Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - volba podle příjmů otce dítěte

21.05.2014

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně toho,jak se určuje délka rodičovské dovolené. Při první dceři jsem měla nárok na pěněžitou pomoc v mateřství, protože jsem před porodem pracovala dostatečně dlouhou dobu na dohodu o pracovní činnosti. Pak mi byla samozřejmě smlouva ukončena a já nyní při druhém mateřství nemám na pěněžitou pomoc v mateřství nárok, dávky mi jdou ode dne porodu, ale bohužel musím nastoupit automaticky na čtyřletou variantu rodičovské dovolené. Bylo mi řečeno, že se výše příspěvku nechá určit podle příjmů otce. Zde jsme však řešili další problém - manžel je osvč a podmínku placení nemocenského pojištění alespoň 270 dní splní až v 8 měsících dítěte. Je možné, aby on začal pobírat ppm a poté přejít na výhodnější 3 letou variantu rodičovské dovolené? Děkuji za jasnou odpověď - názory se totiž liší úřad od úřadu. Na ossz mi toto paní poradila, na čssz tuto variantu zamítli.

Dobrý den.
Nejprve dovolte malé upřesnění: rodičovská dovolená v pravém slova smyslu představuje překážku v práci na straně zaměstnance/zaměstnankyně, kdy je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance/zaměstnankyně v práci z důvodu péče o dítě. Vzhledem k tomu, že zaměstnaná nejste, rodičovskou dovolenou v pravém smyslu čerpat nebudete.
Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Aby bylo možné stanovit otci dítěte denní vyměřovací základ pro stanovení peněžité pomoci v mateřství ke dni narození dítěte, musel by k tomuto dni splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech, přičemž z toho by se alespoň se alespoň po dobu 180 dnů v posledním roce muselo jednat o účast na nemocenském pojištění OSVČ a jeho účast na nemocenském pojištění by musela trvat. Vzhledem k tomu, že otec dítěte takové podmínky nesplní, není možné volbu rodičovského příspěvku provést.
V takovém případě náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud však nárok na rodičovský příspěvek bude bezprostředně navazovat na nárok na rodičovský příspěvek pobíraný z důvodu péče o dceru, pak můžete zvolit rodičovský příspěvek do výše 7 600 Kč měsíčně, neboť dle § 30 odst. 4 písm. b) zák. č. 117/2995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění, rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.