Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství - agenturní zaměstnávání

31.05.2014

Dobrý den, poradte mi prosím. Bohužel situace se zamestnaností ja katastrofa. Poslední dva roky mám tu smůlu že nastoupím někam přes agenturu- na HPP přes přímého zaměstnavatele nikde neberou- za 2 měsíce dojdou zakázky a tak mě propustějí. Takže chvíli pracuji přes agenturu, chvilečku jsme na pracáku a tak to jede dva roky, už tam mám aspon 10agenturních míst.

Jde mě o to jak se bude počítat mateřská když otěhotním? Odpracováno 270 dnů mám, ale bohužel u spousty agenturních zaměstnavatelů. Všechny smlouvy byly na HPP.
Nastupuji k novému zaměstnavateli, už mě tato situace s prací nebaví tak se pokusím otěhotnět. Otázka zní jesliže u nového zaměstnavatele strávím2-3 měsíce a potom půjdu na rizikové, jakým způsobem se bude počítat ta mateřská? Není mě jasné zda si to sociálka přebere sama a mateřskou zaplatí poslední zaměstnavatel, nebo to bude platit sociálka? Moc děkuji za odpoved.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, trvá ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Doba účasti na nemocenském pojištění u různých zaměstnavatelů se sčítá, peněžitá pomoc v mateřství se odvíjí od příjmů dosahovaných v posledních zaměstnání. Pokud ovšem nastoupíte do zaměstnání, otěhotníte, za 2 měsíce Vaše zaměstnání skončí a do dalšího zaměstnání již nenastoupíte, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne, neboť ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nebudete účastna nemocenského pojištění, ani nebude trvat ochranná lhůta. Mohla byste však splnit podmínky vzniku nároku na tzv. nemocenského v souvislosti s porodem. Pokud za trvání pracovního poměru, popř. v ochranné lhůtě 7 kalendářních dnů od jeho skončení, dojde ke vzniku pracovní neschopnosti, náleží Vám nemocenské. Pokud důvody pracovní neschopnosti (např. tzv. rizikové těhotenství) trvají po celou dobu těhotenství a Vy nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost zpravidla až uplynutím 6 týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v období od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu do konce 6. týdne po porodu, je tzv. nemocenským v souvislosti porodem a jeho pobírání Vám umožní volit výši, a tím i délku čerpání rodičovského příspěvku.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.