Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: OSVČ a nemocenská, RP a porodné

04.06.2014

Dobrý den, jsem Osvč a pracuji jako kadeřnice, termín porodu mam 12.11.2014.Jsem vdaná, manžel má asi 13tis fix.plat. Neplatila jsem si nemocenské připojištění,bylo mi řečeno,že když si doplatím ted 4 měsíce, tak mám nárok jít od července na nemocenskou a zálohy do doby porodu za mě bude platit stát a ode dne porodu budu dostávat rodičovský příspěvek. Když půjdu na nemocenskou,tak to pro mě bude složité nahlašovat,kde se nacházím kvůli kontrole,protože bydlíme na dvou adresách.Zajímalo by mě,na co všechno mám nárok,jestli je pro mě výhodné jít na mateřskou a pak až na rodičovský příspěvek, z jakého období se to vypočítává. Z jakého období se počítá případně nárok na porodné,jelikož poslední půl rok moc nevydělávám, protože je dítě přes Ivf a nechci to přehánět.Díky za odpověď,

Dobrý den,
nemocenské pojištění je určeno na finanční zajištění v době nemoci a spadá do kompetence nikoli zdravotních pojišťoven, ale České správy sociálního zabezpečení. Pro osoby samostatně výdělečně činné je dobrovolné. Vzniká na základě přihlášky (nelze se k němu ale přihlásit zpětně) a zaplacením pojistného na nemocenské pojištění.
Možností, jak nemocenské pojištění využít aspoň trochu výhodně, by mohlo být přihlásit se ve chvíli, kdy podnikatel očekává plánovaný náročnější medicínský zákrok, u něhož ví, že ho na delší dobu upoutá na lůžko, nebo právě těhotenství, kdy podnikatelka nesplní podmínky PPM. Aby se ale předešlo podobnému spekulativnímu chování, mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky až po třech měsících účasti na nemocenském pojištění – tedy až po třech měsících placení pojistného.
Nemocenské se platí ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. Princip jeho výpočtu je stejný, jako u základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství – jde o podíl vyměřovacího základu pro pojistné a počtu dní v daném období. Stejný je i princip redukce vyměřovacího základu, s tím rozdílem, že v případě nemocenského se z částky do první redukční hranice započítává 90 %, místo 100 %, pak už je redukce stejná (60 % v druhém redukčním pásmu a 30 % ve třetím, na částku nad třetí redukční hranicí se nepřihlíží).
Jestliže se tedy přihlásíte k nemocenskému pojištění v červnu, nárok na nemocenské Vám vznikne až od září. Vnikne Vám tak nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem, kdy Vám lékař nebude ukončovat PN 6 týdnů před porodem / na základě potvrzení z OSSZ, že nemáte nárok na PPM/, ale bude v něm pokračovat ještě 6 týdnů po porodu. Musíte počítat s tím, že výše pojistného na nemocenské pojištění je svázána s výší plateb na důchodové pojištění a v konečném propočtu tak platba nemocenského a důchodového pojištění může značně převýšit nemocenskou, která by Vám byla vyplácena od září do cca do prosince.
Pokud si nezačnete nemocenské pojištění platit, začnete dnem porodu pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč do věku 9 měsíců dítěte a pak 3800Kč do vyčerpání částky 220 000Kč, resp. do věku 4 let dítěte.
Pokud otec dítěte splní podmínky PPM, budete si moci Vy, jako matka, zvolit výši výplaty RP, dle jeho denního vyměřovacího základu. Výše RP je limitována 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012

Nárok na porodné má žena, která splňuje tyto dvě podmínky:
• porodila své první živé dítě, popř. více dětí současně;
• rozhodný příjem v její rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,4, tj. rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.
Narozené dítě je společně posuzovanou osobou pro určení hranice příjmu rozhodného pro nárok na porodné. Výše porodného činí 13 000 Kč, u dvou a více narozených dětí 19 500 Kč. K Žádosti o porodné (formulář) se přikládá rodný list dítěte/dětí.
Matka a otec žijící ve společné domácnosti (bez dalších osob kromě narozeného dítěte) dostanou porodné jen tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhl 22 680Kč. U matky-samoživitelky činí hranice čistého příjmu 15 888Kč. Je-li otec miminka zapsán v RL dítěte, pak automaticky spadá do okruhu společně posuzovaných osob.
Pokud máte termín porodu v listopadu, předcházejí čtvrtletí, ve kterém se bude posuzovat příjem rodiny je tedy, červenec, srpen září 2014. Jakýkoliv příjem dostanete v tomto období, se započítá. Výplata za měsíc červen, která bude vyplacena až v červenci tedy ne.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.