Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z rodičovské dovolené

13.08.2014

Dobrý den,

prosím Vás o radu: Momentálně jsem na 3-leté rodičovské dovolené, o kterou jsem písemně zažádala u svého zaměstnavatele. Dceři budou 3 roky dne 25.9.2014 a já bych tedy měla dne 26.9. 2014 nastoupit zpět do zaměstnání. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou (vznik pracovního poměru 1.10.2002, pracuji jako referentka zásobování/nákup). Má tehdejší nadřízená přijala na mé místo náhradu s pracovní smlouvou na dobu určitou 3 let, abych se po uplynutí rodičovské dovolené mohla vrátit zpět na své místo. Přibližně rok po mém odchodu došlo ke změně nadřízeného, který se zmíněnou náhradou uzavřel pracovní smlouvou na dobu neurčitou, aniž by se ve společnosti (zřejmě na personálním oddělení) informoval anebo byl někým informován, že bych se po třech letech měla vracet zpět do zaměstnání.- (lze toto právně napadnout?). Nyní v červnu jsem se telefonicky dotazovala na personálním oddělení, jak to vypadá s mým nástupem do zaměstnání. Měsíc jsem čekala na odezvu, nikdo se neozval, tak jsem volala znovu a bylo mi sděleno, že na oddělení, kde jsem pracovala, místo není a nebude, a že žádné jiné místo ve společnosti také není, že nemají povinnost mě zaměstnat, že dostanu výpověď pro nadbytečnost. Pak jsem tedy mluvila ještě s mým současným nadřízeným a ten mi řekl, že nevěděl o tom, že se mám vracet zpět z rodičovské dovolené, že pro mě práci nemá. Navíc na oddělení, kde jsem pracovala, je nyní kromě čtyř běžných zaměstnanců jakýsi praktikant na výpomoc, dotovaný z EU, který tam má být do 31.12. 2014. Od té doby jsem se zaměstnavatelem nekomunikovala a teď přesně nevím, jaké další kroky mohu udělat. Mám v den nástupu do zaměstnání nastoupit a hlásit se na personálním oddělení o práci? Nebo mám návrat do práce či následnou výpověď řešit se zaměstnavatelem předem – již nyní? Mohu se ještě nějak bránit?
Budu moc vděčná za Vaši radu a odpověď.
Děkuji předem a přeji hezký den.

Dobrý den.
Právní řešení Vašeho problému by se správně mělo řídit zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Podle ustanovení § 47 platí, že nastoupí-li zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.
Uvedené ustanovení upravuje velmi důležitou problematiku z hlediska ochrany právních jistot zaměstnanců, a to jejich opětovné zařazení do práce po skončení určitých překážek v práci na straně zaměstnance.
Zákoník práce počítá po návratu zaměstnance do práce v podstatě se dvěma variantami řešení. V prvním případě:
a) stanoví povinnost zaměstnavatele zařadit zaměstnance (zaměstnankyni) na jeho původní práci a pracoviště,
b) není-li to možné proto, že tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí jej zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě.
Uvedené pravidlo platí mimo jiné pro zařazení zaměstnance při návratu do práce po návratu zaměstnankyně z mateřské dovolené (§ 195 odst. 1) nebo zaměstnance z rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

V případech jiných překážek v práci, které ve výčtu výslovně uvedeny nejsou (např. rodičovská dovolená čerpaná až do 3 let věku dítěte, čerpání neplaceného volna), je zaměstnavatel povinen zařadit tohoto zaměstnance (zaměstnankyni) na práci odpovídající pracovní smlouvě (což samozřejmě nevylučuje zařazení na jejich původní práci a pracoviště) bez ohledu na provozní důvody, a to vzhledem k obecné pracovněprávní úpravě obsažené v § 38 odst. 1 písm. a): „ Od vzniku pracovního poměru je
a) zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, platit mu za vykonanou práci mzdu nebo plat, vytvářet podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů a dodržovat ostatní pracovní podmínky stanovené právními předpisy, smlouvou nebo stanovené vnitřním předpisem.
SHRNUTÍ PRO VÁS:
Máte platnou pracovní smlouvu a podle této Vás musí zaměstnavatel zaměstnat. Bohužel však i jiný zaměstnanec má na totéž místo pracovní smlouvu. To, že se tak stalo chybným postupem zaměstnavatele, nemůže jít k tíži, ani jednoho z Vás (zaměstnanců). Oba zaměstnanci mají právo být zaměstnáni v souladu s platnou pracovní smlouvou, mají právo na přidělování práce a odměnu za ni. Pokud byste trvala na svém, musela byste denně chodit do práce, trvat na přidělení práce a pokud Vám ji zaměstnavatel nepřidělí, tak jen sedět na pracovišti. Je to psychicky dosti náročné.
Jedině soud by mohl rozhodnout, jak takovýto případ vyřešit, kdo má „přednost“ a co s tím druhým. Vzhledem k dlouhým soudním řízením Vám soud nedoporučuji.
Zaměstnavatelé se takovýchto „chyb“ dopouštějí a pak situaci řeší stejně, jako Váš zaměstnavatel ve Vašem případě – nadbytečností jednoho ze zaměstnanců. Tento postup není správný, protože znaky nadbytečnosti zaměstnance v souladu se ZP nejsou naplněny, ale berte to jako jakousi satisfakci. Samozřejmě pokud není se zaměstnavatelem možná jiná dohoda např. na jinou pracovní pozici.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.