Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z RD a přechod na novou MD

17.06.2014

Dobry den.
Jsem na rodicovske dovolene a podruhe jsem otehotnela. Na materskou dovolenou bych mela znovu nastoupit v prosinci (porod 22. ledna).3 leta rodicovska dovolena mi konci v cervenci tohoto roku (za mesic).
Zamestnavatele jsem informovala o druhem tehotenstvi a dohodla jsem se s nimi nastup na nemocenskou dovolenou. (nejsou uplne nadseni, a nabizeji take vypoved dohodou s odstupnym platem, ale pochopitelne jsem tuto variantu odmitla, takze jina varianta nepripadala v uvahu).
Vim ze pro obe strany jeste existuje moznost neplaceneho volna (misto nemocenske dovolene). Na pracaku mam jiz schvaleno prodlouzeni rodicovske dovolene do konce prosince (3,5 roku). Mohla bych v pripade neplaceneho volna od zamestnance zustat na rodicovske dovolene? (stala bych pobirala/do prosince - rodicovsky prispevek kolem 5.000). V tomto pripade hradi socialni a zdravotni pojisteni stat v ramci rodicovske dovolene? Je tato varinta mozna?Pokud se se zamestnavatelem nedohodnu na neplacenem v! olnu, pujdu od cervence na nemocenskou dovolenou, z jakeho zakladu se pocita denni vymer? Z rodicovkse/materskeho prispevku, nebo z posledni mzdy u zamestnavatele? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,
především jste ještě zapomněla na variantu návratu do práce na dobu, než Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na mateřskou dovolenou. Zamýšlená varianta neplaceného volna Vám nepřináší podle mého názoru žádnou zvláštní výhodu. Pokud pro Vás má zaměstnavatel práci, budete mít do nástupu na mateřskou dovolenou nějaký příjem. Pokud zaměstnavatel práci nemá (a to asi nemá, když se s Vámi pokusil rozvázat pracovní poměr), tak je to jeho problém, je to překážka na jeho straně a musí Vám platit náhradu mzdy. Propustit pro nadbytečnost Vás ale nemůže, protože jste těhotná. Měla byste tak dostávat náhradu mzdy ve výši průměrného resp. pravděpodobného výdělku, což je zpravidla více než jsou dávky nemocenského. Teprve ve chvíli, kdy by zaměstnavatel pro Vás práci měla a Váš zdravotní stav by se s výkonem práce neslučoval, tak by lékař rozhodl o vyslovení pracovní neschopnosti a nastoupila byste na nemocenskou.
Protože jste zaměstnaná, musí za Vás zdravotní pojištění platit stát nebo zaměstnavatel. Pokud byste čerpala neplacené volno, musela byste zaměstnavateli předat čestné prohlášení o tom, že jste osoba celodenně pečující o dítě do 7 let a z tohoto důvodu jste nadále státním pojištěncem. Pokud byste byla doma na překážkách v práci, platil by za Vás zaměstnavatel. Pokud ale budete nadále čerpat rodičovský příspěvek, jste státním pojištěncem z tohoto důvodu. Návrat do zaměstnání nijak s čerpáním rodičovského příspěvku nesouvisí, rodičovská dovolená končí dosažením věku tří let dítěte a tak můžete zároveň dostávat rodičovský příspěvek a zároveň buď pracovat nebo dostávat náhradu mzdy, případně čerpat neplacené volno. Nelze ale čerpat neplacené volno a dostávat nemocenské. To je totiž dávkou nahrazující unikající mzdu a tam, kde je volno neplacené, nic neuniká.
Peněžitá pomoc v mateřství se počítá z příjmu tedy nikoliv z rodičovského příspěvku nebo z nemocenských dávek. Počítá se buď z příjmu těsně před mateřskou dovolenou nebo (pokud je nástup na dávku do 4 let věku prvního dítěte) z příjmu předchozího, byl-li vyšší než příjem nyní. Pokud žádný příjem před novým nástupem na mateřskou nebude, bude se PPM počítat z příjmu před první mateřskou dovolenou.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.