Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpočet dávek nemocenského

29.08.2014

Dobrý den,
na začátku měsíce jsem Vás žádala o radu. Kopíruji zde nejdříve můj dotaz s Vaší odpovědí a poté můj následující dotaz.

Dobrý den,
prosím o radu v následující situaci:
Jsem těhotná a od 9. května jsem doma na rizikovém těhotenství. Od prosince 2012 pracuji stále na stejném místě ve stejné funkci, pouze jsme od 1. května 2014 dostali nové smlouvy, jelikož zaměstnavatel prodal podnik svému kamarádovi a my máme tudíž na smlouvě od prvního května jiného zaměstnavatele. Problém je v tom, že jsem nyní dostala nemocenskou za měsíc červen pouze ve výši 2220 Kč s tím, že nemám nic odpracováno. Jak je to možné? Mohu se nějak bránit? Pokud ne, mám nárok na jakýkoliv příspěvek? Přece nemohu jako těhotná vyžít s takovou částkou.

Odpověď
Dobrý den,
především je nutno podotknout, že při prodeji podniku jinému subjektu nedopadá na zaměstnance žádná změna týkající se jejich pracovního poměru. Sice je třeba informovat zaměstnance o tom, že se změnila osoba zaměstnavatele, ale nejde o ukončení jednoho pracovního poměru a o uzavření nového, ale o nepřerušený pracovní poměr.
Domnívám se, že došlo k nějaké administrativní chybě, nemocenské (na rozdíl o náhrady mzdy po dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti)vyplácí správa sociálního zabezpečení a neobjevuje se zpravidla na výplatní pásce, ale přijde následně na Váš bankovní účet. Zjistěte na příslušné pobočce české správy sociálního zabezpečení, jak k výpočtu došlo a možná se chyba rychle vyřeší.

...po nesčetných telefonátech s několika zaměstnanci OSSZ, s jejich poradcem i s osobou, která má na starosti vyplácení mé nemocenské dávky, mi bylo řečeno, že nemocenská byla vyplacena správně. Jelikož první zaměstnavatel s námi pracovní poměr ukončil výpovědí a druhý zaměstnavatel s námi tentýž den začal pracovní poměr novou pracovní smmlouvou, údajně se nejedná o navazující pracovní poměr, i když jsem zůstala na stejném místě, stejné židli a stejné pozici. Nemocenská se pak údajně počítá z odpracovaných dní POUZE u posledního zaměstnavatele. Jelikož jsem novou smlouvu podepsala 1.5. a na nemocenskou jsem nastoupila 9.5., mám odpracovány pouze 2 směny a nemocenská se prý počítá jen z těchto dvou dní. Stejně jako všichni v mém okolí jsem žila v přesvědčení, že pokud řádně pracuji nonstop několik let, budu mít nárok na normální nemocenskou. Jak k tomu přijdu, že mi byla vypočtena nemocenská 2.200,- Kč měsíčně? Jak mám nyní vyžít s takovou částkou, když čekáme miminko? Mám nárok na nějaký příspěvek v hmotné nouzi, na bydlení atd? Přece není správné, abych jako poctivě pracující dostala takovou částku. A co mě nejvíce tíží a zajímá je to, jak mi vypočítají peněžitý příspěvek v mateřství? To bude zase taková almužna? :-(

Dobrý den,
po doplnění Vašeho dotazu je bohužel jasnější to, že jste skutečně ukončila jeden pracovní poměr a druhý jiný uzavřela. Nedošlo tedy jen ke změně v osobě zaměstnavatele, ale ke změně pracovního poměru. To ale bohužel pro Vás není záležitost, za kterou by mohl orgán OSSZ, ale Vy jako zaměstnanec a Váš zaměstnavatel. Vy jste si nechala dát výpověď a vy jste uzavřela nový pracovní poměr, bohužel v soukromoprávních vztazích si za své kroky každý zodpovídá sám a pokud nejsou v rozporu se zákonem, není proti tomu obrana. Zda postup obou zaměstnavatelů byl nebo nebyl právně napadnutelný rozhodně však nemohu takto na dálku posoudit.
Pokud jste odpracovala jen dvě směny během osmi dnů trvání pracovního poměru, pak je tím vysvětlena tak nízká výše dávky nemocenského.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.