Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení zaměstnání - nástup na peněžitou pomoc v mateřství

11.06.2014

Dobrý den, posledním dnem června končím v práci, vždy mám jen smlouvu na pět měsíců, září až leden, nyní únor až červen - dle dotací. K mé radosti jsem podruhé otěhotněla a termín porodu mám 16 nebo 21.září ?, proto o dalším pokračování od září nemůže být řeč. První týden v červenci 2014 budu ještě u stejné organizace vykonávat DPP. Další DPP si zařizovat netroufám, protože pracuji s chlapečkem, který bývá někdy nevypočitatelný -agresivní. Může to být dostatečný důvod na dřívější odchod na mateřskou? Ptala jsem se své gynekoložky a ta mi řekla, že rozhodně ne, že mám jít těch 8 týdnů před porodem. Kdy je, prosím, pro mě nejlepší na ní jít? Jako zaměstnanec, nebo se mám po té hned přihlásit na úřad práce na týden až 14 dní? Vůbec této oblasti nerozumím. Děkuji Vám proto moc za odpověď.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů; pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Žádost o dávku se podává bývalému zaměstnavateli.
Na peněžitou pomoc v mateřství nelze nastoupit dříve než počátkem 8. týdne před očekávaným dnem porodu. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu si zaměstnankyně volí samostatně.
Vzhledem k tomu, že počátek 8. týdne před očekávaným dnem porodu spadá do období po skončení Vašeho pracovního poměru, na peněžitou pomoc v mateřství jako zaměstnankyně nenastoupíte, za splnění výše uvedených podmínek však budete mít nárok na uvedenou dávku z titulu ochranné lhůty.
Připomínám, že pokud byste byla za trvání pracovní ho poměru nebo v ochranné lhůtě 7 kalendářních dnů od jeho skončení byla např. v souvislosti s těhotenstvím uznána práce neschopnou, bude Vám náležet nemocenské ze skončeného zaměstnání.
Předpokládám, že Váš příjem z DPP bude nižší než 10.000,- Kč, a proto DPP nezaloží Vaši účast na nemocenském pojištění a z příjmu nebude odvedeno pojistné na zdravotní pojištění. Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za uchazeče o zaměstnání, příjemce peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského je stát. Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce pojistné je tento povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně. Pokud by za pojištěnce po celý kalendářní měsíce neplatil pojistné stát ani zaměstnavatel, je nutné, aby si tento pojištěnec platil pojistné sám. Bližší informace obdržíte přímo u Vaší zdravotní pojišťovny.
Povinnost zaevidovat se jako uchazeč o zaměstnání na pracovním úřadě žádný předpis nestanoví. Je tedy pouze na Vás, zda tak učiníte.
Pokud se rozhodnete evidovat se u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, pak platí, že výkon činnosti na základě dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebrání evidenci u úřadu práce, přičemž výkon práce na základě dohody o provedení práce je třeba Úřadu práce oznámit. V této době se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti, stejně jako v době pobírání dávek nemocenského pojištění (peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské). Bližší informace obdržíte přímo na úřadu práce.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.