Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní volno bez náhrady mzdy

17.05.2014

Dobrý den,
prosím o radu v mé situaci. Do zaměstnání se mám vracet 1.10.2014, kdy mi tedy končí 3letá RD. V souvislosti s naší rodinnou situací není pro mě možné, abych se vrátila, nejspíše ne ani na zkrácený úvazek. Uvažuji o tom, že si prodloužím RD na 4 roky (poslední možnost mám 3 měsíce před skončením, tedy 1.7.2014 - je to tak?). Mé dotazy:
- pokud se v zaměstnání dohodnu na ročním neplaceném volnu, budu mít po 4 letech stejné podmínky návratu jako po 3 letech?
- bude mě vést zam-tel ve stavu zaměstnanců? (vyhovovalo by jim tabulkové snížení počtu zam-ců, a proto by na nepl. volno mohli přistoupit)
- budu mít v případě zániku firmy během 4. roku RD nárok na odstupné?
- mohu během 4. roku RD podnikat na ŽL jako doposud?
Pochopila jsem z odpovědí v poradně, že pokud se nedohodnu na nepl. volnu a zam-tel mně nabídne místo, o kterém vím, že časově nezvládnu, je asi lepší na něj přesto nastoupit a teprve poté vyjednávat o podmínkách, než se přímo dohodnout na výpovědi.
Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
aby bylo jasno v tom, co vlastně je neplacené volno, jaké jsou nároky zaměstnance a jak je to s jeho pracovním poměrem, je nejlepší podívat se na celou věc obráceně. Vy máte se zaměstnavatelem uzavřenu pracovní smlouvu, která má nějaké podmínky (zejména místo výkonu práce a druh vykonávané práce) a tuto pracovní smlouvu musíte oba dodržovat. Mateřská a rodičovská dovolená jsou zvláštní druhy pracovního volna, které musí zaměstnavatel zaměstnanci udělit, protože se mu narodilo dítě. Na obsahu pracovního poměru to ale nic nemění, takže po skončení rodičovské dovolené pokračuje pracovní poměr za stejných podmínek, za jakých byla uzavřena pracovní smlouva. Zaměstnavatel Vás tedy po skončení rodičovské dovolené musí zaměstnávat prací, jakou máte ve smlouvě domluvenu a v místě výkonu práce uvedeném v pracovní smlouvě. Jediná změna, která může nastat je, že mu zákoník práce ukládá v § 241 odst. 2, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody neznamená, že se to zaměstnavateli tak nějak nelíbí, muselo by to ohrožovat jeho činnost, kdyby Vám povolil například kratší pracovní úvazek. Je poměrně málo pozic, kde opravdu vážné provozní důvody ospravedlňují zaměstnavatele, aby žádosti oprávněně nevyhověl.
Takže po skončení pracovního poměru by Vám měl zaměstnavatel přidělit práci v souladu s pracovní smlouvou a nebo najít legální důvod pro výpověď. Nejčastějším důvodem je nadbytečnost, která nastane, stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. Při této výpovědi můžete buď do konce výpovědní doby dostávat přidělenu práci v souladu s pracovní smlouvou a nebo (pokud zaměstnavatel takovou práci vůbec nemá) být na překážkách v práci na straně zaměstnavatele a dostávat náhradu mzdy (až do konce prosince). Po skončení pracovního poměru Vám vznikne nárok na odstupné.
Jiný scénář nastane, když požádáte zaměstnavatele o pracovní volno bez náhrady mzdy. Zaměstnavatel nemusí s takovou žádostí souhlasit, je to jen na něm. Není žádná lhůta, do které byste o neplacené volno musela požádat, leda by měl zaměstnavatel nějakým vnitřním předpisem stanoveno, že o takto dlouhé neplacené volno je nutno zažádat tři měsíce předem, aby se mohl patřičně připravit, zákoník práce ale takovou lhůtu nezná. Ani neplacené volno na podmínkách pracovního poměru nic nezmění, po případném návratu by to bylo stejné jako po návratu z rodičovské dovolené. Co by však mohlo být jinak je, že by Vám zaměstnavatel udělil neplacené volno a během něho by Vám dal výpověď například pro nadbytečnost. Pak by Vám nemusel platit náhradu mzdy, protože byste čerpala neplacené volno po čas běhu výpovědní doby. Nárok na odstupné byste samozřejmě měla. I zaměstnanec na neplaceném volnu je ale stále veden ve stavu zaměstnanců, takže by tak nedošlo k tabulkovému snížení počtu zaměstnanců. Pokud by zaměstnavatel rozhodl počet míst snížit, byl by to v tom okamžiku důvod pro výpověď pro nadbytečnost.
Pokud Vaše výdělečná činnost není shodná s hlavním předmětem činnosti zaměstnavatele, můžete ji vykonávat i bez jeho souhlasu.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.