Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otcovství, střídavá péče

28.08.2014

Dobry den syna ma od narozeni v peci otec který bydli přes pul republiky,ja jsem v době poceti mela pomer s dvěma muzi a ted druhy potencionalni otec si zazadal o testy dna podle fota syna jsem si jista ze otcem je nynejsi partner a ne ten co je uveden v rodnem liste.Syna jsem od narozeni nevidela neumoznujou mi styk ale mam na nej pravo napsala jsem zadost a stridavou peci a porad z jejich strany je zastrasovani.Pokud se prokaze ze otcem je partner a ne ten co je uveden v rodnem liste mame sanci dostat syna do pece.Dekuji za odpoved

POKRAČOVÁNÍ
Syn mel 11.8.2014 rok,je v peci otce uvedeného v rodnem liste.partner podal zalobu na popreni otcovstvi,Syna jsem nevidela jelikož mi v tom brani a tvrdi ze ja na nej nemam nárok,ale syna chceme jsme biologičtí rodice ma sice na ne nejakou vazbu ale je malinky a prece nezustane u cizích lidi.Mam z této situace strach a jen doufam ze to dobře dopadne.Chtel po me abych se ho uplne zrekla a mohl jej vychovavat se svou zenou.
Zajima me spis co se bude dit pokud teda otcem je partner a ten ho bude chtit mit u sebe aby nedoslo k syndromu zavrzeneho otce

Dobrý den,
nejdříve by muselo dojít k popření otcovství stávajícího otce a pak určení otcovství Vašeho nynějšího partnera. Podle § 790 občanského zákoníku platí, že muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů /předpokládám, že to jste spolu na matrice podepsali/ může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte. Může tak učinit do šesti měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; dojde-li k určení otcovství před narozením dítěte, neskončí lhůta dříve než šest měsíců po jeho narození. Podle § 791 občanského zákoníku matka dítěte může popřít, že otcem dítěte je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, a to ve lhůtách jako otec.

Nevím, jak starý je Váš syn a jestli již uvedená šestiměsíční lhůty uběhla. Pokud lhůta uběhla, tak jedinou možností pro otce syna je aplikace § 792 nebo 793 občanského zákoníku. Podle § 792 platí, je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Podle § 793 vyžaduje-li to zřejmý zájem dítěte a mají-li být naplněna ustanovení zaručující základní lidská práva, může soud i bez návrhu zahájit řízení o popření otcovství, bylo-li otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů, ale otec dítěte takto určený nemůže být jeho otcem. Soud zpravidla současně pozastaví výkon rodičovské odpovědnosti.

Nevím ani, jak byl u soudu o svěření dítěte upraven styk s Vámi jako matkou. Pokud tam byl nějaký styk určený a nedochází k němu, protože Vám není umožněn, můžete podat návrh k soudu o úpravu styku. Nepíšete, jak starý je syn a tak nedokážu posoudit, jestli soud může nařídit střídavou péči. Střídavá péče má být výhodná hlavně pro dítě, tedy dítě by mělo stále chodit do stejné školky, školy, kroužků atd., ať již pobývá u kteréhokoliv z rodičů. Vzdálenost přes půl republika je příliš velká.

Přeji hezký den

POKRAČOVÁNÍ
Dobrý den,
jestliže je dítěti již víc než rok, pak se bude postupovat podle § 792 nebo 793 občanského zákoníku, jak jsem Vám již psala.
Nebývá obvyklé, že od narození se o dítě stará otec, nepíše nic o tom, co se dělo s Vámi, proč jste nebyla schopna se o dítě starat? Proč byl svěřen otci, který je uveden v rodném listě.
Pokud jste se již obrátili na soud, budete muset vyčkat jeho rozhodnutí, jelikož uplynula šestiměsíční lhůta pro popření otcovství, kterou mohl podat otec dítě e nebo Vy jako matka soud se nemusí případem zabývat. Záleží na důvodech, co jste uvedli. Dítěti bude u soudu stanoven kolizní opatrovník, který bude hájit jeho zájmy. Orgán sociálně právní ochrany dětí má funkci u soudního řízení kolizního opatrovníka dle § 37 odst. 2 Zákona o rodině.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.