Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď, pracovní neschopnost, peněžitá pomoc v mateřství

16.07.2014

Dobrý den,z důvodu nadbytečnosti jsem po 15 letech dostala výpověd k 30.11.2013.Od 25.11.2013 jsem v pracovní neschopnosti,nyní jsem zjistila,že jsem těhotná.Mohu přejít od lékaře ke kterému ted docházím a u kterého mám potvrzenou pracovní neschopnost k lékařce gynekoložce,která mi asi pro můj vyšší věk bude chtět napsat také pracovní neschopnost?Jak dlouho mohu být celkově v pracovní neschopnosti?Jak dlouho mohu pobírat výplatu nemocenské?Bude mi vypočítána po porodu/únor2015/peněžitá pomoc v mateřství?Předem Vám velice děkuji za odpověd.

Dobrý den,
pokud jste od 25.11. v pracovní neschopnosti, tak ta je stejně jako těhotenství a následná mateřská a rodičovská dovolená ochrannou dobou. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v tzv. ochranné době (§ 53 odst. 1 -výjimkou je zrušení nebo přemístění zaměstnavatele) dle zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění). Pokud byste výpověď obdržela před pracovní neschopností, tak v zákoníku práce je dáno, že pokud dal zaměstnavatel zaměstnanci výpověď tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává a pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá (§ 53 odst. 2 zákoníku práce) - což znamená, že by Váš pracovní poměr skončil až po doběhnutí výpovědní doby po skončení rodičovské dovolené.
Podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. Nemocenské může být poskytováno za určitých okolností i po uplynutí podpůrčí doby, a to v případech kdy je možno na základě vyjádření příslušného orgánu očekávat, že zaměstnanec v krátké době nabude pracovní schopnosti; takto je však možno poskytovat nemocenské nejdéle po dobu jednoho roku od uplynutí podpůrčí doby. Nemocenské poskytované po uplynutí jednoroční podpůrčí doby je dávkou fakultativní, tedy dobrovolnou, tzn., že ani při splnění podmínek na ni nevzniká právní nárok. O prodloužení poskytování nemocenského po vyčerpání jednoroční podpůrčí doby rozhoduje okresní správa sociálního zabezpečení na žádost zaměstnance. OSSZ obvykle prodlužuje podpůrčí dobu nejdéle o tři měsíce a poté je opět třeba žádat o prodloužení; po uplynutí povolené doby lze podle zdravotních poměrů zaměstnance poskytování nemocenského případně dále prodloužit. Nemocenské může být poskytováno při maximálním dobrovolném prodloužení celkem po dobu dvou let.

Podle mne, pokud byla neschopenka ze strany obvodní/ho lékařky/kaře vydána v jiné věci než je rizikové těhotenství, nemusíte přerušovat současnou neschopenku a přecházet na jinou a můžete na ní zůstat až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, na kterou Vám vznikne, pokud stále trvá Váš pracovní poměr zákonný nárok.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.