Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: pojistné, podpora v nezaměstnanosti, osvč

17.07.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se to s vyplácením podpory v nezaměstnanosti a se sociálním a zdravotním pojištěním. Jsem matkou samoživitelkou, starám se o 2 děti 2,5 a 5 let. Kde jsem pracovala před mateřskou a rodičovskou dovolenou jsem stále pracovní poměr neukončila a se zaměstnavatelem jsem se dohodla nastoupit do práce až ve 4 letech věku dítěte v listopadu 2015 a mezitím jsem si našla práci na poloviční úvazek na dobu určitou (sociální tak zdravotní pojištění mě zaměstnavatel odvádí), který mě končí v květnu 2015. Výši rodičovského příspěvku vyčerpám v lednu 2015. Chci se zeptat, jak je to pak s placením sociálního a zdravotního pojištění, kdy se mám nahlásit, aby za mě zas platil stát zdravotní pojištění? Sociální asi povinné není předpokládám. Další dotaz je směřovaný na ukončení pracovního poměru až budou malému 4 roky tedy v listopadu, co je pro mě nejvhodnější, abych nepobírala minimální dávky v nezaměstnanosti, ale tu procentní část z průměrného výdělku a nebo na ÚP budu moci předložit i příjmy z polovičního úvazku, který mě skončí v květnu 2015? Ještě mám dotaz ohledně živnosti, zvažuji, že bych si založila volnou živnost jako vedlejší příjem, ale řeším otázku, jak to bude až skončím u zaměstnavatele v listopadu (jelikož z časových důvodů bych se nebyla schopná postarat o děti, zaměstnavatel se přestěhoval na druhý konec Prahy a neumožňuje zkrácené nebo poloviční úvazky, neměla bych je ani možnost vyzvednout ze školky a školy, to jsem se už informovala, takže se budeme muset dohodnout na nějakém ukončení). Nevím, když si založím živnostenský list, tak zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jej chci spíše tak pro příležitostný prodej svých výrobků, ale bojím se na druhou stranu cokoliv prodat bez papíru, abych nemusela pak třeba řešit nějaké doměření daně apod. Řeším toto dost dopředu, samozřejmě nevím, zda neseženu nějakou práci pak, ale jde mě spíš o to, zda vůbec řešit i tu živnost nebo ne i z pohledu sociálního a zdravotního pojištění a případných vůbec nějakých i když třeba by minimálních dávek v nezaměstnanosti, abych se třeba o ně nepřipravila. Případně kdy by bylo pro mě nejvhodnější ukončit pracovní poměr u zaměstnavatele kde jsem na dobu neurčitou a kdy se přihlásit na ÚP. Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
co se týká, pojistného na zdravotní pojištění, tak dle zákona č. 47/1997 Sb. O veřejném zdravotním pojištění § 7 je dáno mj., že stát je plátcem pojistného za osobu celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby na rodičovské dovolené nebo příjemce rodičovského příspěvku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce pojistné je tento povinen oznámit tuto skutečnost příslušné zdravotní pojišťovně 8denní lhůtě. Takže až Vám skončí pracovní poměr, může být plátcem pojistného na zdravotní pojištění za Vás stát - a to při splnění podmínek z výše uvedeného důvodu.
Pojistné na sociální pojištění se odvádí pouze z příjmu.
Výpočet podpory v nezaměstnanosti se provádí vždy z posledního zaměstnání . Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2014 tedy první dva měsíce ve výši 3 694 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 995 Kč a poslední měsíc 2 709 Kč měsíčně.)
Pokud po skončení neplaceného volna do zaměstnání vůbec nenastoupíte, bude Vám náležet podpora v nezaměstnanosti v uvedené minimální výši. Pokus odpracujete v daném zaměstnání alespoň jeden den, bude dávka 1.– 2. měsíc ve výši 65 %, 3.– 4. měsíc ve výši 50 % a od 5. měsíce ve výši 45 % průměrného (pravděpodobného)výdělku.
Pokud budete OSVČ na vedlejší činnost, pak při ztrátě zaměstnání nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. I přes to, že byste měla podnikání jen jako vedlejší činnost, tak při ztrátě zaměstnání se automaticky stáváte OSVČ na hlavní činnost. Takže nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to bez ohledu na to, jestli z tohoto podnikání máte nebo nemáte nějaké příjmy. Řešením takové situace je včas ukončit nebo alespoň pozastavit činnost OSVČ. Rozhodující je, aby toto ukončení nebo dočasné přerušení proběhlo datumově dříve než ukončení pracovního poměru.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.