Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená, peněžitá pomoc v mateřství, nárok na dovolenou

22.08.2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik otázek souvisejících s rodičovskou dovolenou, na kterou budu nastupovat v říjnu 2014. Zaměstnání mám na dobu neurčitou, plný úvazek. Hodlám si vybrat 3letou variantu rodičovské dovolené s tím, že pokud bude zaměstnavatel potřebovat, chtěla bych se do zaměstnání vrátit na zkrácený úvazek zhruba po roce věku dítěte kvůli udržení kontaktu s prací (hlídání mám zajištěné – babička). Zajímalo by mě, pokud by mi práce kvůli péči o dítě nevyhovovala, zda je možné do tří let věku dítěte nastoupit zpět na rodičovskou dovolenou? Pokud ano, komu to oznamuji – pouze zaměstnavateli nebo i např. na úřad práce? Další věc – pokud bych porodila do tří let věku prvního dítěte další dítě, vypočítávala by se mi mateřská dovolená (finance) ze zkráceného úvazku, nebo by byla ve stejné výši jako u prvního dítěte? A ještě jeden dotaz – dočetla jsem se, že z mateřské dovolené mi vyplývá nárok na řádnou dovolenou, o jejíž čerpání v době mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou mohu zaměstnavatele požádat. Chtěla jsem se zeptat, jestli toto platí i v případě, že jsem před MD byla na neschopence (rizikové těhotenství) – tj. dne 2.12.2013 jsem nastoupila na neschopenku, na MD jsem přecházela 28.3.2014 – pokud ano, na kolik dní dovolené mám za rok 2014 nárok, jestliže délka mojí standardní dovolená je 4 týdny?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
rodičovská dovolená je omluvené pracovní volno čerpané u zaměstnavatele v rámci trvání pracovního poměru.
Dle § 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů platí, že k prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Rodičovská dovolená do tří let věku dítěte se může poskytnout i opakovaně. Kromě zaměstnavatele nikoho informovat nemusíte.
K druhému dotazu se vztahuje ustanovení § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb. které říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství-PPM; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle právních předpisů. To znamená, že Vaše PPM by neměla být nižší než u předchozího dítěte.

Problematiku čerpání dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti se pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje. Doba čerpání mateřské dovolené a doba čerpání dovolené ano.
Pokud o čerpání dovolené požádáte v návaznosti na mateřskou dovolenou, dovolená se Vám nebude krátit a budete mít nárok na dovolenou v plné délce 4 týdnů. Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle zákoníku práce vyhovět. Dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou nelze krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené. Předchozí pracovní neschopnost nebude mít na dovolenou vliv.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.