavy, porodem aj.) a ještě dítěti budete muset vysvětlovat, proč nemá otce, babičku, dědečka a další příbuzné z otcovy strany. S týmž problémem se pak ve společnosti bude potýkat i dítě. Navíc hrozí, že dítě bude jednou pátrat po otci a podá žalobu na jeho určení a nebo si otec vzpomene, že by mohl mít dítě a podá žalobu na určení otcovství. Proti tomu se nemůžete nijak bránit. Vaše dítě pak nemůže případně dědit po svém otci.

Z druhé strany se nemusíte s nikým dohadovat o jménu dítěte, o způsobu výchovy a dalších záležitostech, protože budete mít plnou rodičovskou zodpovědnost.

Zároveň porušujete právo dítěte na otce, jeho rodinu a jejich péči o dítě. Dítě má teoreticky dle Úmluvy o právech dítěte, která je jen stěží právně vymahatelná, právo dle čl. 7 a 8 na to, znát oba své rodiče a právo na to, aby něj pečovali. Nicméně je to vymahatelné jen u soudu pro lidská práva a v praxi je to tak, že když je známa alespoň matka, tak se to příliš neřeší.

Dostanete se pravděpodobně do problémů při případné žádosti o nějaké sociální dávky. Vyživovací funkce státu musí samozřejmě nastoupit až po té, co jsou vyčerpány všechny jiné možnosti. Jestliže nebylo otcovství k dítěti určeno, může orgán pomoci v hmotné nouzi na matce požadovat, aby proti muži, který může být otcem dítěte podala návrh k soudu na určení otcovství a následně na něm uplatňovala nároky na výživné. Pokud nepodnikne příslušné úkony k uplatnění výše uvedených nároků vůči otci dítěte, stanoví zákon bohužel předpoklad předpoklad, že se matka nadále nepovažuje za osobu v hmotné nouzi.
Orgán pomoci v hmotné nouzi může v této věci požádat o součinnost také pracovníky orgánu sociálně právní ochrany dětí s tím, aby s matkou projednali uplatnění nároků vůči otci dítěte. Nejde totiž jen o práva Vaše ale také o právo dítěte na otce a s tím spojená práva.
Uplatnění nároků a pohledávek příslušný orgán pomoci v hmotné nouzi nevyžaduje v případech, kdy je zřejmé, že jejich uplatnění by nebylo úměrné zisku z něj plynoucímu, nebo pokud nepovažuje za možné je po osobě spravědlivě žádat.
Jestliže matka samoživitelka požádá o dávky hmotné nouze a u dítěte není uveden otec, je odkázána na oddělení sociálně právní ochranu dětí (OSPOD), které vydá stanovisko, zda neuvedení otce je důvodné či nikoli. Je-li neuvedení otce důvodné, po žadatelce se kromě dalších náležitostí (doložení příjmů, nákladů na bydlení .......) nic nepožaduje.
Dospěje-li OSPOD, že neuvedení otce důvodné není (záleží na posouzení konkrétních důvodů), potom se krátí nějakým procentem částka životního minima matky (cca 20% odpovídající 200 - 250,-Kč). Vyjde-li i po tomto zkrácení nárok na dávku, je tato po dobu 6 měsíců vyplácena. Žadatelka je zároveň vyzvána, aby uplatnila výživné na otci (v případě neplacení přiznaného výživného, exekuci). Jestliže zmíněné neuplatní, dávka je po 6 měsících odejmuta. Orgán pomoci v hmotné nouzi se většinou snaží žadatelkám vyhovět, musí však zkoumat, zda ustanovení zákona byla naplněna, pokud nedojde v šestiměsíční lhůtě k řádnému uplatnění nároků a pohledávek, má se za to, že osoba, není v hmotné nouzi, protože prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním.
Z výše uvedeného vyplývá, že úřad Vás v souladu se zákonem nutí otce do rodného listu uvést a vymáhat po něm plnění jeho vyživovací povinnosti, udělat to musí. Důvody, pro které to obojí odmítáte musíte uvést takové, aby byly uznány za oprávněné a pochopitelné. Je jasné, že když budete uvěřitelně tvrdit, že otce svého dítěte neznáte a nevíte, kdo to je, že nikoho uvést nejde.

Vzhledem k tomu, že stejně počítáte s tím, že otec žalobu na určení otcovství podá, tak vlastně není co řešit. Mohli byste souhlasným prohlášením rodičů nechat otcovství zapsat ještě nyní na matrice, ale ve výsledku to bude stejné. Stejně byste nakonec u soudu (v případě, že byste nebyli schopni se dohodnout) skončili, protože je třeba nechat dítě svěřit jednomu z rodičů do výchovy, je třeba nechat určit alimenty a případně (na návrh) o styku s druhým rodičem. Takže můžete vyčkat co bude (s problémy uvedenými výše) a nechat aktivitu na otci.
Nechápu příliš, co myslíte tím, že by se dluhy biologického otce nějak převedly na miminko. Dluhy by na potomka mohly přejít po smrti dlužníka, ale v takovém případě existuje možnost dědictví odmítnout a nenechat to tedy dojít do tohoto stavu. Co by dítě nyní mělo společného s cizími dluhy, mne vážně nenapadá.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.