Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk druhého rodiče s dítětem

25.05.2014

Dobrý den,
s bývalým přítelem mám roční dítě, které je stále kojené. O dítě jsme se cíleně snažili, ale opustil mě již jako těhotnou, takže od té doby nesdílíme společnou domácnost. Chvíli po mém porodu se oženil a vyženil 2 děti. V těhotenství mi nepomáhal, posílal mě i na potrat, od začátku nemá moc zájem o naše dítě. Alimenty platí včas, nechala jsem si je potvrdit soudně vč.svěření dítěte do mé péče. Dohodli jsme se (ne soudně), že 1x za 14 dnů v lichém víkendu má možnost dítě vidět, je možné i častěji, pokud se shodneme na termínu. Dosud vídal dítě velmi nepravidelně. Bohužel se nechce dohodnout na pravidelných schůzkách ani nechce přistoupit na způsob, že mi bude předem oznamovat, zda a kdy v daný víkend dorazí . Vyžaduje, abych v daný víkend byla doma a čekala, až přijede. Má na to právo? Vzhledem k tomu, že dítě ho prakticky nezná, chci být zatím u schůzek přítomná, navrhla jsem mu ze začátku kratší a častější návštěvy s tím, že je budeme postupně prodlužovat, až bude moct mít dítě na celý víkend. Bohužel toto bere jako omezování jeho práv. Jak v tomto případě rozhodují soudy? Bývalý nyní chce vídat dítě pouze za přítomnosti svojí nové ženy. Když bylo dítě nemocné, tak jsem mu umožnila návštěvu u mě v bytě, ale jeho ženu jsem odmítla. Začal mi vyhrožovat soudem, že má právo mít u schůzky, koho chce, a pokud ji k sobě nepustím nebo nepůjdeme ven, tak to bude brát jako porušení jeho práva. Teď chce, abych s dítětem jezdila k němu domů, a chce mít u schůzky i děti své manželky a další lidi. Jsem opravdu povinna k němu jezdit a je možné si ze začátku vynutit schůzky jen s ním, ať si dítě nejdřív zvykne na něj? Vždy kolem schůzky nadělá hodně povyku, ale dosud dítě navštívil jen 10x s tím, že schůzka trvala většinou 30 min, výjimečně 2 hodiny. Také se už několikrát vyjádřil, že by pro naše dítě bylo nejlepší, kdyby se minimalizoval jeho styk s dítětem, neboť s námi nežije a já mám asi půl roku nového přítele. Ale chce, abych na oplátku uzavřela mimosoudní dohodu o snížení alimentů, nebo abych se jich vzdala úplně. Jak by se na jím zmiňovanou minimalizaci styku tvářil soud? Bral by to soud, že nemá o dítě zájem, a bylo by pak možné schůzky omezit např. 1xza měsíc? Trochu se bojím, jak budu v budoucnu dítěti vysvětlovat, že táta opět nedorazil, nechci mu lhát, ale říkat mu, že táta nemá zájem, asi také není řešení. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
bohužel v situaci, jakou popisujete, bude vlastně jakýkoliv postup špatně. Pokud nemáte soudně určeno, jak bude probíhat styk dítěte s otcem, tak právně otec nemá žádnou šanci si styk vymoci nijak, natož si určovat podmínky. Pokud ale zahájíte takto tvrdě, dopadne to pravděpodobně tak, že otec podá k soudu návrh na úpravu styku s dítětem. Jak by soud rozhodl se nedá předem nijak určit. Nejstandardnějším modelem, jak soud nařizuje styk druhého rodiče s dítětem je, že druhý rodič "má dítě" každý druhý víkend a v tom opačném týdnu ve čtvrtek na noc. To je ale obvyklé u dětí, kteří jsou větší a kteří dosud s otcem žili ve společné domácnosti. Jak by soud rozhodl o dítěti takto malém by záleželo na mnoha faktorech a také na přesvědčovacích schopnostech a argumentaci jedné nebo druhé strany. Existuje nařízený styk s asistencí druhého rodiče, také je možno nařídit styk s asistencí sociální pracovnice (obvykle jde o spolupráci se orgánem sociálně právní ochrany dítěte - OSPOD), je však také možné, že by soud otci dítě svěřil i přes noc bez Vás (i když u kojeného dítěte to nebývá zvykem). Také je dobré vědět, že otec má k dítěti stejná práva jako Vy a rozhodovat musíte ve shodě o důležitých záležitostech, které se dítěte týkají. Pokud by dítě bylo s otcem, ono rozhoduje o tom, jako osoby se s ním budou stýkat, u jeho nové manželky a jejích dětí se to samozřejmě předpokládá (z hlediska bezpečnosti dítěte bych to zase tolik nepovažovala za nevýhodu, protože matka dvou dětí se o dítě postará rozhodně zodpovědněji než muž, který s malým dítětem nikdy nepřišel do styku). Jiná věc je, že nemůže požadovat, abyste do svého bytu pouštěla osoby, které určí on, to se ale netýká dítěte, ale Vašeho práva na soukromí.
Dohodu o snížení výživného vlastně správně ani uzavřít nemůžete, protože byste rozhodovala o právu dítěte a o tom sama svévolně rozhodnout nemůžete. Nicméně možnosti nechat si sepsat dohodu o minimalizaci styku bych se nebránila, protože byste tak získala doklad o tom, že otec o dítě žádný zvláštní zájem nejeví. Je velmi dobré si dokumentovat Vaši komunikaci ohledně dítěte, kdyby pak mělo přijít opravdu ke sporu, tak se hodí mít co nejvíce dokladů o tom, jak se otec chová a jak mu na dítěti ve skutečnosti záleží či nikoliv.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.