Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Příspěvek na úhtadu nákladů neprovdané matce

05.07.2014

Dobrý den,mám 2 dotazy,s bývalou přitelkyní máme syna 1,5 ročního od jeho narození do května tohoto roku jsem s nimi řádně žil platil nájemné a přispíval na nákupy jak jídla tak i na věci pro kluka.Jelikož matka měla rodičovský příspěvek 3800,- platil jsem všeobecně z většiny vše já.Nyní spolu měsíc nežijeme.Platím ji 3000,- výživné na kterém jsme se dohodli na péči jsme se prozatím domlouvaly mezi sebou a kvůli příspěvkům co si expřitelkyně podala na sociálce jsme byly nuceni to podat k soudu stím že budu ajiž platím 3OOO,- výživné a na péči se s matkou ústně domlouváme a příští měsíc nás čeká soudní stání.Problémy začíná dělat expřítelkyně která si chce užívat a dítě už po několikáte předávám její matce která je alkoholička ma psychycké problemy které již několikrát krom alkoholu řešila také přáškama a nedopadlo to dobře a je otom i záznam ve FN, žije s přítelem na ubytovně a expřítelkyně my nyní začla vyhrožovat že se s někým domluví na socialce a bude chtít zpětně alimenty na ní,jelikož situaci finančně sama nejspíš nezvládá a být samoživitelkou už nejspíš není tak jednoduché jak asi čekala.Navíc kluk je hemofilik, ale léky jsou plně hrazeny pojištovnou v podtstatě žije naprosto běžným způsobem jen 2x týdně mu je podáván lék od pracovnic domácí péče a musí se na syna dbát větší opatrnosti.,
Expřítelkyni nechápu chce si užívat,chce abych měl víc kluka, nejspíš aby měla více času na zábavu,a na druhé straně mě vyhrožuje ,že řekne sociální pracivnici jak je natom syn špatně a tím nejspíš že mu to u mě a mých rodičů nesvědčí,nevím.Jinak žiji s rodiči ve stabilní rodině se zázemím,klukovy nic nechybí,má v mém pokoji postýlku věci atd.a rodiče jsou v důchodu takže mají čas.Já pracuji,nemám žádné fin.problemy ani dluhy a nebyl jsem nijak trestně stíhán.Nevím o co se snaží, byla vždy problémová a čekal jsem že to nejspíš brzo přijde.Mé dotazy jsou tedy takové zda může do 2 let syna žádat o alimenty na sebe a jestli mi může co se týče v péči o syna nějak uškodit když v podstatě mu nic nechybí a nemůže my ani mým rodičům nic vytknout. Naopak expřítelkyně ma psychické problémy a řeší je alkoholem což o ní ví poměrně hodně lidí a někteří mi nabídly pomoc v případě svědectví u soudu jelikož já v podstatě nemám žádný důkaz, protože jsem její problemy vždy vyřešil diskrétně s pomocí svých rodičů.Expřitelkyně je také rozvedená a čelí 4 exekucím.A její rodina ji v podstatě s ničím moc nepomáha kromě toho že dává hlídat kluka pravidelně své matce.
MOc děkuji za odpověd

Dobrý den,

co se týká výživného na bývalou přítelkyni, tak teoreticky ho od Vás na základě soudního rozhodnutí požadovat může. Dle § 920 ods.1 nového občanského zákoníku je dáno, že není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.
Co se týká druhé části dotazu, tak si myslím, že pokud je skutečně situace taková jak jí popisujete, tak Vás výhružky bývalé přítelkyně nemusí znepokojovat. Pokud by situace s alkoholem a psychickými problémy matky byly závažné, a to tak, že by i ohrožovaly dítě, tak bych doporučovala obrátit se na oddělení sociálně-právní ochrany na obecním úřadě obce s rozšířenou působností(v Praze úřadu městské časti) v místě trvalého pobytu dítěte a situaci řešit.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.