Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava styku s dítětem, osvojení dítěte

17.05.2014

Dobrý den, potřebovala bych informaci ohledně soudní úpravy styku otce s dítětem. Mám syna, který má necelé tři roky. Biologický otec dítěte o něj nejevil zájem již od mého těhotenství, nikdy jsme spolu nežili, naopak všude mně špinil a říkal, že si dítě nepřeje, nutil mně jít na potrat a rozhlašoval, že není jeho, zapíral ho před svou rodinou. Po porodu jsem ještě půl roku čekala, zda se situace nezlepší a k synovi se nepřihlásí dobrovolně, nestalo se tak. Podala jsem k soudu žádost o určení otcovství, soud otcovství určil téměř po roce. S tím také určil otci alimenty. Od té doby se otec několikrát se synem viděl, za mé přítomnosti, alimenty platí s tím, že mi musí ještě do konce tohoto roku doplatit dlužnou částku za předcházející dobu. Nyní je situace taková, loni v červenci jsem se vdala, syn má jméno po mém manželovi, který s námi žije a společně jej vychováváme i s jeho tříměsíčním bratrem. Biologický otec začal vyhrožovat, že pokud mu syna nebudu dávat( bez mé přítomnosti), dá to k soudu a nechá si upravit styk. Podotýkám, že syn ho sice několikrát viděl, ale je stále malý na to, aby celou situaci pochopil a já nejsem ochotná ho svěřit cizímu člověku, který se takto ke mně choval. Manžel by si syna rád osvojil, ale nevím, jakou máme u soudu šanci, pokud to biologický otec odmítne, což je velmi pravděpodobné. Jsme fungující rodina a nechceme, aby takový člověk narušoval vývoj a výchovu našeho syna a naše vzájemné soužití. Taky by mne zajímalo, jakým způsobem se řeší styk takhle malého dítěte s otcem, kterého vlastně nezná.Prosím vás o radu, co máme dělat. Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,
nový občanský zákoník v § 888 zejména výslovně zakotvuje právo dítěte, které je v péči jen jednoho rodiče, se s druhým rodičem stýkat a současně právo tohoto druhého rodiče stýkat se s dítětem. Obdobné principy jsou zakotveny i v současném zákoně o rodině, nikoli však ve vztahu k dohodě rodičů o styku dítěte s rodičem, jemuž nebylo svěřeno dítě do výchovy, ale ve vztahu k otázkám a skutečnostem, které musí soud posoudit a zohlednit, pokud rozhoduje o svěření dítěte do výchovy jednoho z rodičů. Ustanovení § 26 odst. 4 zákona o rodině totiž stanoví, že soud při rozhodování o svěření dítěte do výchovy „dbá, aby bylo respektováno právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi a právo druhého rodiče, jemuž nebude dítě svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti…“
Pokud otec dítěte bude požadovat kontakt se synem bez Vaší přítomnosti, nechť si podá návrh k soudu o úpravu styku a soud rozhodne, jestli je to v zájmu dítěte.

Co se týká osvojení dítěte Vašim současným partnerem, tak o osvojení nezletilého dítěte rozhodne soud na návrh osoby, která chce dítě osvojit. Váš manžel tedy musí podat návrh na osvojení dítěte k příslušnému soudu. Soud o osvojení rozhodne, pokud shledá, že je to v zájmu osvojovaného dítěte. Je třeba buď souhlasu dítěte samotného, nebo (není-li alespoň dvanáctileté) souhlasu opatrovníka, kterým je zpravidla orgán sociálně právní ochrany dětí. Je-li to možné, soud vyslechne i osvojované dítě a vezme na jeho vyjádření zřetel s ohledem na stupeň jeho duševního vývoje. U tříletého dítěte se dá předpokládat, že by mohlo být tázáno právě na to, koho vnímá jako otce, pokud toto například navrhne právě ten opatrovník dítěte. K osvojení dítěte je třeba také souhlasu rodičů případně toho rodiče, za něhož má nastoupit v rodičovství osvojitel. Souhlas dává rodič osobním prohlášením vůči soudu. Dříve než se rodič vyjádří, soud ho řádně poučí o tom, co takový souhlas přináší a jaké bude mít důsledky. Souhlas s osvojením může dát písemně a přiložit ho k návrhu na osvojení podaného manželem matky dítěte, ale protože občanský zákoník vyžaduje osobní prohlášení vůči soudu, je pravděpodobné, že otec dítěte bude předvolán k řízení, aby toto učinil přímo tam.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.