Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství

02.09.2014

Dobry den. Je mozne podat navrh na zruseni vyzivneho kdyz nezl.dcera neni manzela a od mimina ji nevidel? Ted je ji 8let a exmanzelka nekomunikuje. A jak pripadne podat navrh? Dekuji

Dobrý den,
lhůta pro popření otcovství je 6 měsíců ode dne, kdy se rodič zapsaný v rodném listu dítěte o jeho narození dověděl. Pokud je dítě starší půl roku, je šance na popření otcovství nynějšího otce dost malá. Bylo by to možné jen v případě, kdyby se do popření otcovství vložilo nejvyšší státní zastupitelství, ale to by muselo být v zájmu dítěte. To platí jako pro otcovství určeného fikcí - manžel matky se vždy považuje za otce dítěte, tak u otcovství určeného souhlasným prohlášením rodičů.
Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte a dokud neuplyne šest měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; tato lhůta neskončí před uplynutím šesti měsíců od narození dítěte.
Pokud je lhůta překročena, může již návrh na popření otcovství podat pouze nejvyšší státní zástupce.

§ 62

§62 (1) Vyžaduje-li to zájem dítěte, podá nejvyšší státní zástupce návrh na popření otcovství vůči otci, matce a dítěti, pokud lhůta stanovená pro popření otcovství některému z rodičů uplynula.

§62 (2) Je-li vzhledem ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce dítěte otcem není a uplynula-li lhůta stanovená pro popření otcovství některému z rodičů, podá nejvyšší státní zástupce návrh na popření otcovství, ledaže zájem dítěte výjimečně vyžaduje, aby k popření otcovství nedošlo.

§62 (3) Nejvyšší státní zástupce popírá otcovství vůči otci, matce a dítěti; není-li některý z nich naživu, popírá otcovství vůči ostatním; není-li naživu žádný z nich, popírá otcovství vůči opatrovníkovi, kterého soud pro tuto věc ustanoví.

§62a

Nejvyšší státní zástupce může, a to před uplynutím lhůty stanovené pro popření otcovství, podat návrh na popření otcovství muže, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, ale který nemůže být otcem dítěte, je-li to ve zřejmém zájmu dítěte a v souladu s ustanoveními zaručujícími základní lidská práva.

Nedá se samozřejmě s naprostou přesností odhadnout, jak by se soud a nejvyšší státní zástupce zachovali, kdyby věc došla až do této fáze, ale dá se předpokládat, že se tím soud zabývat nebude, protože by se těžko obhájil zájem dítěte, které má v rodném listě již dvanáct let zapsaného otce a za otce jej samozřejmě také považuje.

I kdyby nastala ta, podle mého názoru, zcela nepravděpodobná situace, kdy by k popření otcovství došlo, říká zákon o rodině v otázce výživného jednoznačně to, že spotřebované výživné se nevrací. Kdyby otec dítěte dosáhl toho, že by byl jako otec z rodného listu vymazán, mohl by zaplacené výživné vymáhat po skutečném otci, kdyby věděl kdo to je. To je již ale jeho vlastní občanskoprávní spor, jde to zcela mimo Vás.

Jinou otázkou je, že nyní je Váš syn otcem dítěte a k němu má nejen povinnosti, ale i veškerá rodičovská práva. Může tedy podat žalobní návrh k soudu, aby bylo dítě svěřeno do jeho péče. Pokud bude svěřeno matce, může požádat o stanovení styku s dítětem a tento vyžadovat. Matka se musí s otcem dohodnout vždy na všech podstatných záležitostech, které se týkají nyní jejich společného dítěte. Je třeba, aby si matka uvědomila, že dítě nyní není pouze její, ale že dítě má otce a podle toho se chovat.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.