Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dávky státní sociální podpory - cizí prvek

29.07.2014

Dobrý den,moc prosím o radu v mé komplikované životní situaci.V březnu se nám narodila dcera.Já jsem byla hlášena na ÚP dva roky před narozením dcery a manžel pracuje od lonského září v Německu.Když jsem si byla požádat o rodičovský příspěvek a přídavek na dítě,byla jsem (doslova)vyhozena s tím,že nemám na nic nárok v rodné zemi.Manžel si má zažádat v Německu.Máme trvalý pobyt zde v ČR akorát manžel pracuje na smlouvu v Německu.Tak prosím o radu,máme nějakou šanci získat tyto dávky pro dceru? děkuji vám za odpověd a přeji krásný den

Dobrý den,

pokud vy nepracujete a byla jste v evideci úřadu práce a pracuje jen manžel, tak platí, že pro poskytování dávek státní sociální podpory v rámci EU je rozhodující stát výkonu práce - tudíž Německo, kde musí manžel o dávky rodičovského příspěvku a přídavku na dítě požádat.

Nárok na Kindergeld (přídavek na dítě) v Německu má každý, kdo řádně v SRN odvádí daně z příjmu a splní všechny podmínky nároku. Nárok na přídavek na dítě v SRN není ovlivněn výší příjmu. Žádosti českých pracovníků, vykonávajících pracovní činnost v SRN, zpracovává Familienkasse Bautzen.

Více naleznete zde: http://www.arbeitsagentur.de/web/wcm/idc/groups/public/documents/webdatei/mdaw/mta5/~edisp/l6019022dstbai449872.pdf?_ba.sid=L6019022DSTBAI449875

Podle vyjádření pracovnice EURES doba trvání vyřízení „Kindergeldu“ může trvat u Familienkasse i více jak 6 měsíců. Dávky jsou pak vyplaceny zpětně.

Nárok na rodičovský příspěvek v Německu vzniká rodičům pokud: nepracují déle než 30 hodin týdně, mají právo na výkon rodičovské péče o dítě, bydlí ve stejné domácnosti a v převážné míře sami pečují o dítě. V případě souběhu nároků na německý rodičovský příspěvek a na srovnatelné dávky jiného členského státu EU se aplikuje zvláštní právní úprava evropské legislativy. Zásadně platí, že dávka se přednostně vyplácí v zemi výkonu práce dotčeného rodiče. Pokud však manželka nebo manžel pracují v jiném členském státě, je přednostně povinen vyplácet dávky státy bydliště dítěte.
Rodičovský příspěvek může být rodičům vyplácen od narození dítěte nanejvýš po dobu 14 měsíců, přičemž oba dva rodiče si tuto podpůrčí dobu mohou mezi sebou svobodně rozdělit. Jednomu z rodičů dávka náleží nejméně 2 měsíce a nejdéle 12 měsíců.
Pro stanovení výše je rozhodující čistý příjem v uplynulých 12 kalendářních měsících před narozením dítěte. Při stanovení oněch 12 kalendářních měsíců se zásadně nepočítají měsíce, v nichž zaměstnanci pobírali peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek a měsíce, v nichž došlo k poklesu výdělku z důvodu onemocnění podmíněného těhotenstvím. Rodičovský příspěvek pak v závislosti na předchozím příjmu nahradí 65 % až 100 % měsíčního výdělku ušlého po narození dítěte a jeho výše činí maximálně 1 800 EUR. Minimální částku ve výši 300 EUR obdrží také rodiče, kteří nevykonávají výdělečnou činnost, a sice dodatečně k dávkám státní sociální podpory. U osob s nízkým příjmem, rodin s více dětmi a rodin, v nichž se narodilo více dětí zároveň, se rodičovský příspěvek zvyšuje. Nárok na rodičovský příspěvek zaniká od dosažení zdanitelného ročního příjmu ve výši 500 000 € (dva rodiče), resp. 250 000 € (jeden rodič). Peněžitá pomoc v mateřství se započítává na rodičovský příspěvek. Žádost o rodičovský příspěvek se podává písemně oddělení správy rodičovských příspěvků příslušného zemského okresu nebo statutárního města. Žádost nemusí být podána hned po narození dítěte. Dávky se však vyplácejí se zpětnou platností pouze za tři měsíce předcházející začátku měsíce, v němž byla žádost o rodičovský příspěvek podána. Ohledně bližších informací je možno využít např. stránky Spolkového ministerstva pro rodinu, seniory, ženy a mládež SRN: www.bmfsfj.de.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.