Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení zastupování ze strany advokáta

21.06.2014

Dobry den,
dekuji Vam mnohokrat za moznost na Vas kladat otazky. Jsem Nemka, tak se uz predem omlouvam za nedokonalou cestinu.
Rada bych poprosila o radu v te souvislosti: Jsem rozvedena a dite mam nedobrovolne uz vic nez dva roky ve stridave peci. Syn je autista a u soudu v roce 2011 bylo rozhodnuto, ze dostanu od byv. manzela mesicne 2000,-, zaroven souhlasil byv. manzel s tim, ze muzu dal dostat prispevky na peci pro syna, co je 6000,- plus 2000,-. V roce 2013 (brezen) zacalbyv. manzel u soudu podat zadost o zmenu vyzivneho a cilem bylo, aby mi bud uz neplatil 2000,- mesicne nebo aby bylo stanoveno, ze prispevek na peci budeme od nyni dostat oba na pul, co takle mozne neni. Kvuli tomu probiha ted soudni jednani, konkretne dne 26.6. je druhe jednani v te otazce a uz tohoto dne bude soudkyne o tom rozhodnout. Zaroven ale se pece meho byv. manzela o meho syna v dobe, kdy je syn u otce, velmi zhorila a uz to neni odpovedne, abych to tak tolerovala, mam silne namitky vuci tomu a usilovala jsem o to, abych s moji advokatkou zaroven pripravila navrh na zmenu pomeru. V prubehu spoluprace s ni (od prosince 2013) jsem bohuzel uz nekolikrat musila vazne premyslet a vahat, jestli ona je pro me opravdu ta vhodna advokatka, jelikoz je velmi nezkusena atd. Ted v utery 17.6. me zavolala advokatka ohledne tomu, abychom si domluvili na podrobnostech ohledne soudnimu jednanim dne 26.6. Puvodne jsem mela v umyslu, tohle jednani jeste absolvovat s ni a potom si hledat nekoho jineho na pokracovani ve veci zmena pomeru. Bohuzel ale jsem ji to sdilila uz v utery. Pri telefonatu jsme se dohodli, ze to jeste spolecne ukoncime a ze ji po soudnimu jednanim dam jenom pisemne (mail)vedet, ze to s ni ukoncim, ona mi posle fakturu atd. Ale jeste stejneho dne mi psala mail, ze k soudu poslala dopis, ze spolupraci se mnou ukonci ona z nedostatku duvery. Me poslala ten dopis take doporucene. Psala dale, ze je pri povinna, me dle lhuti jeste zastupovat toho 26.6., pokud bych to prijala, ale ze na to potrebuje spec. pnou moc, zaroven jsem ji vzdy vsechno platila po zasilanim faktury, ted ale chce zalohu pred soudnim jednanim ... Mym dotazem je, jak je to mozne, ze ona pravdu/ skutecnost telefonatu a dohodu se mnou tak obrati a takle neferove vuci me jedna? Jeji chovani bude ovlivnovat prubeh jednani dne 26.6. a dalsi jednani v otazce zmena pomeru velmi negativne. Jake mam moznosti, jak muzu jednat a tomu zabranit a ukazat u soudu jeste pred jednanim, jaka je pravda? Jak najdu pripadne do toho jednani jinou dobrou advokatku/ jineho advokata (i ohledne na dalsi otazky: zmena pomeru atd. hledam? Muzete mi prosim pripadne nekoho doporucit?
Velice Vam dekuji. Dejte mi prosim vedet co nejdrive, je to bohuzel velmi nahlehave. Psala jsem to ted jen velmi strucne, tak doufam, ze tomu rozumite.
S pranim prijemneho dne

Dobrý den.
Zastupování klienta advokátem může být ukončeno jak ze strany advokáta, tak ze strany klienta. Advokát je oprávněn smlouvu o poskytování právních služeb vypovědět, došlo-li k narušení důvěry mezi advokátem a klientem. Nedohodne-li se advokát s klientem jinak nebo neučiní-li klient jiné opatření, je advokát povinen po dobu 15 dnů ode dne, kdy smlouva o poskytování právních služeb na základě výpovědi zanikla, činit veškeré neodkladné úkony tak, aby klient neutrpěl na svých právech nebo oprávněných zájmech újmu. To neplatí, pokud klient advokátovi sdělí, že na splnění této povinnosti netrvá. (§20 zák. č. 85/1996 Sb., o advokacii, v platném znění).
I dle etického kodexu musí advokát dbát na to, aby nebyly poškozeny zájmy klienta. Domníváte-li se, že advokátka pochybila, můžete na ní podat stížnost k České advokátní komoře.
Bohužel Vám nemohu dát doporučení na konkrétního advokáta, doporučuji Vám navštívit webové stránky Česká advokátní komory – www.cak.cz, kde je možné pomocí vyhledávače hledat advokáta dle jeho specializace. Doufám, že zde naleznete právního zástupce, se kterým budete spokojena.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.