Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na děti

13.07.2014

Byla jsem dlouhá léta obětí domácího násilí, kterého se na mne dopouštěl manžel a později (asi od svých 16 let i syn. Nebyla jsem schopna si se situací poradit, zejména proto, že vše probíhalo za zavřenými dveřmi našeho domu a také asi i proto, že by mi to nikdo nevěřil. Nepatříme k úplně k sociálně slabým, jsme oba VŠ. Situace pro mne už neměla žádné řešení, byla mi brána celá výplata, manžel mne všude doprovázel, doma mne se synem pohlavkovali, kopali, zavírali do technické místnosti, apod. Tajně jsem si našla práci na jiném konci republiky a v synových 17 letech jsem se odstěhovala.
Manžel mne udal soudu, kde mne začali stíhat za opuštění dítěte. Nakonec mne vzhledem k synovu věku neodsoudili. Díky lékařským posudkům bylo manželovi naopak sděleno obvinění a v současné době probíhají soudy, kdy syn svědčí otci, že mne nikdo nebil. Podrobila jsem se vyšetřením, která konstatovala, že moje výpověď nese stopy prožitého, že nejsem mstivá, dále se znalci vyjádřili, že zranění, která jsou částečně zdokumentována jsem si nemohla způsobit sama. Syna měsíc před jeho plnoletostí soud svěřil otci a mě stanovil výživné. Oba nadále využívají náš společný byt, auto, zahradu, manžel drží naše úspory (hotovost). Já domů nesmím, rozvedeni nejsme.
Syn začal otce vydírat (že řekne u soudu, jak se věci staly), ve škole (gymnázium) se začal chovat agresivně, 1x propadl, 1x dělal opravnou zkoušku, nakonec byl ze studia vyloučen. Manžel jej převedl do nižšího ročníku soukromého gymnázia, zde se situace opakovala. Plnoletý syn si navíc sám psal omluvenky a nakonec opakovaně (pololetí, závěr roku) nebyl pro absence klasifikován ze 13 předmětů. Opakovaně mu škola dala možnost vykonat zkoušky, ale nikdy se nedostavil. Nyní má všechny zkoušky vykonat v posledním týdnu srpna.
Sdělil mi, že se bude hlásit postupně na všechny střední školy v okolí, tím bude stále studentem a já mu budu muset platit výživné, neboť je to soustavná příprava na povolání. Otec mu bude platit ze strachu z prozrazení (v posudku pro soud je uvedeno, že má IQ okolo 140, ale je těžký sociopat).
Je to opravdu tak? Budu muset stále platiti výživné? I když žije v mém (SJM) bytě? Bohužel nemám úspory a většina mého výdělku padne na můj podnájem a výživné na syna. Proto si nemohu dovolit právníka. Poradíte mi prosím?

Dobrý den,
Podle nového občanského zákoníku (také podle již zrušeného zákona o rodině) trvání vyživovací povinnosti a právo na výživné nezávisí na nabytí zletilosti ani svéprávnosti. Dosažení zletilosti dítěte tedy nemá pro vyživovací povinnost žádný význam. Podle zákona vyživovací povinnost trvá do té doby, než je dítě samo schopno se živit. Na jedné straně tedy u dítěte, které v 16 letech opustí školu s tím, že dál už studovat nebude, vyživovací povinnost zanikne, protože dítě studovat nechce a může se tedy samo živit, nejlépe prací. Na druhou stranu ale u dítěte, které bude do 24 let studovat vysokou školu, bude vyživovací povinnost trvat až do ukončení studia, protože dítě se ještě stále připravuje na budoucí povolání a není tedy schopno se plnohodnotně samo živit. Váš syn se trochu vymyká všem možným postupům ohledně výživného. Je to vydírání, další pokračování psychického týrání vůči vám. Pokud syn skutečně zvolí postup, kterým vám vyhrožuje, že bude přecházet z jedné školy na druhou a údajně se pořád bude připravovat na své budoucí povolání, doporučuji vám, abyste podala soudu návrh na zrušení vaší povinnosti vůči synovi a všechna tato fakta, tak jak je v dotaze uvádíte, soudu uveďte a doložte. Když nic jiného, měl by soud syna poučit, že touto cestou jít nelze. Dodávám ještě, že Vyživovací povinnost zaniká ze zákona, tedy není třeba, aby ji rušil soud. Pouze v případě, že by ukončení plateb výživného vyvolalo nějaké konflikty, mohou se strany obrátit na soud.
Doporučuji vám:
využít služeb psychologa (u nás v Aperiu), popřípadě ve svém okolí – pomůže vám situaci spojenou s domácím násilím lépe zvládnout,
vyhledat advokáta, protože se musíte rozvést a dořešit majetkové vztahy – vypořádat společné jmění manželů, také vám pomůže s výživným na syna,
na internetu si vyhledejte společnosti ve vašem okolí, které vás proti dalším atakům domácího násilí ochrání; tyto společnosti obvykle mají psychologa a spolupracují s advokáty, kteří se zaměřují na tuto problematiku a myslím si, že konzultaci by vám poskytli zdarma.
Právní předpis: zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.