Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otec u porodu

30.07.2014

Dobrý den,
mám plánovaný porod sekcí. V xxxx neumožňují přítomnost otce přímo na sále, ale jen v předsálí, aby mohl být ihned v kontaktu s miminkem. I tak se účtují 700,-Kč jako otce u porodu. Jde se proti tomu nĕjak bránit? Kdyby bylo vybírání poplatků za otce při porodu nezákoné, jak o tom často čtu, tak by na nĕj přece nepřispívali zdravotní pojišťovny.
Dĕkuji

Dobrý den.
Nemocnice dle mého názoru tento poplatek vybírají skutečně bez právního důvodu.
Pokud Vám zdravotní pojišťovna dává nějaký bonusový příspěvek v sovislosti s mateřstvím, tak je to patrně příspěvek na nadstandartní péči v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Přítomnost otce u porodu však nadstandarní péčí není, je to spíš cesta,jak se některé porodnice v podstatě obohacují a je jen na Vás, zda jim to umožníte a zda jim ty peníze dáte. Nejlepsí obranou,proti těmto praktikám,je rodit jinde a změnit porodnici můžete i když Vás čeká plánovaný císařský řez. Sama mám Vámi uvedenou porodnici velmi blízko od bydliště,je to má spádová nemocnice,ale ze tří mých dětí se tam nenarodilo ani jedno.A to mám , jisté základní onemocnění, které teoreticky do kompetence velké Vámi jmmenované porodnice spadá. Zkrátka, stále máte možnost volby.
Poplatek za otce u porodu by se vybírat již neměl neb dle zákona o o zdravotních službách č. 372/2011 sb., máte na přítomnost osoby blízké při poskytování zdrav. péče nárok.A nadto : podle § 28 odst. 3 písm. e) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, při poskytování zdravotních služeb má nezletilá osoba právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby určené zákonným zástupcem. Otec je zákonným zástupcem mimika a má právo být s miminkem a miminko má právo na přítomnost otce. Rodiče dítěte nejsou v nemocnici /porodnici návštěva.
Podle listiny základních práv a svobod zák. č. 2/1993 sb. má osoba právo dle čl. 10 na :

(1) Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.

(2) Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života.
Takže rodička i její partner mají právo na ochranu soukromého a rodinného života, do kterého patří i porod nového člena rodiny.

Nadto otci vzniká dle Nového občanského zákoníku (zák.89/2012 sb) hned v okamžiku narození dítětě k tomuto dítěti rodičovská odpovědnost.Novorozenec není majetkem porodnice, patří k rodičům a to k oběma.
Takže odmítnutí přítomnosti otce u porodu ze strany porodnice anebo jeho neúměrné zpoplatnění je dle mého názoru porušením práva na nerušený soukromý a rodinný život. Jelikož je to právo garantované Listinou základních práv a svobod, je rozhodně nadřazeno vnitřnímu řádu porodnice, stejně tak je vnitřnímu řádu porodnice nadřazen Nový občanský zákoník, zák. 89/2012 sb. z nějž vyplývají práva otce k nově narozenému dítěti.

Pokud by se vnitřní předpisy dostaly do rozporu se zákonem nebo nadměrným způsobem zasahovaly do práv ženy, jsou v tomto rozsahu neplatné a není nutné se jimi řídit. Nadto rodící žena má především právo na sebeurčení. Stejně jako má právo odmítnout u svého porodu například přítomnost konkrétních osob, stejně tak má i právo rozhodnout se, koho chce mít u svého porodu. Navíc ona i její partner mají právo na ochranu soukromého a rodinného života, do kterého patří i porod nového člena rodiny. Takže poplatky za otce u porodu byse vybírat neměly,porodnice by mohly nanejvýš nárokovat částku na úhradu nákladů spojených s přítomností otce u porodu(vyprání pláště,cena návleků atd,občerstvení ). To co je nad rámec těchto nákladů, lze považovat za bezdůvodné obohacení. Pokud z nějakého důvodu již nemůžete výběr porodnice měnit, pak spolehlivou metodou, obrany je po porodnici požadovat, aby Vám přesně sdělila, za co po Vás jsou tyto peníze požadovány.To lze už před porodem - prostě napsat písemný dotaz s požadavkem, aby Vám bylo přesně popsáno a rozepsáno, co Vám v romci služby, kterou máte zaplatit, bude poskytnuto a za kolik. K dotazu lze doložit i přehled cen ochraných materiálů (rouška, návleky); tyto ceny lze snadno dohledat i na internetu a pak se jen slušně zeptat, proč si účtují 500 kč za návleky v hodnotě 25 kč. A nechte si rozepsat, co personál porodnice dělá navíc v případě rodičky, která partnera u porodu má, oproti péči o rodičku, která je v porodnici bez partnera. Zde se můžete chovat jako spotřebitel k prodávajícímu (poskytovateli služby) a dle zákona 634/1992 sb. o ochraně spotřebitele máte právo na informace o vlastnostech prodávaných či nabízených výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb.
Pro úplnost podotknu,že v zahraničí, zde míněno "na západě", platit za přítomnost doprovodu u porodu, běžné není.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.