Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: RP dle příjmů otce

16.06.2014

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Mám pracovní smlouvu na jeden rok, která se mi nyní prodloužila dodatkem opět o rok a otěhotněla jsem. Počítám tedy s tím, že bych měla mít nárok na PPM a RP. Mohla bych se informovat, jak by to bylo kdybych na rodičovském příspěvku cca po 2-3 letech znovu otěhotněla, neměla už prodlouženou smlouvu zda bych měla nárok na nějaké dávky? Slyšela jsem o pobírání rovnou RP od ÚP nebo že je možnost čerpat na základě platu otce. Mohla bych požádat o bližší informace? Partner má dobré zaměstnání a předpokládám že bych na základě této varianty si mohla zvolit lepší čerpání. Předem moc děkuji za informaci.

Dobrý den.
Ptáte se tedy,na možnost čerpání PPM a RP u mladšího dítěte pokud byste v té době již nebyla zaměstnána a nebyla tedy účastna nemocenského pojištění.V popsaném případě nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a od narození dítěte Vám bude náležet rodičovský příspěvek. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Od roku 2012 platí, že jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně(odpovídá hrubé mzdě 16429 korun). Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Jestliže tedy,jak již bylo uvedeno výše, lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Aby bylo možné stanovit otci dítěte denní vyměřovací základ pro stanovení peněžité pomoci v mateřství ke dni narození dítěte, musel by k tomuto dni splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech, přičemž z toho by se alespoň se alespoň po dobu 180 dnů v posledním roce muselo jednat o účast na nemocenském pojištění OSVČ a jeho účast na nemocenském pojištění by musela trvat. Pokud tedy otec výše uvedené podmínky splní, budete moci pro volbu RP "vycházet " z příjmů otce.
Doporučuji ,abyste až tedy budete znovu těhotná, svou aktuální situaci konzultovala na příslušné pobočce Úřadu práce, kontaktní místo SSP , kde se o rodičovský příspěvek žádá.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.