Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Kontakt dítěte s otcem - manipulativní rodina otce

21.08.2014

Dobrý den. Mám 15 ti měsíční dceru. Jejího otce jsem záměrně neuvedla do rodného listu, protože mě se svoji matkou na zacatku těhotenství přivedli do psychózy. Jeho matka přijímá informace od Boha, prováděla se mnou určite rituály, na základě jejich rozhodnuti jsem se odstrihla od přátel i rodiny a skončila jsem v Bohnicich na tři měsíce, kde mě doktoři dávali dohromady pomoci elektrosoku. O dceru zájem měl, asi třikrát ji viděl, ale ja se, posléze co se mi vracely vzpomínky na to období, rozhodla, ze opravdu nechci, aby se s dcerou vidal, natožpak jeho matka, a aby na ni měli jakýkoli vliv. Nyní mi přišla žaloba na určeni otcovství, mám se k ni vyjádřit do 7 dnu. Je nějaká šance jak se soudu vyhnout? Či jak zařídit, aby se s dcerou nevidal? Děkuji za odpověď.

spojeno

Dobrý den, mám dotaz, mám roční dceru, se kterou bydlíme u mé maminky. Otec mé dcery a jeho maminka nejsou normální, jeho máma přijímá informace od Boha. Nepatří k žádné sektě, ale v tomto ražení fungují. Když jsem se s ním seznámila, tak jsem na jeho popud zpřetrhala kontakty se všemi, přáteli i rodinou. Brzy jsem otěhotněla a dítě se mělo narodit jako novodobý Mesiáš, mělo být znovuzrozením Krista. Přestěhovala jsem se k němu, bydlí s rodiči v rodinném domku, kde na mně jeho máma prováděla různé rituály. Čistila mě přes třetí oko, vařila mi, říkala mi, kdy si mohu umýt vlasy apod. Pak přišla informace od Boha, že mohu zavolat mé mamince a nabídnout jí návštěvu. Mamka přijela i s bráchou, ja odmítla vyjít ven, tak mamka s bráchou zavolali policii. Vyšli jsme, já řekla policii, ze jsem v pořádku, a ze mě tam nedrží násilím a odjeli. Načež mi otec mé dcery se svou matkou řekli, ze na mě brácha poslal mafiány, kteří mě unesou. Na základě všech těchto skutečnosti, tohoto vymývání mozku a neskutečnou manipulaci, mě odvážela sanita do ústavu, kde mě hospitalizovali s těžkou psychózou, z které mě doktoři nemohli dostat. Už jsem byla těhotná, ve druhem trimestru a musela jsem podstoupit elektrokonvulzivní terapii. Moje mamka se to dozvěděla a po propuštění jsem se nastehovala zpátky k ní domů. Vše vyšetřovala policie, jenže po těch elektokonvulzich a také z té manipulace onou rodinou jsem na policii nic neřekla. Navíc jsem se s otcem mé dcery začala znovu stýkat. Avšak jak se mi vracely vzpomínky a jak jsem získala časový odstup, rozhodla jsem se, že ho neuvedu jako otce do rodného listu. Nemůžu dopustit, aby moje dcera prožila podobnou zkušenost. Asi třikrát ji viděl po porodu, dovezl ji plínky a mléko, jenže byly zase konflikty - přijel i se svou matkou a ta mi začala vyhrožovat a že zažádají o střídavou péči. To bylo vloni na podzim. Před týdnem mi přišla obesílka ze soudu, žádost o určeni otcovství, s tím, ze se mám vyjádřit do tydne. Na radu advokátky jsem napsala žádost o prodloužení lhůty. Nyní opravdu nevím, co mám dělat. Prý by bylo ideální, najít někoho, kdo si dceru napíše a kdo by s námi bydlel, ale tato možnost se mi zda docela nereálná. Vím, ze je její otec, a ze na ni ma právo, ale je pod neskutečným vlivem své matky a to, co mi říkali a dělali, bylo opravdu psycho. Nejraději bych se tomu nějak vyhnula. Nebo bych spis měla zaujmout postoj, ze jsem pro, aby se viděli, ale jen za určitých podmínek, ze mam jednoduše o dceru strach? Moc děkuji za jakoukoli radu. Další problém je ten, ze jsem se na psychiatrii léčila už dříve, s depresemi s pak i s maniemi, tak mam strach, aby to nepoužil proti mne potom. Dost mě to zatěžuje teď a potřebuju být fit pro dcerku. Miluju ji nadevše. Děkuji.

Dobrý den,

klobouk dolů před tím, že jste se dokázala vzepřít takovému nátlaku, jakému jste byla vystavená ze strany otce Vaší dcery a jeho matky. To svědčí o tom, že jste schopná se postavit na vlastní nohy a dělat rozhodnutí za sebe i za svou dcerku. A úplně rozumím tomu, že současná situace, jak ji popisujete, na Vás klade velké nároky: prostřednictvím své dcery zůstáváte stále spojená se dvěma lidmi, kteří Vás - ať už úmyslně, nebo z pomýlení - dlouhou dobu manipulovali a zneužívali, a teď se hlásí k tomuto poutu. Opět se tedy otevírá možnost, že budou moci ovlivňovat namísto Vás Vaši dcerku.
K otázce žádosti o určení otcovství a o dalším právním postupu, který bude zřejmě zahrnovat i otázku toho, kdo bude o dítě pečovat, se vyjádří má kolegyně právnička. Jako psycholožka bych moc ráda ocenila důvěru, s jakou jste se na nás obrátila. Bude pro Vás totiž důležité, abyste navázala spolupráci se všemi, kdo Vás mohou v dnešní nelehké situaci i v rodičovské roli podpořit, a to jak lidsky, tak případně i před soudem. Mohou to být pracovnice OSPOD, se kterými zřejmě budete v kontaktu při řízení o svěření dítěte do péče aj., ale i psycholog/psycholožka, který Vám může pomoci zvládnout těžké období, a případně Vás i "pohlídat", pokud by se Váš psychický stav zhoršoval a bylo by vhodné nasadit léčbu. Podívejte se i na další zdroje opory, které kolem sebe - kromě Vaší maminky - máte. Je někdo další, na koho se můžete obrátit, kdo Vás zná a kdo Vás může povzbudit v tom, co děláte? Jak sama píšete, potřebujete být fit pro svou dcerku. Abyste jí mohla být dobrou mámou a dokázala o tom přesvědčit i soud a OSPOD, potřebujete především se postarat o sebe. Pokud tedy nejste v současnosti v kontaktu s psychologem, doporučuji Vám kontaktovat např. některou z bezplatných telefonických linek ve Vašem regionu, kde mají obvykle velmi dobrý přehled o bezplatných či hrazených službách psychologického poradenství či psychoterapie.

Držím Vám palce a přeji hodně sil,

Eliška Kodyšová

Dobrý den,
z výše uvedeného soudím, že otec podal žalobu na určení otcovství. Tomu se nedá nijak zabránit, otec matka, případně dítě samotné může takovou žalobu podat a to kdykoliv, lhůta nevyprší. Nyní se tedy musíte vyjádřit k žalobě, pokud je jisté, že žalobce je skutečně otcem dítěte, tak nemá smysl to u soudu nijak zakrývat, soud obvykle stejně nařídí znalecký posudek s použitím DNA testu, takže otcovství se stanoví poměrně dost jistě. Už ve vyjádření k žalobě můžete uvést všechny skutečnosti, které ve svých dotazech uvádíte a hlavně je třeba je uvést při soudním líčení. V tomto případě je opravdu důležité nechat se zastupovat advokátem se zkušenostmi v oblasti sporů o děti, protože se dá předpokládat, že věc bude dlouhá a komplikovaná. Soudím, že z Vaší hospitalizace existují lékařské záznamy a zprávy a je důležité abyste měla i co nejvíce další důkazů o uvedených událostech. Po určení otcovství bude soud rozhodovat o svěření dítěte do výchovy jednomu z rodičů či do střídavé péče (nemyslím si, že by to v tomto případě mohlo být průchozí), o výši výživného a případně o styku dítěte s druhým rodičem. Existuje i institut omezení či úplného zbavení rodičovské zodpovědnosti, který nastupuje v případě, že rodič svých práv zneužívá či je dlouhodobě nevykonává. Existuje také možnost omezení či úplného zákazu styku s druhým rodičem, pokud k tomu soudu předložíte pádné důvody. Existuje také možnost například asistovaného styku s otcem, třeba s účastí orgánu OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dítěte) či jiného mediátora. V řízení o svěření dítěte do péče je možno požadovat znalecké zkoumání rodiče (dá se předpokládat, že otec dítěte něco takového bude požadovat naopak proti Vám). Znovu opakuji, že je opravdu na místě, nechat se dobře zastoupit zkušeným právníkem.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.