Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Potíže ve vztahu s dospělou dcerou

14.05.2014

Dobrý den, píšu vám jako neštastná matka a babička. Bydlíme v rodinném domě - v přízemí má matka, v 1. patře manžel a já a v podkroví dcera s manželem a 2 vnučkami. Jsem v důchodu, proto se starám i o vnučky, ráno je vypravuji do školy a školky a odpoledne také je často hlídám. Mé dceři to ale není pořád dost, vyčítá mi, že ji nemám dost ráda, i její manžel pořád proti mě něco má. Mám ještě dva syny, jeden je svobodný, druhý je ženatý a má 3 dcery, a dcera s maželem mi vyčítají, že preferuju jen syny, že co oni udělají, to je dobré a přitom to tak vůbec není. Všechen volný čas věnuji vnučkám, co mám doma, a s těmi synovými se vidím tak 2x do týdne a to na 2-3 hodiny. Dodedávna jsem jim vařila, pořád chystala nějaké jídlo, vařila kávu, ale furt málo. Teď mezi námi nastal konflikt a tohle všechno mi vyčetla, hlavně že ji nemám ráda a že co oni udělají, je všechno špatně. Přitom jsem se dozvěděla, že mě pomlouvá a stěžuje si na mě a všude mě špiní. Teď mi začala vyhrožovat, že se odstěhují. Nevím, co mám dělat, jsem neštastná a nejhorší je, že ona se cítí v právu a já jsem špatná matka. Poradte mi prosím, co mám udělat, když mi už síly docházejí. Děkuji.

Dobrý den,

je mi moc líto, že se musíte potýkat s takovýmito starostmi ve vztahu s jedinou dcerou. Děláte toho pro ně tolik, a přitom se zdá, že to není to, co Vaše dcera od Vás očekává - zřejmě se v něčem míjíte. Vy už nevíte, co víc byste mohla udělat - a asi už toho o moc víc není, než co už děláte - a stále to není dost. Nedivím se, že se cítíte bezmocná a vyčerpaná z toho všeho...

Je možné, že kořeny Vašich starostí s dcerou leží někde v dětství, v nějaké neznámé křivdě, kterou zřejmě už ani Vaše dcera není schopná pojmenovat. To ale není cestou k vyřešení Vaší společné situace dnes. Říkám si, co asi Vaše dcera od Vás nedostává, co si myslí, že její bratr a neteře dostávají. Napadá mě, že vztah, péče, vypadá někdy jinak, když s někým bydlíte pod jednou střechou a řešíte spolu každodenní situace a starosti, a když na druhou stranu se s někým vídáte jen občas a jste si vzácnější. Zkuste se podívat na to, jak vypadají běžné dvě hodiny, které trávíte s vnučkami, které s Vámi žijí, a s Vaší dcerou, a jak vypadají ony dvě nebo tři hodiny, které trávíte s vnučkami, které žijí mimo Váš dům, a s Vaším synem.

Možná právě to je tím důvodem, proč dcera mluví o tom, že se chce odstěhovat - chce se Vám stát vzácnější. To ji ale neomlouvá v tom, že Vás pomlouvá. Rozumím tomu, že se cítíte zraněná - bolí to, když děláme pro děti to nejlepší, co umíme, a stále to není dost.

Ptáte se, co máte udělat. V tuhle chvíli se mi zdá důležité domluvit si čas v klidu na rozhovor s Vaší dcerou, kdy ani jedna nebudete rozrušená. Ptát se a naslouchat tomu, co říká a potřebuje ta druhá, a pokusit se co nejlíp vyjádřit, co potřebujete a zažíváte Vy sama. Bez výčitek a snahy bránit sebe sama, anebo pro sebe omlouvat tu druhou. Je to velmi těžké. Také se mi zdá důležité dát Vaší dceři prostor, který potřebuje, a pokud chce, tak ji nechat odejít - čím více tomu budete bránit, tím větší mezera pak mezi Vámi může být. Je velmi pravděpodobné, že se Váš vztah po jejím případném odchodu zlepší, ačkoli po ní a po vnučkách možná zůstane velká mezera ve Vašem životě.

Držím Vám palce a přeji hodně sil,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.