Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Určení otcovství

06.07.2014

Dobrý den. Před 5 měsíci jsem začala chodit se svým nynějším přítelem. Je to cca měsíc nazpátek, co jej kontaktovala jeho bývalá přítelkyně s tím, že je ve 4 měsíci těhotenství, že miminko má s ním a dala mu na výběr, jestli otcovství přijme nebo nepřijme. Od té doby slečna kontaktuje nejen rodinu mého přítele, ale i majitele firmy kde přítel pracuje, a všechny prosí aby mu domluvili a donutuli jej vrátit se k ní. Dítě spolu údajně počali v době, kdy se jejich vztah rozpadal. Musím dodat, že se prý vídali co 2-3 týdny. Rodina mého přítele i přítel pochybují jak o jeho otcovství tak o tom, zda je slečna vůbec těhotná, ale 100% si jistý není.
Přítel se ke sleččně vrátit nehodlá. zajímá nás,jaká práva a povinnosti vůči matce a dítěti budeme mít, když se přítel k otcovství dozná. V případě jeho pochybností nás zajímá, jestli je nastávající matka nebo soud oprávněn donutit mého přítele k přiznání otcovství, případně kdo platí výlohy za DNA testy.
Nejsem zastáncem ždímání státu o soc. dávky, ale napadlo mě, na co má slečna nárok v případě neuvedení otce do RL dítěte. Jestli by to pro ni, jako pro dlouhodobě pracující, neznamenalo nárok na vyšší podporu od státu, než by dostala na alimentech od mého přítele (ať je to jak chce, miminku to rodinu nenahradí, ale mohlo by se mít lépe).
Slečna všem ukazuje fotky z ultrazvuku, ale není z nich patrné zda jsou její - na foce není jméno matky, RČ ani uveden týden těhotenství.
Průkazku od gynekologa, že je opradu těhotná, odmítá ukázat.
Přítel ani já nehodláme nechat paní a miminko napospas osudu, ale ať počítáme jak počítáme, nesedí nám termín porodu ani termín početí s tím co slečna všude vykládá.
Moc děkuji za radu.

Dobrý den,
v situaci, kdy jsou pochybnosti nejen o otcovství dítěte, ale i jen o existenci těhotenství samotného, tak by bylo asi nejlepší počkat, až matka sama učiní potřebné kroky k určení otcovství. Takhle to může opravdu vypadat i tak, že je jen o jakýsi psychický nátlak směřující k návratu druha do vztahu, případně i vynucení si sňatku. Domnělý otec dítěte může své bývalé přítelkyni navrhnout například to, že, až se dítě narodí, tak mohou nechat udělat testy DNA a pokud bude za otce označen on, mohou učinit souhlasné prohlášení rodičů o tom, kdo je otcem dítěte před matričním úřadem a mohou uzavřít dohodu o svěření dítěte do péče, o výživném a o styku dítěte s otcem, kterou pak nechají schválit soudem. Pokud ženě jde jen o to, aby svého bývalého přítele donutila k návratu, tak neosáhne ničeho, pokud jde skutečně o těhotenství, tak může zůstat uklidněna, že s otcem dítěte bude možná domluva. Uvědomí si však také, že to neznamená pouze výživné od otce, ale také fakt, že otec bude mít k dítěti stejná práva, jako ona, že budou muset o dítěti společně rozhodovat, že bude muset strpět předávání dítěte otci k návštěvám.
Pokud by Váš druh neudělal nic (což samozřejmě může, varianta mrtvého brouka by v případě fingovaného těhotenství své ovoce také přinesla) a dítě se narodilo, tak matka může podat žalobu na určení otcovství a v řízení zpravidla soud nařídí také testy DNA a ty otcovství s vysokou pravděpodobností určí. Obvyklé je, že úhradu za tyto testy (za znalecký posudek) uhradí ve sporu neúspěšná strana, tedy v tomto případě žalovaný otec. Testy u soudu vycházejí výrazně dráž, než testy na vlastní žádost, stojí cca 15 tisíc Kč. V soudním řízení o určení otcovství by se také rozhodovalo o výživném a také, na základě žádosti, o styku druhého rodiče s dítětem. Není vyloučeno, aby otec dítěte žádal o svěření dítěte do své péče nebo do střídavé péče, ale u miminka je málo pravděpodobné, že by k tomu došlo.
Pokud by dítě nemělo uvedeného otce v rodném listu, byla by matka samoživitelkou, ale žádné zvláštní výhody to nepřináší, mohla by mít nějaký nárok na sociální dávky, protože by se jako společně posuzované osoby počítalo jen s ní a s dítětem, musela by ale prokazovat, že se pokusila o vymožení výživného od otce nebo by musela hodnověrně tvrdit, že otce svého dítěte nezná, tudíž nemůže výživné požadovat po něm.
Podle mého názoru není na místě nyní (krom výše zmíněného rozhovoru s domnělou budoucí matkou) činit nic. Když se dítě skutečně narodí, budou na místě testy DNA a podle jejich výsledku další kroky.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.