Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Předběžná vykonatelnost rozsudku o výživném

20.06.2014

Dobrý den. V květnu nám a mému bývalému manželu byl doručen rozsudek soudu, kde se bylo rozhodnuto o navýšení výživného zpětně od září 2012. Mně byl doručen 21.5.2014. V rozsudku je stanoveno navýšení z 3000,- na 3800,-Kč k prvnímu dni měsíce. Dlužná částka má být splácena po 700,-Kč s první splátkou nejpozději do konce kalendářního měsíce od doručení rozsudku (31.5.) pod ztrátou možnosti splátek. Bývalý manžel se zřejmě odvolal a peníze neposlal (naposledy 15.5. 3000,-Kč). Jak je to s předběžnou vykonatelností. Zanikl mu neposláním nárok na splátky? A jak mám postupovat s vymáháním?
Mockrát děkuji.

Dobrý den,
bez znalosti textu rozsudku nelze na dálku odpovědět, jak to ve Vašem konkrétním případě je, takže veškeré informace je třeba brát jen jako obecné.
§ 162 občanského soudního řádu stanoví, že (1) Předběžně vykonatelné jsou rozsudky odsuzující k plnění výživného nebo pracovní odměny za poslední 3 měsíce před vyhlášením rozsudku a že (2) na návrh může soud předběžnou vykonatelnost rozsudku vyslovit, a to ve výroku rozsudku, jestliže by jinak účastníku hrozilo nebezpečí těžko nahraditelné nebo značné újmy.
Znění § 162 pouze stanoví, které rozsudky jsou předběžně vykonatelné. Ustanovení § 160 odst. 4 však ukládá soudu, aby u rozsudků předběžně vykonatelných určil lhůtu k plnění od jejich doručení tomu, kdo má plnit. Tímto způsobem je účastník zavázaný k plnění povinnosti srozuměn s tím, že jeho plnění není vázáno na právní moc rozsudku, ale na okamžik, kdy mu je takové rozhodnutí doručeno (účastníkovi je v podstatě vysvětleno, s jakou vlastností jsou předběžně vykonatelné rozsudky spojovány). Jestliže soud nepostupuje podle § 160 odst. 4 a váže splnění povinnosti na právní moc rozsudku, je pro toho, kdo má podle rozsudku plnit, i pro toho, v jehož prospěch má být plněno, výrok rozsudku rozhodující. Pokud tedy soud stanovil lhůtu k plnění vázanou na doručení rozsudku, nikoliv na jeho právní moc, dalo by se usuzovat, že zde o předběžnou vykonatelnost jde. Pokud soud stanovil plnění ve splátkách, může určit, že nesplní-li povinný splátku, stává se splatným celý dluh najednou.

Mohlo by to tedy opravdu být tak, že rozsudek je předběžně vykonatelný a neplněním zanikla otci dítěte možnost zaplatit dlužné výživné ve splátkách. Jinou otázkou však je, co to pro Vás bezprostředně přináší za výhodu. Zda se otec odvolal či nikoliv můžete zjistit jednoduchým telefonickým dotazem u příslušného soudu, kde Vám to dle spisové značky rozsudku na informacích sdělí, případně Vám sdělí, kdy rozsudek nabyl právní moci. Pokud se otec odvolal, je nutno počítat s tím, že odvolací soud to může ještě všechno zásadně změnit. Zvlášť v řízení o výživném není soud vázán návrhy účastníků a může zvyšovat/snižovat podle toho, jak uzná za vhodné.

Praxe bohužel ukazuje, že vymáhání výživného může být často velmi komplikované a zdlouhavé, takže fakt, že nyní otec možná ztratil výhodu plnit ve splátkách, nemusí pro Vás nic přinášet, pokud otec platit nebude, tak je nerozhodné, zda neplatí ve splátkách nebo neplatí vcelku. V obou případech budete muset přistoupit k výkonu rozhodnutí a placení vymáhat některým ze způsobů exekuce. Pokud dojde k odvolacímu řízení, rozhodně ale stojí za to poukázat na fakt, že otec nerespektoval předchozí rozhodnutí soudu.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.