Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zbavení rodičovských práv

11.05.2014

Dobrý den,
mám problém a potřebovala bych poradit.
Jsem v rozvodovém řízení,nezletilé děti mám již svěřeny do své péče /věk 5 let a dvojčata 2,5 roku/.
Otec těchto nezletilých je ve VOTS,kde si odpykává trest za týrání mé osoby a týrání mé dcery z 1.manželství a pohl.zneužití této nezletilé.
S otcem dětí nežiji od června r.2012,kdy byl vzat do vazby.
Otci dětí bylo stanoveno výživné,které doposud nehradí,soud mu výživné uznal od dubna r.2013,kdy byl ve VOTS pracovně zařazen.
Vzhledem k trestným činům,za které byl otec dětí odsouzen,chci zrušit jeho rodičovské práva a povinnosti.Nevhodně se choval i ke svému synovi /5 let/,kdy i jeho nepřimněřeně trestal.Dle znaleckých posudků není otec zcela v pořádku,při výkonu trestu mu byla nařízena psychiatrická a protialkoholní léčba.
Nyní žiji rok s přítelem,se kterým společně děti vychováváme.Prozatím nechci žádné osvojení mých dětí mým přítelem,ikdyž se přítel tomuto nebrání,domnívám se,že toto je složitější.
Obávám se,že po výstupu z VOTS /červen r.2018/ nám bude otec dětí dělat problémy,které dělá stále i z VOTS-napřed dal návrh na předběžné opatření,aby nezletilé děti byly svěřeny do péče jeho rodičům,poté zkusil klasické svěření do péče jeho rodičům,poté dal žalobu na popření otcovství dvojčat /stále není vyřešeno,ikdyž samozřejmě s testy souhlasím,protože je biologickým otcem dvojčat/.
Dále nastal problém s rodiči otce-se synem jsem začla navštěvovat dr.psycholožku,kde se prokázalo,že ze strany rodičů otce dochází také ke zvláštním výchovným metodám /děti jsem jim "půjčovala" cca 1x v měsíci na víkendy,kdy si pro nezletilé jezdili/.Syn se vyjádřil,že k nim jezdit nechce-o dědovi mluví vždy hezky,ovšem babičku nazývá "zlá babka" a toto potvrdil při dalších sezeních,také se pí psycholožka vyjádřila,že syn opravdu není naváděn ani mnou,ani mým přítelem a vystavila zprávu,kde navrhuje styk pouze v mé přítomnosti a aby syn k rodičům nejezdil-dočasně-styk probíhá nyní podle návrhu pí psycholožky-rodiče otce jezdí do našeho bydliště,kde s dětmi stráví nějakou dobu v mé přítomnosti a poté se vrací domů.Přesto děda tuto věc předává k soudu,aby byl určen povinný styk s nezletilými dětmi.Je také vystavena zpráva pí ředitelky MŠ,kterou syn navštěvuje.
Také vím,že jakmile bude otec dětí propuštěn,bude bydlet právě u svých rodičů,čehož se také obávám.Již v dobu,kdy k nim nezletilé děti jezdily,docházelo k různým naváděním syna,vědomě /babička/ mu byly sdělovány nepravdivé informace a podobně,když jsem se to snažila řešit s dědou /babička se mnou nekomunikuje/,tak samozřejmě to nebyla pravda,syn si vymýšlel a podobně-což se u pí psycholožky vyvrátilo,že syn si opravdu nevymýšlel-proto také souhlasím s jejím návrhem ohledně styku s prarodiči.
Prosím,poraďte,co v tomto případě mohu dělat,spíše bych potřebovala vědět,zda na základě těchto věcí mohu dosáhnout zrušení rodičovských práv.
S přítelem se snažíme o to,aby děti žily v harmonické a klidné rodině,což vždy po styku s prarodiči byla veškerá snaha pryč,děti se chovaly úplně jinak a hůř,než před odjezdem k nim.
Také bych potřebovala kontakt na bezplatného právního zástupce v Šumperku,kde žiji a který by byl ochoten mi v tomto pomoci a eventuelně mě v této věci zastoupit,pokud tedy mám šanci zrušení rodičovských práv dosáhnout.
Předem mockrát děkuji za odpověď.

Vážená paní,
Aby soud zbavil rodiče rodičovských práv, musí proto existovat velmi závažné důvody. Nemohu předjímat rozhodnutí soudu, ale ve Vašem případě je možné, že by soud Vašemu návrhu po zvážení všech okolností vyhověl. Rozhodně budete potřebovat podpůrné posudky psychologa a je velmi pravděpodobné, že soud sám bude požadovat znalecké posudky. V případě, že soud zbaví otce rodičovských práv, nezaniká tím jeho vyživovací povinnost vůči dětem.
Česká advokátní komora zajišťuje právní pomoc osobám, které se nemohou z různých příčin a důvodů domoci právní pomoci advokátem ve dvou formách, jednak v rámci právní úpravy obsažené v § 18 odst. 2 zákona o advokacii a jednak v rámci výkonu veřejně prospěšné činnosti organizováním bezplatných právních porad v jednotlivých regionech.

Představenstvo České advokátní komory jmenuje regionální představitele a jejich zástupce dle působnosti krajských soudů. Regionální střediska se m.j. podílejí na zajišťování právní pomoci osobám, které se nemohou domoci poskytnutí právních služeb advokátem. Pro advokáty je povinnost podílet se v přiměřeném rozsahu na projektech směřujících k prosazování nebo obhajobě lidských práv a svobod bez nároku na odměnu stanovena v čl. 18 usnesení představenstva č. 1/1997 Věstníku, kterým se stanoví pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže advokátů. Potřebné informace byste mohla získat na níže uvedené adrese.
Severní Morava
organizováno: regionální představitel JUDr. Aleš Vídenský
určeno pro: žadatele z regionu Severní Morava
Žadatel žádost zašle v písemné podobě na adresu: JUDr. Aleš Vídenský, AK Sokolská tř. 22,
702 00 Ostrava, nebo elektronicky advokatkanc@akostrava.cz, JUDr. Vídenský dále určí advokáta, který se příslušnou žádostí bude zabývat. Jedná se o krátké informativní porady v délce 15 minut.
Dále seznam občanských poraden: http://www.mpsv.cz/files/clanky/3401/SEZNAM_PORADEN.pdf
S pozdravem
.

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.