Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání - další těhotenství

19.05.2014

Dobrý den,

od roku 2007 pracuji v korporátní firmě jako administrativní pracovník, v létě r. 2011 se mi narodilo dítě. Po skončení MD jsem nastoupila na dvouletou rodičovskou a taktéž pobírala 2 letý r. příspěvek. Dvouletá RD mi vypršela vloni v červenci, nicméně jsem si u zaměstnavate vyřídila prodloužení RD o další tři měsíce. Domluvili jsme se, že pokud budu potřebovat, můžu si RD prodlužovat až do věku tří let mého dítěte, operativně podle našich potřeb. Letos v březnu jsem s vetším předstihem na personáním oddělení naší firmy oznámila, že bych se chtěla vrátit od 1. června 2014 zpět do práce na plný úvazek.
Vzhledem k tomu, že projekt, na kterém jsem pracovala před nástupem na mateřskou, skončil, zaslala jsem jim svůj aktualizovaný životopis, a oni se mi nyní budou snažit najít adekvátní pozici. Pokud se tak nestane, bylo mi řečeno, že výpovědi se nemusím obávat, že se mi budou snažit nadále hledat místo, já budu chodit normálně do práce, ale budu bez práce.

Mě by zajímalo:

1.) Jaký plat můžu očekávat, ať už tu práci budu mít nebo ne? Musím dostat ze zákonu v takové výši, jaký jsem měla před nástupem na MD? Nebo mi ho budou muset dorovnat v rámci celofiremního platu?

2.) Mezitím jsem navíc přišla do jiného stavu. Vzhledem k tomu, že jsem teprve na začátku těhotenství, čeká mě náročné dojíždění a mám jisté zdravotní problémy, lékařka mi navrhla neschopenku. Sama o tom začínám čím dál víc uvažovat. V práci jsem to samozřejmě ještě neoznámila, počítají s tím, že nastoupím od prvního. Nevím, co dělat v případě, že bych se pro tu neschopenku rozhodla. Tu současnou RD si už nechci dál prodlužovat, i když bych teoreticky mohla až do konce července, kdy mé dítě oslaví 3. narozeniny. Nemůže mě zaměstanatel "donutit" si tu RD ještě prodloužit o ty dva měsíce, a teprve poté by mě uznal pracovní neschopnost?

* Co je vlastně pro mě strategicky lepší, dát vědět zaměstnavateli vědět dopředu, že půjdu rovnou na neschopenku, nebo s tím ještě počkat až do toho prvního, kdy mám ohlášen nástup?

* A pokud bych nastoupila na neschopenku a dejme tomu na ní setrvala po celé těhotenství, tj. až do nástupu na mateřskou, vznikne mi vůbec nějaký nárok na čerpání/ proplacení dovolené?

* A konečně, z čeho by se mi vlastně počítala mateřská dovolená u druhého dítětě, pokud bych nyní zůstala po celou dobu na neschopence a předtím jsem byla necelé tři roky na RD?

Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den

Dobrý den.
Zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:
1) Co se týče výše mzdy, záleží na tom, zda mzda byla sjednána (zpravidla v pracovní smlouvě) nebo zda byla stanovena zaměstnavatelem např. v mzdovém výměru. Pokud byla mzda sjednána v pracovní smlouvě, pak platí, že Vaše pracovní smlouva zůstává v platnosti včetně výše mzdy. Pokud byla mzda určena mzdovým výměrem, pak pro Vás platí mzda určena aktuálním výměrem. Při odměňování je zaměstnavatel vždy povinen dodržet zásadu, že za práci téže hodnoty náleží zaměstnancům stejná odměna.
2) Rodičovskou dovolenou je zaměstnanec oprávněn (nikoli povinen) čerpat v rozsahu, o který požádá. K vyčerpání rodičovské dovolené v maximálním rozsahu zaměstnavatel nesmí zaměstnance nutit.
O vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. V době rodičovské dovolené práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy ani nemocenské nenáleží. Pokud v době, kdybyste měla nastoupit do zaměstnání, budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte. Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám bude náležet nemocenské. Od 4. do 15. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 15 dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské.
Pokud nehodláte nastoupit k sjednanému dni do zaměstnání, domnívám se, že je na místě oznámit tuto skutečnost zaměstnavateli předem, aby měl možnost personálně zajistit Vaši absenci. Rozhodnutí je však na Vás.
Za předpokladu, že Vaše těhotenství bude důvodem k pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu). V době mateřské dovolené Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství. U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. V souvislosti s narozením dalšího dítěte Vám tedy bude náležet peněžitá pomoc v mateřství vypočítaná minimálně ze stejného denního vyměřovacího základu.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl. Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje. Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce). Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.