Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená - otec,exekuce na dávky

06.08.2014

Dobrý den, prosím o radu. Je toho trochu více. Nejdříve k mé (naší) situaci. Jsem těhotná (34tt), jsem OSVČ a neplatila jsem si ani neplatím nemocenské pojištění, tím pádem mi nevzniká nárok na PPM. Přítel je zaměstnanec. Z důvodu mého nenároku na PPM a zachování mého podnikaní, bychom chtěli aby PPM a posléze i RP pobíral otec dítěte. Vím, že může nastoupit až po šestinedělí. Jde o tyto věci. Bojíme se, že když přítel v práci oznámí, že půjde na mateřskou a rodičák, tak se budou snažit ho nějakým způsobem propustit (jedná se o velkou firmu, přítel je zaměstnán ve skladu). Jde tedy o to zda je i pro muže, který chce na mateřskou nějaká ochranná lhůta, kdy ho zaměstnavatel nemůže vyhodit. Jako další dotaz, zda má povinnost zaměstnavateli oznámit nástup na mateřskou nějak dopředu. Jestli přílohu k žádosti o PPM musí vyplnit zaměstnavatel (tím pádem zjistí, že přítel chce jít na mateřskou) nebo zda by nešlo si jen vyžádat údaje o započitatelném příjmu v rozhodném období a pomocí toho přílohu vyplnit. A ještě jeden dotaz. Přítel má exekuci na plat a zůstává mu teď nezabavitelná částka cca 9.000kč, jak se bude postupovat pokud místo platu bude pobírat PPM a RP( v nejvyšší možné výši)? Zvýší se mu nezabavitelná částka po narození dítěte, nebo mu zůstane stejná, což znamená že se mu strhne rozdíl mezi PPM a RP a 9.000kč. Přejde automaticky exekuce na PPM a RP? Aby se mu i nadále strhávala nějaká částka chceme a proto volíme RP v nejvyšší možné výši, tím myslím, že se touto situací nechceme vyhnout splácení exekuce. Jde především o zachování mého podnikání. Z platu jsou mu taky strhávány alimenty na dvě děti z předchozího vztahu. Alimenty bychom nadále platili z výdělku z mého podnikaní (ani tady se nechceme nějak vyhnout této povinnosti) Omlouvám se za délku dotazu, snad je to alespoň trochu srozumitelné. Předem děkuji

Dobrý den,
mateřskou dovolenou může čerpat pouze žena, přítel může využít institutu rodičovské dovolené.
Rodičovská dovolená je nárokové pracovní volno, upravené v § 196 zákoníku práce. Přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte. Přísluší v rozsahu, o jaký rodiče požádají, maximálně do věku 3 let dítěte. Zaměstnavatel nesmí čerpání rodičovské dovolené odmítnout. V době čerpání rodičovské dovolené nesmí zaměstnavatel s určitými výjimkami dát rodiči výpověď. Mateřská a rodičovská dovolená jsou tzv. ochranné doby, v této době zaměstnavatel nemůže dát výpověď (s výjimkou výpovědi z důvodu rušení či přemístění zaměstnavatele). Připomínám, že zaměstnavatel může dát výpověď jen ze zákonem stanovených důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění). Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby – ta počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi a činí zpravidla 2 měsíce. Dle § 53 odst. 2 zákoníku práce platí, že: „Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Zákon nestanovuje lhůtu pro podání žádosti o rodičovskou dovolenou, ale doporučila bych, aby přítel informoval zaměstnavatele co nejdříve,ale tak, aby,kdyby chtěl zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, neuplynula výpovědní lhůta před nástupem na rodičovskou dovolenou. Bohužel, vyžádat si jen údaje o započitatelném příjmu v rozhodném období a pomocí toho přílohu k žádosti vyplnit nelze, neboť žádost se předkládá zaměstnavateli, který ji doplní a zašle na příslušnou ossz.

Rodičovský příspěvek i nemocenské dávky jsou příjmem, který podléhá exekuci či výkonu rozhodnutí. Přičemž vždy musí příjemci zbýt tzv. nezabavitelná částka, která se vypočítává na základě počtu vyživovaných osob a druhu pohledávky. Výši nezabavitelné částky si můžete spočítat např. na http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-09.php.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.