Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní poměr na dobu určitou - pracovní neschopnost, peněžitá pomoc v mateřství

13.05.2014

Dobrý den,
30. června mi končí smlouva na dobu určitou a vím, že zaměstnavatel mi ji neprodlouží. Zbyde mi 20 dní dovolené, které mi bude muset proplatit. V červenci budeme podstupovat IVF, takže je pro mne v podstatě nereálné hledat nové místo. Vzhledem k drobnému zákroku, který mne ještě čeká začátkem června, budu pravděpodobně v pracovní neschopnosti, když mi bude končit smlouva. Když se mi PN protáhne a pak bych nastoupila na úřad práce, budu mít nárok na PPM nebo je lepší zůstat na neschopence až do nástupu na MD? Z čeho by se mi PPM vypočítala? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
pokud byl sjednán pracovní poměr na dobu určitou, skončí sjednaným dnem, i v případě pracovní neschopnosti, těhotenství apod.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomocv mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Pokud Vaše zaměstnání neskončí v době těhotenství a do dalšího zaměstnání nenastoupíte, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne, neboť nesplníte výše uvedené podmínky.
Pokud se po skončení zaměstnání budete evidovat u úřadu práce a do dalšího zaměstnání nenastoupíte, budete mít v souvislosti s péčí o narozené dítě nárok na rodičovský příspěvek (viz dále).
Pokud budete za trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě v délce 7 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání uznána práce neschopnou, budete mít od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti nárok na nemocenské ze (skončeného) zaměstnání. Pokud budete v pracovní neschopnosti po celé těhotenství a nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak lékař ukončí Vaši pracovní neschopnost zpravidla uplynutím 6. týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v období od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu do konce šestého týdne po porodu je tzv. nemocenským pobíraným v souvislosti s porodem a jeho pobírání Vám umožní zvolit výši, a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.