Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno

30.05.2014

Dobrý den, dne 20.3. skončila má rodičovská dovolená, protože mi nevzali syna do školky domluvila jsem se se svým zaměstnavatelem, že mi do září poskytne neplacené volno. Tudíž mám na ZP a sociálce nahlášeno, že se starám o dítě mladší 7 let. O víkendech když hlídají babičky si přivydělávám na brigádách cca 4.000,- Kč/měsíc čistého (duben+květen). Teď jsem neplánovně otěhotněla a pro zdravotní potíže musím nastoupit rizikové těhotenství. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na ukončení neplaceného volna a násleném nástupu na rizikové těhotenství. Prosím o info,
1) z čeho se mi bude počítat nemocenská, z výplaty kterou jsem měla před nástupem na PPM nebo z brigády?
2) někdo mě upozorňoval, že by brigáda neměla trvat po stejnou dobu jako neplacené volno, je to pravda a jaký je v tom problém, zaměstnavatel u kterého jsem chodila na brigády chce smlouvu ukončit tak nevím co s tím
3) slyšela jsem že bych měla nastoupit na nemocenskou u obou zaměstnavatelů je to pravda, jak to mám udělat? Zažádat o 2 neschopenky ? Opět bych chtěla vědět z čeho se mi pak bude počítat nemocenská a PPM
Děkuji za odpověď

Vážená paní,
ad1) pro úplnost uvádím, že nemocenské se nevyplácí zaměstnanci po dobu neplaceného volna (tj. za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat), pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno (§ 28 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění).

Výše nemocenského činí 60 % denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Jestliže k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství došlo v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance (tj. od nástupu do práce) do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné lhůtě, postupuje se při určení rozhodného období tak, jako by k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství došlo v den, který bezprostředně následuje po dni, ve kterém skončilo pojištění
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Obdobně se vypočítává i peněžitá pomoc v mateřství, dávka je však vyšší. Pro orientační výpočet dávek nemocenského pojištění můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11580.
Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

Vychází se jen ze zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Brigáda, předpokládám, že máte uzavřenou dohodu o provedení práce, účast na nemocenském pojištění nezakládá (pouze u příjmu vyššího než 10 000 Kč).
2)Omezení, které uvádíte, právní předpisy neobsahují.

3)viz. odpověď ad1)

Další užitečné informace si můžete přečíst v brožuře Nebojujte se zaměstnavateli a slaďte práci s rodinou 2014, kterou naleznete na http://www.aperio.cz/566/prave-vychazi-nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-2014.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.