Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Porod doma

14.08.2014

Dobrý den, porodili jsme naši dcerušku doma, ale nebyli jsme si úplně jisti, jestli vše proběhlo v pořádku - to byl výsledek nekonečného zastrašování a obav našeho okolí (rodičů, přátel, lékařů atd.) Volali jsme tedy 155. Přijeli bílí neomylní Bohové a okamžitě ustřihli pupeční šňůru a dcerušku zabalili do sterilního celofánu a s manželkou odvezli do porodnice. To bylo naše celoživotní zklamání.Placenta tedy vyšla z těla manželky v nemocnici a i když jsme o ni žádali, byla naše prosba vehementně odmítnuta - "nejde to". Takže placenta skončila v popelnici. V rodném listu jsme bohužel našli místo porodu nemocnici, nikoliv naši vesničku a ačkoliv jsme byli na matrice a v nemocnici a žádali o změnu místa narození naší dcerušky,také to prý už nejde, jako vlastně všechno v téhle zemi. Můžete nám nějak poradit? Máme naději na nový rodný list a co musíme pro to ještě udělat? Mockrát děkujeme za Váš drahocenný čas. Jitka, Petr a Elisabeth Sofie ze Studeného.

Dobrý den.
Placentu Vám dle mého názoru vydat měli, i když právní výklady týkající se tohoto tématu se mohou lišit.
Dle zákona 372/2011 sb. O zdravotních službách,§ 91 platí : Části těla odebrané v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb, plod po potratu, plodové vejce, plodové lůžko (placenta) nebo těhotenská sliznice, odebrané části těla zemřelého nebo tkáně a buňky, které byly určeny pro výrobu léčiv, k vědeckým, výzkumným nebo výukovým účelům, nebo orgány, tkáně a buňky určené pro použití podle zákonů upravujících nakládání s lidskými orgány, tkáněmi nebo buňkami a nebyly pro tyto účely použity, se zpopelňují ve spalovně poskytovatele, nemá-li poskytovatel vlastní spalovnu, ve spalovně jiného poskytovatele nebo v krematoriu, a to na základě smlouvy uzavřené s jiným poskytovatelem nebo provozovatelem krematoria. Zákon neřeší situaci, kdy rodiče se zpopelněním placenty nesouhlasí a chtějí placentu vydat např. z rituálních důvodů. Zákon to neřeší tedy ani nezakazuje a co není zákonem zakázono je dovoleno a tedy pokud vydáním placenty nedojde k ohrožení veřejného zdraví, není důvod, aby zdravotnické zařízení rodičům nevyhovělo a placentu jim nevydalo. Na placentu lze jednak pohlížet jako na zdravotně nezávadnou část těla a jednak i jako na součást tělesné integrity matky i na součást osobnostních práv, přičemž lze vycházet z předpisu nejvyšší právní síly a to z Ústavy ČR, která stanoví, že každý občan může činit, co není zákonem zakázáno a z práva na sebeurčení- placenta je částí těla matky a lze dovodit,že tvoří součást osobnostní integrity matky- a matčina osobnost a integrita věc matky a případně jejího partnera je to Vaše intimní a privátní sféra a nikdo Vám do těchto sfér nesmí bezdůvodně zasahovat. Moje zkušenosti-žádala jsem o placentu u 2. a 3. dcery- tedy v roce 2006 a 2008 a v obou případech by nebyl s vydáním problém.V roce 2006 to nakonec ztroskotalo na tatínkovi,který tu placentu nakonec nechtěl (já nějak neměla sílu to vyargumentovat).V roce 2008 se mnou placenta vskutku z porodnice i odjela .
Stran místa narození. Je pravda, že porod placenty je z gynekologického hlediska,třetí dobou porodní, ale dítě je tou dobou již narozené, vyvstává tedy otázka kde byl ve Vašem případě ukončen porod. Třetí doba porodní skončila sice až v nemocnici, ale porod dítěte byl dokončen doma.Pokud byl porod Vaší dcerky byl ukončen doma, máte právo mít v jejím rodném listu uvedeno správné místo jejího narození. Následný převoz do porodnice nemá na místo narození vliv. V zákoně o matrikách, jménu a příjmení, zák. č. 301/2000 sb., není sice výslovně upravena možnost oprav, ale lze použít správní řád a tedy můžete podat žádost na matrice o opravu rodného listu nebo o jeho zrušení a vydání nového.Pokud byste neuspěli podejte stížnost k veřejné ochránkyni práv.
S pozdravem

Budu ráda za zpětnou vazbu jak jste na matrice s opravou nesprávných údajů uspěli.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.