Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Potíže ve vztahu s dospělou dcerou

14.05.2014

Dobrý den, píšu vám jako neštastná matka a babička. Bydlíme v rodinném domě - v přízemí má matka, v 1. patře manžel a já a v podkroví dcera s manželem a 2 vnučkami. Jsem v důchodu, proto se starám i o vnučky, ráno je vypravuji do školy a školky a odpoledne také je často hlídám. Mé dceři to ale není pořád dost, vyčítá mi, že ji nemám dost ráda, i její manžel pořád proti mě něco má. Mám ještě dva syny, jeden je svobodný, druhý je ženatý a má 3 dcery, a dcera s maželem mi vyčítají, že preferuju jen syny, že co oni udělají, to je dobré a přitom to tak vůbec není. Všechen volný čas věnuji vnučkám, co mám doma, a s těmi synovými se vidím tak 2x do týdne a to na 2-3 hodiny. Dodedávna jsem jim vařila, pořád chystala nějaké jídlo, vařila kávu, ale furt málo. Teď mezi námi nastal konflikt a tohle všechno mi vyčetla, hlavně že ji nemám ráda a že co oni udělají, je všechno špatně. Přitom jsem se dozvěděla, že mě pomlouvá a stěžuje si na mě a všude mě špiní. Teď mi začala vyhrožovat, že se odstěhují. Nevím, co mám dělat, jsem neštastná a nejhorší je, že ona se cítí v právu a já jsem špatná matka. Poradte mi prosím, co mám udělat, když mi už síly docházejí. Děkuji.

Dobrý den,

je mi moc líto, že se musíte potýkat s takovýmito starostmi ve vztahu s jedinou dcerou. Děláte toho pro ně tolik, a přitom se zdá, že to není to, co Vaše dcera od Vás očekává - zřejmě se v něčem míjíte. Vy už nevíte, co víc byste mohla udělat - a asi už toho o moc víc není, než co už děláte - a stále to není dost. Nedivím se, že se cítíte bezmocná a vyčerpaná z toho všeho...

Je možné, že kořeny Vašich starostí s dcerou leží někde v dětství, v nějaké neznámé křivdě, kterou zřejmě už ani Vaše dcera není schopná pojmenovat. To ale není cestou k vyřešení Vaší společné situace dnes. Říkám si, co asi Vaše dcera od Vás nedostává, co si myslí, že její bratr a neteře dostávají. Napadá mě, že vztah, péče, vypadá někdy jinak, když s někým bydlíte pod jednou střechou a řešíte spolu každodenní situace a starosti, a když na druhou stranu se s někým vídáte jen občas a jste si vzácnější. Zkuste se podívat na to, jak vypadají běžné dvě hodiny, které trávíte s vnučkami, které s Vámi žijí, a s Vaší dcerou, a jak vypadají ony dvě nebo tři hodiny, které trávíte s vnučkami, které žijí mimo Váš dům, a s Vaším synem.

Možná právě to je tím důvodem, proč dcera mluví o tom, že se chce odstěhovat - chce se Vám stát vzácnější. To ji ale neomlouvá v tom, že Vás pomlouvá. Rozumím tomu, že se cítíte zraněná - bolí to, když děláme pro děti to nejlepší, co umíme, a stále to není dost.

Ptáte se, co máte udělat. V tuhle chvíli se mi zdá důležité domluvit si čas v klidu na rozhovor s Vaší dcerou, kdy ani jedna nebudete rozrušená. Ptát se a naslouchat tomu, co říká a potřebuje ta druhá, a pokusit se co nejlíp vyjádřit, co potřebujete a zažíváte Vy sama. Bez výčitek a snahy bránit sebe sama, anebo pro sebe omlouvat tu druhou. Je to velmi těžké. Také se mi zdá důležité dát Vaší dceři prostor, který potřebuje, a pokud chce, tak ji nechat odejít - čím více tomu budete bránit, tím větší mezera pak mezi Vámi může být. Je velmi pravděpodobné, že se Váš vztah po jejím případném odchodu zlepší, ačkoli po ní a po vnučkách možná zůstane velká mezera ve Vašem životě.

Držím Vám palce a přeji hodně sil,

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.