Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce po rodičovské dovolené

17.05.2014

Dobrý den, měla bych se zhruba za měsíc vrátit po RD do práce.Mám smlouvu na dobu neurčitou. Vím, ale, že práci a tři děti nebudu zvládat( škola,školka). Jsem i OSVČ, ale na uživení to zatím nestačí. Chtěla bych se zeptat, jak to je pokud budu na nemocenské? Z čeho se bude počítat? Můžu být vůbec na neschopence, když jsem i OSVČ? Ale jsem pořád i zaměstnanec. Nevím. Až bych si něco našla, dala bych výpověď. Žádala jsem o neplacené volno do září, kdy děti nastoupí do školky, ale nevyhověl mi. Ani mi neupraví pracovní dobu a odstupné mi prý v žádném případě nedá. Manžel pracuje do dlouho do noci. Ještě se chci zeptat, když bych si našla třeba práci na DPP nebo DPČ musela bych platit zdravotní a sociální? Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,
výše nemocenského se bude odvíjet od příjmů dosahovaných po návratu do zaměstnání.
Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny, snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost. Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce. Nemá-li zaměstnanec v tomto rozhodném období vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance – tedy ve Vašem případě dnem nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené. Jestliže v tomto rozhodném období nemá zaměstnanec vyměřovací základ nebo není-li v tomto rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost.
Pro orientační výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věci - http://www.mpsv.cz/cs/11580.
Je možné pobírat nemocenské ze zaměstnání a zároveň být OSVČ a mít příjem z této činnosti. Není možné pobírat nemocenské ze samostatně výdělečné činnosti a zároveň ji vykonávat. Nesmí vykonávat práci v pojištěné činnosti, ze které mu náležejí dávky. Při pobírání nemocenského může být výkon jiné pracovní činnosti považován za porušení léčebného režimu. Proto je vhodné jinou výdělečnou činnost konzultovat s lékařem.
Z dohody o provedení práce odvádí zaměstnavatel pojistné na sociální a zdravotní pojištění při výdělku nad 10 000 Kč a u dohody o provedení práce odvádí pojistné u výdělku na 2500 Kč.

Další užitečné informace si můžete přečíst v brožuře Nebojujte se zaměstnavateli a slaďte práci s rodinou 2014, kterou naleznete na http://www.aperio.cz/566/prave-vychazi-nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-2014.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.