Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplánované těhotenství a postoj otce

25.06.2014

Dobrý den, prosím o radu pro svou sestřenici, nevím jak ji pomoci. Je to dobrosrdečný člověk... Má 28let, 7leté dítě a přítele 28let, se kterým čeká druhé dítě. Nebydleli spolu, jen k němu chodila, občas u něj i s dítětem přespala. Byla nezaměstnaná, ale teď již 3 měsíce pracuje ve firmě XX (to píšu k lepšímu posouzení nároku na dávky PPM-RP). Těhotenství neplánovali a tento stav zjistila až v 16 týdnu. Otec dítěte reagoval dosti zmateně a dnes již nejeví o matku svého nenarozeného dítěte zájem. Dítě nechce, není na něj připraven, touží si žít svým způsobem bez závazků. Ona má obavy z interupce v tak pokročilém těhotenství. Vlastně na "neplánované" dítě se těší. Očekávala, že i partner změní postoj, bohužel se tak nestalo a dál již se s ní nechce o NIČEM dohadovat. Je zoufalá a neví jak dál postupovat (psychický ji to ubíjí). Jaká má práva a možnosti, jak jednat s člověkem, který odmítá rozhovor? Jaké finanční možnosti může využit a hlavně jak zabezpečit nenarozené dítě? Plánovala se přestěhovat od rodičů do vlastního bytu, mám však obavy jak to sama zvládne. Velmi děkuji za každou informaci, která pomůže.

Dobrý den,
v první řadě jen pro úplnost informací je důležité vědět, že interrupce již není na pořadu dne, že si s tím nastávající maminka již vůbec nemusí lámat hlavu. Těhotenství je možné ukončit u ženy, která o to požádá, do 12 týdnů bez udání zdravotního důvodu nebo ze zdravotních důvodů, jestliže je ohrožen život nebo zdraví ženy nebo zdravý vývoj plodu nebo jestliže jde o geneticky vadný vývoj plodu. Po uplynutí 12 týdnů lze uměle ukončit těhotenství, je-li ohrožen život ženy nebo je prokázáno těžké poškození plodu nebo je plod neschopen života. Z genetické indikace lze těhotenství ukončit nejpozději do dosažení 24 týdnů těhotenství. Žádost o ukončení těhotenství již podat tedy nelze a tak se tím nemusí zabývat.
Druhou otázkou je fakt, že právní předpisy na právo dítěte na otce pamatují, ale nemá cenu se s tím psychicky ničit v době, kdy má být budoucí matka co možná nejvíce v pohodě kvůli svému zdraví a zdraví dítěte. Nyní stejně nic podniknout nemůže, tak je důležité, aby se věnovala spíš sobě a dětem. V současné době to stejně moc nevypadá na smír a na pokračování vztahu a tak po narození dítěte může přistoupit ke krokům, které uvedou vše do souladu. Je ovšem možné, že biologický otec dítěte celou věc ještě přehodnotí sám, možná jen potřebuje hodně času, možná změní názor, až bude jeho dítě na světě.
Po narození dítěte se matka může rozhodovat, co bude činit dál. Oodpověď zda zapsat nebo nezapsat otce do rodného listu má několik rovin, minimálně se dá rozdělit na rovinu právní a rovinu morální.
Sama nemůže nechat otce zapsat otce do rodného listu. V podstatě lze určit otcovství pouze souhlasným prohlášením rodičů před matrikou popř. soudem, nebo nechat určit otcovství soudem (v řízení před soudem), a to na návrh matky, otce nebo i dítěte, přičemž lhůta k podání návrhu není zákonem určena. Matka , dítě i otec dítěte, který o dítěti ví, se mohou domáhat určení otcovství, a to kdykoliv !!!
Pokud jde o otázku, zda je to výhodné či nikoliv, tak to je průřez mnoha zákony a pravidly morálky. Dítě bude mít v kolonce otec napsáno „neurčen“, přijde o výživné od otce a matka bude muset tento příjem, který je příjmem dítěte, nějak fakticky nahradit, přijde i o případný příspěvek otce dítěte spojený se slehnutím (pořízením výbavy, porodem aj.) a ještě dítěti budete muset vysvětlovat, proč nemá otce, babičku, dědečka a další příbuzné z otcovy strany. S týmž problémem se pak ve společnosti bude potýkat i dítě. Navíc hrozí, že dítě bude jednou pátrat po otci a podá žalobu na jeho určení a nebo si otec vzpomene, že by mohl mít dítě a podá žalobu na určení otcovství. Proti tomu se nemůže nijak bránit. Dítě pak nemůže případně dědit po svém otci.

Z druhé strany se matka nemusí s nikým dohadovat o způsobu výchovy a dalších záležitostech, protože bude mít plnou rodičovskou zodpovědnost. Otec dítěte, když bude v rodném listě zapsán, tak bude mít veškerá rodičovská práva k dítěti, bude mít právo na styk s dítětem a budete o důležitých záležitostech muset rozhodovat spolu.

Zároveň neuvedením otce matka porušuje právo dítěte na otce, jeho rodinu a jejich péči o dítě. Dítě má teoreticky dle Úmluvy o právech dítěte (která je jen stěží právně vymahatelná) právo dle čl. 7 a 8 na to, znát oba své rodiče a právo na to, aby něj pečovali. Nicméně je to vymahatelné jen u soudu pro lidská práva a v praxi je to tak, že když je známa alespoň matka, tak se to příliš neřeší.

Pokud se matka rozhodne podat žalobu na určení otcovství dítěte, je vysoce pravděpodobně, že soud otce určí, protože zpravidla nařídí testy DNA a ty mají vysokou spolehlivost. Spolu s tím bude soud rozhodovat o svěření dítěte do péče jednomu z rodičů či do střídavé péče obou (což se ale těžko dá předpokládat v případě, že muž své otcovství popírá a o dítě tedy nijak nestojí). Dále bude rozhodovat o výživném a na návrh i o styku dítěte s druhým rodičem.
Neprovdaná matka má od otce dítěte nárok na výživné po dobu dvou let od narození dítěte a na náhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Toto musí při neplnění žalovat další žalobou.

Po narození dítěte může matka zažádat o nějaké sociální dávky, pokud příjem společně posuzovaných osob nedosáhne stanovených hranic (pro každou dávku jsou jiné). Je možné získat třeba příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi, přídavky na děti a další.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.