Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Další MD po RD

08.06.2014

Dobry den,

rada by som Vas poprosila o pomoc s odpovedanim na nasledovne otazky:

V roku 2012 nastupila na matersku dovolenku. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a zaroven, pracujem (u toho isteho zamestavatela ako pred nastupom na prvu ppm a rodicovsku) na polovicny uvazok.
Budem na PPM nastupovat znovu a rada by som Vas poprosila o pomoc s odpovedanim na nasledovne otazky:

1) ako je to s terminom nastupu na PPM?

Termin porodu mam 22.7.2014, cize 6 tyzdnov pred tymto terminom nalezi 10.6.2014. Rada by som ale na PPM nastupovala v dobe kratsej ako 6 tyzdnov pred terminom porodu (docitala som sa niekde, ze je to mozne, v tom pripade mi ale nebude PPM vyplacana po dobu 28 tyzdnov ale len 22 tyzdnov). Rada by som na PPM nastupila 20.7.2014.

Moje otazky zneju -
- je mozne nastupovat na PPM aj menej ako 6 tyzdnov pred terminom porodu?
- akym sposobom (odkedy) mi v tom pripade bude vyplacana PPM
- mozem v dobe kratsej ako 6 tyzdnov pred terminom porodu (pokial nie som na PPM) pracovat a poberat prisluchajucu mzdu?

2) moj druhy dotaz sa tyka rodicovskeho prispevku
- Predpokladam spravne, ze od dna nastupu na PPM mi zanika narok na rodicovsky prispevok na starsie/prve dieta?
- Kedze suma/obnos finacii, ktore ma zena z rodicovskeho prispevku vycerpat je 220 tis. - je mozne poziadat o vyplatenie ciastky, ktora by mi nebola uhradena v pripade, ze nastupim na PPM? - v mojom pripade sa konkretne jedna o cca dva a pol mesiaca v pripade, ze na PPM musim nastupit 10.6. o mesiac, ak mozem na PPM nastupit az 20.7.2014

Dakujem velmi pekne za pomoc!

Dobrý den,
v § 34 odst 1. zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění je dáno, že podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud tedy nastoupíte na PPM později než 6 týden před očekávaným dnem porodu, tak je to Vaše právo, ale podpůrčí doba Vám bohužel již poběží od 6tého týdne před očekávaným datem porodu a doba poskytování peněžité pomoci v mateřství se Vám o dané dny, o které nastoupíte později na PPM, zkrátí. Pokud nastoupíte 20.7. bude tedy trvat 22 týdnů + 2dnyod porodu dítěte.
Pokud nebudete čerpat PPM ze zaměstnání, ve kterém Vám vznikl nárok na PPM, můžete v tuto dobu pracovat pro svého zaměstnavatele.
Předpokládám ale, že stále trvá Váš původní pracovní poměr u zaměstnavatele a z něj nyní čerpáte rodičovskou dovolenou. Pak máte uzavřen u téhož zaměstnavatele další pracovní poměr.
PPM můžete čerpat ze svého původního zaměstnání a odejít na něj můžete 6-8 týdnů před termínem porodu.
Nevím, jestli Vám vznikne nárok na PPM i ze zkráceného pracovního úvazku /záleží na době, jak dlouho máte tento pracovní poměr uzavřen a jak vysokou odměnu jste pobírala/ . Je totiž možné, že Vám třeba ani z této smlouvy nárok na PPM nevznikne a byla by škoda, nenastoupit na mateřskou dovolenou v původním zaměstnání a ochudit se tak o výplatu PPM.

Co se týká čerpání RP, ten Vám bude ukončen, jakmile začnete pobírat PPM. Tuto skutečnost musíte nahlásit na ÚP, odkud je Vám RP vyplácen. Výši RP je možné měnit každé 3měsíce, výše RP je limitována 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012
Pokud tedy neberete maximální částku, lze o ni zažádat, pokud Vám na to stačí výše DVZ. Nevyčerpaný RP nelze vybrat jednorázově, nevyčerpaná částka Vám propadne.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.