Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přeplatek na rodičovském příspěvku

27.08.2014

Dobrý den,
chtěla bych se poradit ve věci vrácení přeplatku na rodičovském příspěvku. Pobírala jsem RP na první dítě, který měl končit v půlce března 2014. Vzhledem k tomu, že jsem čekala druhé dítě s nástupem MD dne 20.02.2014, nahlásila jsem toto v prosinci 2013 na SSP a požádala o navýšení RP, abych dočerpala částku 220.000,-Kč a aby nedošlo k překrytí RP a PPM. Tuto skutečnost jsem pracovnici sdělila bohužel jen ústně, písemně jsem oznámení nepodala, což jak nyní vidím, byla chyba. Pracovnice hned udělala propočty v systému, navýšila RP z 8 tis. Kč na 11 tis. Kč a já měla za to, že vypočetla novou výši RP s ohledem na datum vzniku nové MD, který jsem jí uvedla. Vyplnila jsem formulář o navýšení RP s tím, že je vše je jak má být a pracovnice našla nejlepší variantu. Mělo mě zarazit, že nevyužila max. měsíční částku RP. Ještě v den nástupu na MD (20.02.) jsem opět zašla na SSP s žádostí o PPM vydanou lékařem, pracovnice se ani na nepodívala na jméno, neudělala žádný záznam ani kontrolu v počítači, jen mi v rychlosti řekla, že toto nepotřebuje, že mám přijít až s potvrzením o PPM od OSSZ. V březnu mi přišel poslední RP ve výši 6 tis. Kč a oznámení o tom, že byla vyčerpána částka 220.000,-Kč a ukončeno poskytování RP ke dni 28.02.2014, což jsem bohužel přehlédla (v té době se ještě věc dala uvést do pořádku). Dále mi v březnu přišla PPM ve výši 5.661,-Kč. Když jsem nyní žádala o RP na druhé dítě, sdělili mi, že mám přeplatek přes 5 tis. Kč, že to může jít na policii. Byla jsem v šoku, protože jsem se celou dobu domnívala, že jsem s pracovnicí SSP záležitost ošetřila. Nyní je mi jasné, že prostě pouze zadala navýšení RP bez ohledu na mé nahlášení data nástupu na MD. Chápu, že jistá část posledního vyplaceného RP mi nenáležela, neboť částku 220 tis. Kč bych nejspíš nestihla do termínu nástupu na MD i přes navýšení vyčerpat zcela. Nyní vlastně vinou úřednice, která nezadala správně mé údaje, vypadám jako podvodník. Vzhledem k výši mé PPM jsem nějaké "obohacení" opravdu neměla zapotřebí... Navíc mě jako odborná pracovnice měla upozornit na potřebu písemného podání žádosti či vyplnění potřebného formuláře. Zvažuji proto podání stížnosti na její pracovní pochybení. Po přečtení ostatních podobných příspěvků zde mám ale dojem, že se nejde nijak moc bránit. V mém případě je to navíc slovo proti slovu. Přesto bych to chtěla zkusit. Úřednice má jistě uzavřeno pojištění za škody způsobené zaměstnavateli výkonem povolání. Jde mi o princip. Mám tedy nějaké možnosti než jen vše odsouhlasit a vrátit celý přeplatek? Moc děkuji za váš čas a za odpověď.

Vážená paní,

přeplatek na rodičovském příspěvku jste povinna vrátit, to je jedna věc. Tím celá záležitost bude ukončena. Druhá věc je, jak píšete, že jste o Vaší situaci příslušnou pracovnici informovala a ta nepostupovala, tak jak měla, což se odrazilo na Vašem nepříjemném pocitu, že z vás udělali "podvodnici", ačkoliv ve skutečnosti, jste dělala maximum, aby vše proběhlo v pořádku. Doporučuji přeplatek vrátit a zároveň Váš příběh napsat vedoucí či řediteli úřadu práce popř. na Ministerstvo práce a sociálních věcí a upozornit na neprofesionální chování, popř. žádat omluvu za chování příslušné zaměstnankyně. Škoda Vám podle mého názoru vznikla ve výši 500 Kč, protože za leden Vám mohl být vyplacen rodičovský příspěvek ve výši 11 500 Kč. Vznik škody by se musel prokázat, tj. příčinná souvislost mezi jednáním úřadu (pracovnice) a vznikem škody.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.