Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru po RD

29.08.2014

Dobrý den,
na konci srpna mi končí RD (s druhým dítětěm, během pobírání RD u prvního dítěte jsem nastoupila na mateřskou s druhýma, takže jsem byla 5 let doma bez pracovního poměru). Měla bych nastoupit do práce. Zaměstnavatel mi sdělil, že již pro mě nemá místo (z důvodu nadbytečnosti). Pokud chci žádat o podporu v nezaměstnanosti, dostanu pouze minimální příspěvek (protože během RD jsem nepracovala) nebo se mi bude výše příspěvku počítat z platu před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou?
Zaměstnavatel chce podepsat dohodu o ukončení prac. poměru -pokud bych trvala na výpovědi a výpovědní lhůta je 2 měsíce, musela bych 2 měsíce docházet do práce? A do nároku na odstupné (podle odpracovaných let) se počítá i délka RD?(před nástupem jsem ve firmě pracovala 1 rok, pak nastoupila na mateřskou)- Mám tedy nárok na 2 platy jako odstupné nebo na 3?
Pokud zaměstnavatel nemá pro mě místo, má povinnost toto místo po nějakou dobu neobsadit (Pokud má, podle jakého zákona - zákoník práce)?
Předem moc děkuji.

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené Vás zaměstnavatel musí zaměstnat v souladu s platnou pracovní smlouvou tedy zejména stejným druhem práce a ve stejném místě výkonu práce, jaké máte uvedeno ve smlouvě. Nemusí Vám dát Vaši původní pozici, ta může být klidně zrušena, ale pokud má volné místo, které by vyhovovalo Vaší pracovní smlouvě, tak by to s výpovědí měl problematické. Ukončit pracovní poměr můžete dohodou k jakémukoliv datu, ale k dohodě Vás zaměstnavatel nemůže nijak přinutit. Pokud byste na dohodu přistoupila, je důležité, aby jako důvod ukončení pracovního poměru byla i tak uvedena nadbytečnost, aby vznikl nárok na odstupné a aby nedošlo ke snížení případné podpory v nezaměstnanosti. Pokud byste na dohodu nepřistoupila, mohla byste z důvodu nadbytečnosti dostat první den po skončení rodičovské dovolené výpověď. Výpovědní doba je dvouměsíční a počne běžet od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi. Po skončení pracovního poměru po uplynutí výpovědní doby by vznikl nárok na odstupné. Po dobu výpovědní doby byste buď chodila do zaměstnání (pokud by zaměstnavatel měl práci odpovídající pracovní smlouvě - například by Vám přiděloval část práce jiných zaměstnanců stejného druhu) a nebo by odpovídající práci neměl vůbec, což je překážka v práci na straně zaměstnavatele a pak byste do práce nechodila a dostávala náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (či pravděpodobného výdělku). Co se týká výše odstupného, zákoník práce hovoří o době trvání pracovního poměru a protože váš pracovní poměr po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené stále trval, tak máte nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů.
S podporou v nezaměstnanosti je to tak, že pokud je Vaší poslední činností čerpání rodičovské dovolené (tedy pokud uzavřete dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni ukončení rodičovské dovolené), budete dostávat jen minimální podporu v nezaměstnanosti a to nyní činí první dva měsíce 3694 Kč měsíčně, další dva měsíce 2955 Kč a zbývající měsíc 2709 Kč měsíčně. Pokud však budete mít ještě nadále trvající pracovní poměr a z něj příjem, bude se výše podpory odvozovat z tohoto příjmu.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.