Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno, další těhotenství

28.08.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - jsem na mateřské dovolené, měsíční rodičovský příspěvek mám propočítaný do 3 let věku dítěte. Protože dceři budou 3 roky až koncem října, nedostaly jsme se z kapacitních důvodů od září do školky. Abych mohla s dcerou zůstat doma, snížila jsem si svůj měsíční rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou prodloužila do února příštího roku. Mám nárok na to, aby mi zaměstnavatel držel pracovní místo až do ukončení rodičovské (tzn. únor příštího roku) nebo mě může vyhodit jakmile dcera dosáhne 3 let? Bylo mi řečeno, že je zaměstnavatel povinen držet místo jen do 3 let věku dítěte. Jsou nějaké možnosti? Děkuji za odpověď.
A ještě jeden dotaz - pokud by měl zaměstnavatel z práce vyhodil a já následně během několika měsíců otěhotněla, co mohu udělat pro to, abych měla nárok na mateřskou dovolenou, která by byla propočítána i z příjmů, které jsem pobírala, když jsem byla zaměstnaná?
Moc děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel nejdéle do věku 3let dítěte. Rodičovská dovolená nesouvisí s rodičovským příspěvkem, který můžete čerpat až do věku 4let dítěte.
První den po 3. narozeninách dítěte jste povinna do práce nastoupit zpět, nebo se např. domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Toto volno však není zaměstnavatel Vám poskytnout. Pokud by tato situace nastala a Vy nemohla nastoupit do zaměstnání zpět, budete muset ukončit pracovní poměr z důvodu péče o dítě mladší 4let. Abyste mohla odejít ze zaměstnání ze dne na den, musela byste pracovní poměr ukončit dohodou, s tím však zaměstnavatel musí souhlasit. Pokud by nesouhlasil, musela byste již 3 měsíce před koncem RD podat výpověď. Při výpovědi totiž běží dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet od prvního dne následující měsíce.

Pokud by Váš pracovní poměr skončil, byla jste registrovaná na ÚP a otěhotněla jste, pravděpodobně nebudete mít nárok na PPM. Dnem porodu byste nastoupila na rodičovskou dovolenou a začala pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč do věku 9 měsíců dítěte a pak 3800Kč do vyčerpání částky 220000Kč, maximálně však do 4let dítěte. Jiná situace by nastala pokud byste otěhotněla prakticky okamžitě, pak by jste byla v ochranné lhůtě 180 dní ze skončeného zaměstnání a měla tak nárok na PPM.
Výše RP je limitována 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. RP je možné měnit každé 3měsíce. Pokud měl otec dítěte nárok na PPM ke dni porodu dítěte, můžete o RP žádat na základě jeho denního vyměřovacího základu. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012
Takže pokud by otec dítěte splnil podmínky PPM ke dni porodu dalšího dítěte, mohla byste si výši RP zvolit podle jeho denního vyměřovacího základu.

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.