Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zapsání otce do RL dítěte

01.06.2014

Dobrý den, nyní jsem v 8. měsíci těhotenství. S biologickým otcem dítěte jsem se na počátku těhotenství po téměř dvouročním vztahu rozešla. Doteď se s tímto faktem nesmířil, neustále se snaží něco řešit a lepit dohromady. Na jednu stranu mně chce zpět a o minutu později se staví do ublížené pozice a obsypává mne urážkami. Po rozchodu jsem mu řekla, že chci mít po dobu těhotenství klid, nerespektuje to, je mu naprosto jedno, že jsem kvůli jeho výstupům stále ve stresu a miminko to ze mně musí cítit. Z počátku jsem chtěla, aby byl uveden jako otec v rodném listě, několikrát jsem mu to, že ho tam chci a že je otec potvrdila i v e-mailu-má to tedy "písemně". On mi však i několikrát napsal, že tam být nechce. Je neskutečně nevyrovnaný. Jeden den se dohodneme na podmínkách a další den už své rozhodnuté bere zpět. Je schopen řídit auto pod vlivem alkoholu, vyhrožoval mi, že se zabije, vše mi dává za vinu, není to dobrý vzor muže pro dítě. Jeho matka mi začala nyní vypisovat emaily, jak jsem jejímu synovi zničila život, že kvůli mne vše obětoval, nedaří se mu v práci, že jsem ho odkopla a tak dále. Naše bydliště dělí 300km. Z těchto všech důvodů a z toho, že za půl roku si nestál za svým rozhodnutím déle než týden docházím k rozhodnutí, že za žádných okolností nechci, aby byl uveden jako otec dítěte a měl tak na malého "právo". Napsala jsem mu, že není otec a at mi dá pokoj, to je jediné co chci. Pokud za několik let dospěje, nevidím důvod, proč by se s malým nemohl vídat(pokud bude chtít), ale né v tomto jeho stavu a né v té pozici, že by na něj měl nárok. Představa, že bych jej musela dávat například každý druhý víkend k nim do rodiny, kde by do malého budoucí babička hučela, jak "maminka rozvrátila rodinu, jak se tatínek snažil, ale mamince to nebylo dost.." z toho se mi dělá zle. Nemluvě o jeho nemorálce, že je schopen jezdit autem i když má něco upito. Jak jsem již napsala, do rodného listu bych tedy ráda zapsala jiného muže(na matriku bychom zašli před porodem). Zajímá mne, jak si onen biologický otec může zjistit datum narození a jméno dítěte a zda se jeho žalobou bude soud zabývat, když v rodném listě bude "otec" již uveden. A zda mají emaily, které jsme si vyměňovali nějakou váhu, tedy, zda soud bude přihlížet k tomu, že jsem mu kdysi napsala, že je otec. Dále mne zajímá, kdyby soud přeci jen rozhodl pro testy DNA a potvrdilo se, že otec je můj bývalý přítel jak se bude dále postupovat ohledně úpravy styku. Jak rozhoduje soud v případě takového vzdálenosti rodičů? Připadá mi naprosto šílené, že například 2-leté dítě by muselo každý druhý víkend jet do prostředí, kde nebude mít kamarády a strávit tak část dne v autě.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud je bývalý přítel otcem syna, pak má samozřejmě právo být uveden v jeho rodném listě jako otec dítěte. Pokud s tím nesouhlasíte, pak se otec může obrátit na soud. Určení otcovství soudem je legislativně upraveno v § 54 zákona č. 94/63 Sb., o rodině, v platném znění. Je zde stanoveno, že nedojde-li k určení otcovství, může matka, dítě i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud - i když matka nesouhlasí. Podmínkou je okolnost, že nedošlo k určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů dítěte. Za otce dítěte je považován muž, který měl s matkou dítěte pohlavní styk v době, do které neprošlo od narození dítěte méně než 180 a více než 300 dnů, pokud jeho otcovství nevylučují závažné okolnosti. Ke zjištění, zda jsou dány závažné okolnosti, které vylučují otcovství žalovaného slouží výslech účastníků řízení, výslech svědků, listinné důkazy a dále znalecké posudky z oblasti zdravotnictví.
Podání žaloby na určení otcovství není - na rozdíl od žaloby na popření otcovství - omezeno žádnou lhůtou. Žalobu na určení otcovství tedy může otec podat kdykoliv. Za podání žaloby o určení otcovství se neplatí soudní poplatek. Pokud ale žalobce bude soudem určen jako otec dítěte, Vy budete muset zaplatit veškeré náklady, které v průběhu řízení vznikly státu (za znalecké posudky, testy DNA) a případně i náklady za právní zastoupení, jízdné k soudu žalobce apod.
Řízení o určení otcovství je spojeno ze zákona s řízením o výchově a výživě nezletilého dítěte. Pokud soud určí otcovství, zároveň upravuje výchovu a výživu nezletilého dítěte. Svěří dítě do péče jednoho z rodičů a upraví výživné od narození dítěte.

Otec dítěte se tedy na soud může obrátit kdykoliv po narození dítěte. Jestliže jste mu opakovaně písemně sdělila, že jste těhotná s ním, lze předpokládat, že si „spočítá“ kdy se asi dítě narodí. I kdyby si však „vzpomněl“ třeba po roce nic mu nebrání podat k soudu návrh na určení otcovství.
Soud bere při úpravě styku rodiče s dítětem na zřetel především zájem dítěte /dítě má právo na oba rodiče/ a podle toho upravuje i styk s dítěte. Je samozřejmě možné, dohodnout s otcem dítěte na návštěvách a soudem si nechat tuto dohodu pouze schválit.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.