Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozvod, dávky

08.06.2014

DOBRY DEN, MAM DOTAZ OHLEDNE ME SITUACE.CHTELA JSEM SE ROZVEST S MANZELEM A PODALA ROZV.PAPIRY.NEBYL TOTIZ SCHOPEN ME A ME DCERI ZARIDIT STALE BYDLENI .KDYZ JSEM PODALA ROZ.PAPIRY TAK JSEM ZJISTILA ZE JSEM TEHOTNA.A ZAJETI HORMONU MU DALA OPET SANCI .ON SLIBIL ZE VSE DA DO KUPY A ZA PENIZE RODICU KOUPI BYT.KAZDY BYDLIME ZVLAST JA U RODICU A ON DOMA V ITALII.NEVYPADA TO ZE DODRZI SVUJ SLIB.TAK CHCI DOSTAT ROZVODU PRVNI STANI MAME ZA 20DNI.ASI BUDE PROBLEM ZR CEKAME DITE? DALSI PROBLEM JE ZE NEMAM VUBEC ZADNY PRIJEM PROTOZE JSEM OPET DIKY NEMU MUSELA BYT NA URADU PRACE TAKZE I PO PORODU BUDU DOSTAVAT MINIM.TAKZE PRETZIT SE DVEMI DETMI NEMUZU.NEMUZETE MI PROSIM PORADIT JAK TISKAT NEJAKE PENIZE ABYCH MOHLA S DETMI ZIT SAMA?

Dobrý den.
Rozvod je upraven v § 755 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen o.z.).
Dle cit ustanovení může být manželství rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení. Soud, který rozhoduje o rozvodu manželství, zjišťuje existenci rozvratu manželství, a přitom zjišťuje jeho příčiny. Je otázkou, zda bude soud považovat Vaše soužití za hluboce, trvale a nenapravitelně rozvrácené, když spolu nyní čekáte další dítě.
Soud nezjišťuje příčiny rozvratu manželství pouze v případě, kdy se druhý manžel k rozvodu připojí, pokud ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí a dohodli na úpravě poměrů dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil a na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu. Tento typ rozvodu se někdy nazývá jako „smluvený“ či nesporný rozvod. Tento postup uplatnit nemůžete, pokud od otěhotnění neuplynulo alespoň 6 měsíců, neboť je zřejmé, že podmínky pro tzv. smluvený rozvod splněny nejsou, když jste v období posledních 6 měsíců měli intimní styk.
Připomínám, že pokud mají manželé nezletilé dítě, které není plně svéprávné, soud manželství nerozvede, dokud nerozhodne o poměrech dítěte v době po rozvodu manželů.
Otec dítěte bude mít vyživovací povinnost k oběma dětem – bude tedy povinen platit sjednané či soudem určené výživné. Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu dle § 760 o.z. jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů. Rozsah vyživovací povinnosti a způsob poskytování výživného se řídí dohodou manželů, nedohodnou-li se, může potřebný bývalý manžel navrhnout, aby o vyživovací povinnosti druhého manžela rozhodl soud.
Z informací ve Vašem dotazu usuzuji, že jste neměli společnou rodinnou domácnost např. v pronajatém bytě, a tudíž na Váš případ nebude možné aplikovat ustanovení občanského zákoníku o bydlení po rozvodu.
V závislosti na výši Vašich příjmů můžete splnit podmínky vzniku nároku na některé dávky státní sociální podpory – např. přídavek na dítě, příspěvek na bydlení apod. Bližší informace o těchto dávkách naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2, můžete též využít aplikace. http://portal.mpsv.cz/soc/poradce.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.