Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Jak na výchovu náročného dítěte

02.06.2014

Dobrý den,
potřebovala bych trochu poradit ohledně výchovy naší starší dcerky. Už od miminka je to hodně úzkostné dítě, které se nelehko vyrovnává se změnami, je afektovaná, přijde mi neustále rozjitřená, nešťastná... má i zlozvyky: když sedí na gauči, "mlátí" s sebou o opěrku; kouše si nehty, a to jí jsou teprve tři roky. Od té doby, co máme druhou dcerku (11 měsíců), je to ještě horší, upoutává na sebe pozornost čímkoli, když ne pozitivní cestou, tak je trucovitá, odmlouvá, má záchvaty vzteku... Nemyslím, že by byla zanedbávaná, spíš naopak, snažím se dětem maximálně věnovat, ale ona si teď prostě neumí hrát sama, takže když potřebuju doma něco udělat nebo se věnovat mladší, je z toho hysterický záchvat... někdy je na mladší sestřičku i zlá. Už nevím, jak na ni, zkoušela jsem už více metod. U nás doma je vše v pořádku, máme harmonické manželství, takže opravdu nevím, kde se to v ní bere. Nejsem zrovna zastáncem fyzických trestů, ale domlouvání, slibování, ani křik na ni prostě nezabírá. Už jsem i navrhla, jestli bychom neměli vyhledat dětského psychologa, že by nám snad pomohl zjistit, proč je malá tak "nešťastná", ale manžel o tom nechce ani slyšet... Prostě už si nevím rady, kamarádky mě uklidňují, že se to v září spraví s nástupem do školky (ráda bych tomu věřila) a odjinud zas poslouchám, že jsem moc měkká a nedůsledná... tak nevím...

Dobrý den,

je vidět, že Vás chování Vaší dcerky velmi trápí a spotřebovává velkou část Vaší energie. Popisujete její zlozvyky a nepříjemné chování velmi podrobně a trefně píšete, že dcerka přivolává pozornost čímkoli, když ne pozitivní cestou, tak nevhodným chováním. Právě přivolávání pozornosti je často cílem takového chování u dětí, a pokud mají pocit, že jí nemají dostatek, najdou způsob, jak to zařídit. V tom jsou děti opravdu šikovné, a je vidět, že se to daří i Vaší dceři.

Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké, skoro nemožné dostát všem nárokům tříletého dítěte, když pečujete ještě o ani ne roční miminko, které už se začíná dožadovat Vaší pozornosti - leze, nespí tak jako předtím, začíná intenzivně komunikovat. Co ale Vaše dcera teď po Vás zřejmě chce, je ujištění, že ji máte pořád ráda, i když má mladší sestřičku, se kterou teď trávíte mnohem víc času. Malému dítěti nestačí říci, že ji máte ráda a jste tam pro ni. Malé dítě to potřebuje zažít, a to opakovaně. Dělá to tak, že Vás testuje v situacích, kdy jste zaneprázdněná něčím jiným, a dožaduje se Vaší pozornosti.

Nepíšete, jaké přístupy jste vyzkoušela. Slibování a domlouvání na tříleté dítě opravdu nezabírají, a křik je spíš způsob, jak mít pocit, že jsem dost důrazná, než něčeho doopravdy dosáhnout. Z Vašeho dotazu zaznívá, že byste potřebovala, aby Vám starší dcera víc uvolnila ruce - toho paradoxně dosáhnete, když nejdřív do ní čas a pozornost budete investovat. Starší sourozenci mají rádi, když mají maminku občas jen sami pro sebe. Využijte hlídání mladší dcery a zkuste s tou starší dělat něco společně, nebo vyzdvihnout, v čem je jiná a lepší, než její sestřička (třeba se s ní dá líp stavět duplo nebo prohlížet knížky). Navažte s ní znovu vztah, kdy budete opravdu oceňovat její dobré vlastnosti a to, co na ní milujete, a je pravděpodobné, že se mnohé zlepší. Pomáhá také věnovat pozornost tomu, když se dítě chová tak, jak do něj očekáváte - když si hraje sama, nebo když si hraje hezky se sestřičkou, chvalte ji. Naopak je lepší ignorovat nebo jen jemně, bez křiku, napravovat chování, které je nežádoucí.

To všechno vyžaduje velkou část Vaší pozornosti a to, abyste byla především Vy sama v pohodě a necítila se vyčerpaná a vystresovaná nároky, které na Vás kladou nejen děti, ale i domácnost. Pokud je to možné, najděte si činnost, u které si odpočinete a naberete druhý dech na to, abyste mohla být s dětmi a užívat si je. Může to být nějaký sport, nebo tvůrčí činnost, a hlavně dostatek spánku.

Nebojte se také vyhledat dětského psychologa - nejde o nic neobvyklého a neznamená to, že byste Vy nebo Vaše dcera dělali něco špatně nebo byli nějak závadní. Internetové poradenství má tu nevýhodu, že vychází jen z toho, co Vy sama napíšete. Psycholog si může všimnout mnohem více věcí v osobním kontaktu, a také se může doptat. Ačkoli se nemusí jednat o nic závažného, může Vám přinejmenším poskytnout kvalifikované uklidnění a základní doporučení, kterých se držet. Podpora psychologa by možná pomohla i Vám samé, pokud cítíte, že je všech nároků na Vás moc. Budete z toho mít prospěch Vy sama i Vaše děti.

Držím Vám palce a přeji vše dobré,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.