Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní poměr na dobu určitou

05.07.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat:

10/2010 jsem po VS nastoupila do zaměstnání. První den v zaměstnání jsem podepsala pracovní smlouvu, ve které je uvedeno, že je to „Smlouva na dobu určitou“. Doba či podmínka ukončení smlouvy přitom není žádným způsobem zmíněná.
Až po podpisu smlouvy mi zaměstnavatelka ústně sdělila, že můj pracovní poměr je po dobu mateřské kolegyně, která porodila měsíc předtím. Kdy plánuje návrat se v té době nevědělo.

Mám nyní za to, že se fakticky jedna o smlouvu na dobu neurčitou, je to tak? Platí ústní dohoda (která navíc proběhla až po podpisu smlouvy) nebo je kvůli neúplnosti považována za smlouvu na dobu neurčitou?
--
Dále jsem po roce a půl v práci v 6/2012 nastoupila na rizikové těhotenství, o měsíc později na MD (dítě jsem porodila 6.9.2012). Kolegyně, za kterou jsem tam teoreticky byla, se ve stejném měsíci (9/2012) vrátila do zaměstnání.

Při nástupu na MD se mě nikdo neptal, na jak dlouhou dobu ji plánuji, já jsem pro neznalost aktivně žádný svůj papír nesepisovala.

Nyní čerpám rodičovský příspěvek v nejvyšší výši. Ten mi konci 9/2014, plánuji si zbývající částku roztáhnout cca do tří let věku dítěte, aby za mě bylo po tuto dobu placeno zdravotní pojištění.

5/2014 jsem otěhotněla, bohužel těhotenství bylo mimoděložní a následovalo odnětí vejcovodu, čili další těhotenství bude pravděpodobně rizikové. Další dítě bychom chtěli, jak jen to bude možné.

V mém bývalém (současném?) zaměstnání mi, předpokládám, místo nedrží. Já se tam zatím vracet ani nechci, ale jde mi o to, zda budu mít v případě dalšího dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Tedy, zda budu z pohledu státu nadále považována za zaměstnaného člověka na nemocenské (v případě rizikového těhotenství) a mateřské dovolené?

Pokud se skutečně jedna o smlouvu na dobu neurčitou, a nedomlouvala jsem se nijak na návratu do zaměstnání, mohu předpokládat, že mám nastoupit do zaměstnání po třech letech? Anebo mám nastoupit dříve? Nechci prošvihnout, že v září 2014 nenastoupím do zaměstnání, čímž bych hrubé porušila pracovní smlouvu a poskytla důvod k propuštění.

Děkuji za Vás čas a ochotu.

Dobrý den,
podle toho, co popisujete se dá usuzovat, že zaměstnavatel jednoznačně usoudil, že Váš pracovní poměr skončil nástupem jeho původní zaměstnankyně do zaměstnání. Pak není ani divné, že Vás nijak neupozornil na to, že jste po skončení mateřské dovolené nepožádala o čerpání rodičovské dovolené a že tedy máte chodit do zaměstnání, případně, že Vám z důvodů absence ukončuje pracovní poměr. Kdyby Váš pracovní poměr trval a Vy jste nepožádala o rodičovskou dovolenou, tak By Vás za to mohl i propustit. Protože je však zaměstnavatel toho názoru, že Váš pracovní poměr skončil ještě během mateřské dovolené, tak se tím logicky vůbec nezabýval.
Jestli ale skutečně dle práva Váš pracovní poměr skončil či trvá, to je otázka jiná a definitivní odpověď by mohl dát pouze příslušný soud při rozhodování o žalobě o určení existence pracovního poměru. Obraťte se písemně na svého zaměstnavatele a sdělte mu, že podle Vašeho názoru způsobilo neurčení konce trvání pracovní smlouvy to, že pracovní poměr nadále trvá, protože byl uzavřen na dobu neurčitou (protože určitost nebyla nijak specifikována). To je základní východisko, které ale u soudu může být zkomplikováno mnoha různými faktory, jako například tím, že jste se zaměstnavatelem oba jednali ve shodě, když jste byla s koncem pracovního poměru srozuměna, nikdy jste neurčitost smlouvy nenamítala a že by to mohlo být jinak řešíte až nyní dva roky po té, co by měl pracovní poměr skončit. není ale vyloučeno, že by soud mohl dospět k názoru, že Váš pracovní poměr trvá. Možná že ale toto sám uzná zaměstnavatel a možná bude ochoten s Vámi spolupracovat, zvlášť když bude zjevné, že hodláte být s prvním dítětem doma celé tři roky a jediné o co jde je, abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože za této situace to je zaměstnavateli vlastně jedno.
Dalším problémem ale může být fakt, že Vás zaměstnavatel, pokud měl za to, že Váš pracovní poměr skončil, odhlásil jako svého zaměstnance ve zdravotní pojišťovně. Toto můžete normálně zjistit ve své zdravotní pojišťovně i jen telefonicky. Pokud ale zaměstnavatel považuje Váš pracovní poměr za skončený, měl Vám také bezprostředně s jeho koncem předat potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list). rozhodně je na místě celou věc začít řešit pokusem o vyjasnění a případnou dohodu u zaměstnavatele.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.