Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Partnerské soužití

21.08.2014

Dobrý den,prosím poraďte mi,psala jsem vám včera dotaz a chtěla bych něco k němu dodat.Zkráceně:šlo o přítele s kterým jsem pomalu 9 let.Nejsem s ním šťastná ani spokojená,Bylo u nás i fyzické napadení,stálé urážení mých dospělých dětí,psychické týrání a hlavně jeho hrozné chování v podnapilosti,rozbíjení mých věcí,řvaní,bouchání,vyhání mě v noci z postele a nenechá vyspat do práce,nevstanu li poleje mě vodou.po vystřízlivění si nic nepamatuje.Vždy jsem mu uvěřila že se to nebude opakovat a odpustila.Již 3x se léčil na psychiatrii a v Beřkovicích.Před 3 lety postavil na mé zahradě zahradní domek bez povolení ,s tím že vše k tomu zařídí.Byla jsem proti,ale co si zamane ,udělá i proti mé vůli.Stavbu jsme financovali oba/on možná o něco více ale já ho stále živila,platila elektriku,poplatek zahr.svazu.Vím že zahradní domek není na trvalé bydlení ale bydlíme tu.Po třetím léčení v Beřkovicích jsem se rozhodla,že s ním už nemohu žít.Dělá mi ze života peklo.Pořezal sousedovi stromy,zboural zahr.svazu plot a postavil betonový,jsou na něj stížnosti od sousedů na jeho opilé sprosté výroky a hlasitou hudbu.Předseda mi pohrozil že mi hrozí kvůli němu vyloučení ze svazu.Chtěla jsem aby se odtěhoval se vším co je jeho.Neodmítám mu dát vše co máme,hlavně abych měla už klid.Bydlí tu zadarmo - nepřispívá na nic .Samozřejmě odmítá a že prý ho můžu vystěhovat pouze soudně.I když to není jeho trvalé bydliště ale zahrada,není tu hlášený,jak mám tuto situaci řešit?Jestli soudně,tak to budu muset odejít já do podnájmu a nechat ho tam,nemám už sílu s ním být a ještě se soudit.Je mi 55 let a jsem po druhé operaci páteře,mám stále bolesti a jsem vyčerpaná,unavená a psychicky odrovnaná.Prosím tedy o radu.Děkuji

Dobrý den.
Máte opravdu nelehkou situaci pro řešení. Bydlíte v zahradním domku, který po právní stránce neexistuje, přesto tu máte trvalé bydliště. Zřejmě na pozemek máte nájemní smlouvu se zahrádkářským svazem; pozemek bude možná jednou Váš. Váš partner tu trvalé bydliště nemá a nemá ani nájemní smlouvu. Takže se tu zdržuje bez právního důvodu a na tomto byste musela postavit žalobu na vyklizení „domku“. Váš partner pak po Vás může požadovat, to, co do „Vašeho majetku“ investoval. Toto řešení je složité i po právní stránce, protože máte jen tu nájemní smlouvu na pozemek, takže partner tu nemá co dělat a takto by se k tomu měla postavit policie, ale ta raději říká, že máte jít na soud. Přitom Váš partner nemá v rukou jediný doklad o tom, že zde může bydlet nebo se zde vůbec zdržovat. Nechci Vám napovídat, ale zkuste tohoto využít …..i ten soud se v tomto okamžiku nemá čeho chytit. Váš partner po právní stránce tu nemá, co dělat, nemá jediný doklad, že zde může bydlet. Existují legální či jiné cesty.
Zkuste mu písemně sdělit, že mu nabízíte x Kč, jako vyrovnání a požadujete, aby se do …..týdne, měsíce odstěhoval. Zkuste se dohodnout. Pokud to nepůjde, pak budete muset při každém incidentu volat polici, nechat vše protokolárně zaznamenat, atd. Je to běh na dlouhé trati; psychicky, fyzicky a finančně náročné.
Další varianta je, abyste vy určitý čas odešla, získala pozemek do vlastnictví, udělala dodatečné ohlášení stavby (domku) – musíte se obrátit na stavební odbor a vše zapsala do katastru, vše musí být jen a jen na Vaše jméno. Až to budete mít, necháte partnera soudně (legálně) či jinak vystěhovat.
Dotaz zodpovídám obecně, protože nemá dostatek listinných podkladů, bylo by proto dobré konzultovat případ s advokátem či s právníkem v občanské poradně. Informace o bezplatném právní poradenství získáte zde: http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/pravni-pomoc/.
Váš případ je také trochu o domácím násilí, poradny pro tyto případy mají své právníky, mohla byste získat cenné rady i zde: http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/domaci-nasili/.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.