Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nesporný rozvod

04.07.2014

Dobry den. 11 Prosince jsme podaly u soudu zadost o rozvod, na vsem jsme se dohodly tudiz jde o nesporny rozvod. Mame nezletilou 16 letou dceru. Dohodli jsme se uplne na vsem na vyplate alimentu na navstevach dcery i u koho dcera po rozvode bude zit. Vse je bez problemu a uplne na vsem jsme se dohodli. Ale bouzel k dnesnimu dni se v nasem pripade zatim v zadne veci nerozhodlo proto se chci zeptat zda je takova delka normalni a nebo muzeme podat stiznost na prutahy v rizeni. Zdase nam ze vzhledem ke skutecnosti ze jde onesporny rozvod je doba neprimerene dlouha a mohlo byt za 7 mesicu rozhodnuto alespon ve veci opatrovnickem.

Predem dekuji za informace s pozdravem

Dobrý den,

otázka rozvodu je od 1.1.2014 řešena v novém občanském zákoníku. V daném právním předpisu zůstává možnost rozvodu dohodou (nesporného rozvodu) zachována, a to fakticky za shodných podmínek - tj. manželství trvá min. rok a manželé spolu nežijí min. šest měsíců, musí být soudně upraveny poměry k nezl. dětem pro dobu po rozvodu (péče a výživné a shoda na úpravě majetkových poměrů pro dobu po rozvodu.

Dle § 757 daného zákona je dáno:
(1) Připojí-li se manžel k návrhu na rozvod manželství, který podá druhý z manželů, soud manželství rozvede, aniž zjišťuje příčiny rozvratu manželství, dojde-li k závěru, že shodné tvrzení manželů, pokud se jedná o rozvrat manželství a o záměr dosáhnout rozvodu, je pravdivé a pokud
a) ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí,
b) manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil,
c) manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.
(2) Dohody uvedené v odstavci 1 písm. c) vyžadují písemnou formu a podpisy musí být úředně ověřeny.

Co se týká délky řízení, tak záleží na několika okolnostech. V první řadě hraje roli vytíženost soudu - nevím, jaká je vytíženost Vašeho soudu. Není-li soud příliš vytížen, může být manželství v případě smluvního (zkráceného) rozvodu rozloučeno již do jednoho měsíce od podání žádosti. Jsou-li v manželství nezletilé děti, potom měsíc od nabytí právní moci rozsudku opatrovnického soudu.

V právním řádu nikde není zakotveno, jaká je přiměřená či nepřiměřená délka soudního řízení. Soudy by však měly postupovat v souladu se zásadou hospodárnosti v řízení co nejrychleji. Toto se v praxi občas neděje a v řízení buď dochází k průtahům, kdy se po delší dobu v řízení nic neděje nebo řízení probíhá celkově nepřiměřenou dobu.To, zda-li je délka konkrétního řízení již nepřiměřená nebo ne, je tak třeba individuálně posoudit (není k tomu žádný návod ani tabulka).
Stížnost je možno podat prakticky kdykoliv v průběhu soudního řízení. Jednoduše kdykoliv, pokud se domníváte, že v něm dochází k průtahům. Stížnost může být podána jak písemně, tak ústně. Podává se příslušnému orgánu správy soudu, kterým je ve většině případů předseda soudu. Pokud však zašlete stížnost na špatné místo, měla být přeposlána dotyčným orgánem na místo správné. Je nezbytné, aby ve stížnosti bylo obsaženo vaše jméno, a také výslovně uvedeno, že si dotyčný stěžuje na průtahy. Stížnost jako taková nemá předepsané další formální náležitosti, pro rychlejší a snadnější projednání je však vhodné uvést spisovou značku řízení.
Formulář stížnosti je k dispozici např. na stránkách veřejného ochránce práv (www.ochrance.cz).

O stížnosti rozhoduje většinou předseda soudu, který je povinen prošetřit stěžovatelem uvedené skutečnosti. Předseda může dokonce jak stěžovatele, tak osoby, proti nimž stížnost směřuje, vyslechnout. Stížnost musí projednat ve lhůtě jednoho měsíce od jejího doručení. Lhůtu může prodloužit pouze v případě, že nelze zajistit podklady pro její vyřízení.
O vyřízení stížnosti musí stěžovatele vyrozumět. Musí uvést, zda považuje stížnost za důvodnou či částečně důvodnou a proč. Pokud zjistí průtahy, musí rovněž, uvést, jaká přijal nápravná opatření.

S pozdravem a přáním hezkého dne)

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.