Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: pojistné, nemocenské, PPM do 4 let věku předchozího dítěte

30.08.2014

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené - zatím do tří let věku dítěte, synovi budou 3 roky na začátku ledna 2015. V lednu 2015 bych tedy měla nastupovat do práce, nicméně si asi budu žádat o prodloužení do 4 let věku dítěte. V zaměstnání by mi to měli umožnit, poslední rok bych tedy měla neplacené volno. Rodičovský příspěvek si tedy rozdělím až do čtyř let dítěte. Můžu se Vás zeptat, kdo v tomto případě platí sociální a zdravotní pojištění - sociálka nebo zaměstnavatel - po dobu neplaceného volna? Dále bych se chtěla zeptat - pokud bych v této době neplaceného volna otěhotněla a měla rizikové těhotenství ( předešlá zkušenost ), mám nárok na nemocenskou? A ještě poslední dotaz ohledně nároku na mateřskou na prvního půl roku - slyšela jsem, že do 4 let prvního dítěte mám nárok na stejnou výši mateřské, je to tak? Takže pokud bych otěhotněla ten poslední rok mezi třetím a čtvrtým rokem prvního dítěte, mám nárok na předešlou mateřskou? Pokud ne, z čeho by se mi to tedy počítalo, kdybych měla neplacené volno? Děkuji moc a hezký den!

Dobrý den,

pojistné na zdravotní ani sociální pojištění v době neplaceného volna při splnění požadovaných podmínek platit nemusíte.

Dle § 7 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění je stát mj. plátcem pojistného
na zdravotního pojištění za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně.
Je vhodné kontaktovat svoji zdravotní pojišťovnu a oznámit, že jste ukončila rodičovskou dovolenou a stáváte se osobou pečující.

Sociální pojištění se v době neplaceného volna neplatí. Avšak doba péče o dítě do 4 let se považuje za tzv. náhradní dobu, tudíž se vám toto období bude započítávat do doby důchodového pojištění. Tato doba se prokazuje až při podání žádosti o důchod, tedy nic hlásit nemusíte.

Pokud byste byla uznána práce neschopnou v době neplaceného volna, tak v této době Vám nemocenské ani náhrada mzdy od zaměstnavatele být vypláceny nemohou.Vzhledem k tomu,že v době čerpání neplaceného volna žádný příjem neztrácíte, tak v této době Vám nemocenské vypláceno být nemůže. Řešením by bylo se zaměstnavatelem domluvit na předčasném ukončení neplaceného volna. Pokud by došlo k ukončení neplaceného volna, tak nemocenské vyplácí OSSZ od 15. dne pracovní neschopnosti. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy od zaměstnavatele

Ustanovení § 19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb. říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství-PPM; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle právních předpisů. To znamená, že Vaše PPM by neměla být nižší než u předchozího dítěte, když bude nástup na další PPM do 4 let předchozího dítěte.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.